Connect with us

.

Haberler

MUHABBET – EREN YILDIRIM

editor

Published

on

PİR EREN YILDIRIM

Hayatımızda sadece 5 dakika elektrik kesintisi yaşasak hayat durmuş gibi hissediyoruz. Halbuki o eskiden yanan gaz lambasının, onun kısık ışığının mutluluğunu, huzurunu hiç düşünemiyoruz. Eski birlik beraberlikleri (nerde o eskiler diye hep dillendirdiğimiz), komşu ilişkilerini, yardımlaşmayı hep düşünüyoruz ama geri getirmek için çaba sarfetmiyoruz.

Evde, ailesiyle birlikte zaman geçiren çocukların yerini şimdi televizyon, telefon ve bilgisayar karşısında geçiren çocuklar alıyor.
İşin ilginç yanı ise çocuklarıyla ilgilenip onlara vakit harcayan ailelerin yerini, onları küçük yaşta bu teknolojinin içine sürükleyen aileler alıyor.

Gelişen çağ ile birlikte elbette çocuklarımızı teknolojiden yararlandırmamız gerekir. Fakat bunu muhabbetten ve sevgiden uzak bir nesil yetiştirerek değil aksine muhabbetin ne kadar önemli olduğunu ve önce kendilerinden başlayarak cümle varlığı sevmeleri gerektiğini anlatmak gerekir.

Muhabbetin ne kader önemli olduğunu unutmamalıyız

Çünkü;

“Muhabbet kalbin meylidir.”

Bu meyil kulun doğal biçimde Hakk’a ve O’na ait olan şeylere yönelmesidir.
Muhabbet, tercihi sevgiliden yana kullanmaktır. Muhabbet ve aşk iki gönül arasında,
elektrik akım hattı gibidir.
Birde Muhabbetullah vardır,
Hakk’ın kemal ve cemalini algılamak ve takdir oranında kalpte oluşan ilahi bir nurdur.
Bu muhabbet ile insan ruhu, kederlerden ve hüzünlerden kurtulur. Neşe ve huzura kavuşur. İnsan ruhunu erdeme ulaştıran ve gönlümüzde o çerağı yakan nedenlerin en önemlisi de Allah sevgisidir.

“ Muhabbetten Muhammed oldu hasıl,
Muhammed’siz muhabbetten ne hasıl?
Zuhurundan Bezm-i alem oldu vasıl.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kazdağları’nda orkide hasadı başladı

AleviNet

Published

on

Kış aylarında ekilen ve sonra Nisan – Mayıs aylarında hasada hazır hale gelen orkideler orman köylüsüne katkı sağlayacak. Hasat zamanında her filizin altında 4-5 tane salep tohumu elde edilebiliyor. Bilimsel çalışmaları ile dikkatleri çeken AR-GE firması ve Kazdağları Sağlıklı Yaşam ve Bilim Köyü sahibi Faruk Durukan deneysel olarak başlattığı Kazdağları’nda salep üretimi için orkide üretiminde başarıya ulaştı. Geçen yıl dikilen orkideler hasat edilerek salep ham maddesi üretimi yapıldı.

İlk günden bu yana orkide üretiminde görev yapan Arda Ulutaş, “Burada tükenme tehlikesi ile karşı karşıya bitkileri ya da tıbbi değeri olan bitkileri üretip bu bölgeye kazdağları’nın florasına uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz. İki senedir salep denedik. İlk başta toprak altı seralarında bir deneme maksatlı bir çalışma yaptık. Bunda çok başarılı olduk. Ürünü ikiye katladık. İkinci sene üstü açık olarak bir kış geçirdi. Saleplerimizin üzerine karlar yağdı. Hiçbir zararımız olmadı. Şu anda da bunun hasadını gerçekleştiriyoruz” dedi.

AR-GE firması sahibi Faruk Durukan yapılan çalışmanın bölge ekonomisine artı değer katacağını ifade ederek, “Bilim köyümüzde bilimsel çalışmalar devam etmekte. Bu çerçevede orman köylüsüne de desteğimiz devam etmekte. Orman köylülerine yeni iş alanları çalışmalarımız devam etmekte. Maksadımız, orman köylüsünün gelir seviyesini yükseltmek” dedi.

Salep üretiminde kullanılan orkide cinsinin Kazdağları’na uyum sağladığını ifade eden Durukan, “Bu anlamda tıbbi bitkiler çalışmalarımız da sürmekte. Tohum çalışmalarımız zaten devam etmekte. Salep çok önemli bir gelir kaynağı. Şimdi hasadını yapıyoruz. Kazdağı köylülerine hayırlı olsun” dedi.

Continue Reading

Haberler

Yenişehir’de, buğday hasadına yağmur engeli

AleviNet

Published

on

Yenişehir’de günlerdir etkili olan yağış, olgunluğa ulaşan buğdayların hasadına engel oldu. Buğdaylardaki nem oranı yükselirken, biçerdöverlerde oluşan çamur nedeniyle tarlalara girilemedi. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, haziran ayının başından bu yana yağan yağmurun, buğday hasadını olumsuz etkilediğini söyledi. Her sezon haziranda başlanan buğday hasadının temmuz ortalarında sona erdiğini belirten Aktaş, “Bu sezon yoğun yağmur, tarlalardaki üründe normalin çok üzerinde nem oluşmasına neden oldu. Hasat öncesi en çok yüzde 14 olması gereken nem oranı yüzde 20’leri geçti. Yağmurların dinip toprağın kurumasını bekliyoruz” dedi.

Continue Reading

Haberler

Gölde elektro şok cihazıyla balık avına 60 bin lira ceza

AleviNet

Published

on

Beyşehir İlçe Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ekipleri Beyşehir Gölü’nün Kıyıkdede Mahallesi kıyısında yaptığı kontrolde, sazlık alanda iki kişinin teknede elektro şok cihazıyla balık avladığını gördü. Jandarmayı fark eden avcılardan biri kaçarken H.Y., suçüstü yakalandı. Elektro şok cihazı, akü ve bağlantı kabloları ile avladığı 25 kilo sazan ve 6 kilo yavru levreğe el koyuldu.

H.Y.’yi milli park sahasında Beyşehir Gölü’nde elektro şok cihazıyla balık avlayıp, ‘Biyolojik dengeyi tahrip ettiği’ gerekçesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı 6’ncı Bölge Müdürlüğü tarafından 60 bin 163 lira idari para cezası uygulandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI