Connect with us

.

Dünya

Trump’ın üzerindeki soruşturma baskısı artıyor

AleviNet

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 2016 Başkanlık Seçimleri’ne Rusya’nın olası müdahalesini araştıran Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in raporu ile ilgili tartışmalar devam ederken, Temsilciler Meclisi’nde ağırlığı olan Demokratlar Başkan Donald Trump üzerindeki baskıyı artırıyor.

Senato İstihbarat Komisyonu, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ulusal güvenlik bölümünden iki eski yöneticiyi Çarşamba günü Başkan Trump’ın seçim kampanyası ve Rusya arasındaki ilişki konusunda ifade vermeleri için davet etti. Eski FBI yöneticilerinin Mueller raporundaki casusluk imaları hakkında tanıklık yapması bekleniyor. Robert Anderson ve Stephanie Douglas isimli FBI yetkililerinin, savcılığın Trump’ın seçim kampanyası ile ilgili soruşturması başlamadan önce kurumdan emekli olduğu bildirildi.

USA PK vom US-Sonderermittler Robert Mueller in Washington

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller

Mueller raporu tartışması sürüyor

ABD’de 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerine Rusya’nın olası müdahalesini araştıran Özel Yetkili Savcı Mueller, Mart ayında Adalet Bakanı William Barr’a soruşturma raporunu teslim etmişti.

Mueller Mayıs ayında bir basın toplantısı yaparak “Başkanın yasa dışı bir şey yapmadığına ikna olmuş olsaydık, bunu bu şekilde söylerdik” ifadesini kullanmış, Mueller’in bu açıklaması üzerine muhalefetteki Demokratlar Trump’a yönelik azil sürecinin başlatılmasını gündeme getirmişti. Mueller yaklaşık iki yıl süren araştırmalarında Trump’ın ekibi ile Moskova arasında komplo hazırlamak için bariz bir oluşum olduğuna dair bir bulguya rastlamadıklarını da vurgulamıştı.

USA Donald Trump Jr. Interview Fox News

Başkan Donald Trump’ın büyük oğlu Donald Trump Jr.

Trump Jr. Senato ile görüşecek

Öte yandan Başkan Trump’ın büyük oğlu Donald Trump Jr.’ın bugün Senato İstihbarat Komisyonu’nda ifade vermesi bekleniyor. Basına kapalı yapılması planlanan görüşme, komisyonun başkanlığını yürüten Kuzey Karolina Senatörü Richard Burr’un Trump Jr.’a, Rusya soruşturması kapsamında gönderdiği mahkeme celbi neticesinde gerçekleşecek. Senatölerin Trump Jr.’ın 2017 yılında komisyona ve Senato Adalet Komisyonu’na verdiği yanıtlarla ilgili görüşmek istediği bildirildi. Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, soruşturmaya konu olan Moskova’da inşa edilmesi planlanan Trump Tower ile ilgili olarak başkanlık seçimlerinden önce Trump Jr’a en az 10 kez bilgi verdiğini açıklamıştı. Trump Jr. ise yaptığı açıklamalarda, konu hakkında sadece dolaylı bilgilere sahip olduğunu iddia ediyor. 

AP, AFP/SSB, ET

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Meksika ABD sınırına 15 bin asker konuşlandırdı

AleviNet

Published

on

Meksika, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yönelik yasa dışı göçle mücadele amacıyla, ülkenin kuzeyindeki sınır hattına yaklaşık 15 bin güvenlik görevlisi konuşlandırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Meksika Savunma Bakanı Luis Cresencio Sandoval, Meksika ordusuna mensup askerler ve Meksika Ulusal Muhafız Birliği üyesi güvenlik güçlerinden oluşan ABD sınırındaki kuvvetin yanı sıra, ülkenin güneyinde Guatemala sınırına da 6 bin 500 kişilik bir birliğin yerleştirildiğini bildirdi. ABD Başkanı Donald Trump, yasa dışı göçle daha yoğun mücadele etmesi konusunda Meksika’yı uzun bir süre uyarmış ve son olarak bunun yapılmaması halinde, iki ülke arasındaki ticarette uygulanan gümrük vergilerini artıracağını ifade etmişti.

Rio Grande nehrini aşarak ABD'ye ulaşmaya çalışan kaçak göçmenler. (11.06.2019)

Rio Grande nehrini aşarak ABD’ye ulaşmaya çalışan kaçak göçmenler. (11.06.2019)

Şiddet ve yoksulluktan kaçanların umudu ABD

Özellikle Guatemala, Honduras ve El Salvador gibi Orta Amerika ülkelerinden çok sayıda insan her yıl, ülkelerinde yaşanan şiddet ve yoksulluktan kaçarak, Meksika üzerinden ABD’ye ulaşmaya çalışıyor. Söz konusu ülkeler ve Küba’dan gelen çok sayıda yasa dışı kadın göçmen, geçtiğimiz günlerde ABD sınırına yakın noktalarda Meksikalı güvenlik birimleri tarafından bölgeden uzaklaştırılmış ve bu görüntüler büyük tepki toplamıştı. Öte yandan ABD Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Teksas eyaletine bağlı Clint kasabasında bulunan sınır kontrol noktasındaki 250 göçmen çocuk, bakım yurtlarına nakledildi. Geçtiğimiz hafta sözü edilen sınır kontrol noktasında incelemelerde bulunan bir grup avukat, çok sayıda bakımsız ve zor durumda olan çocuk gördüklerini kamuoyu ile paylaşmış, bu çocukların kötü hijyenik şartlar altında, yetersiz yiyecek ve içecekle beslendiklerini bildirmişti.

Reuters / ET,BK

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

BMGK’den Körfez’de ‘diyalog’ çağrısı

AleviNet

Published

on

BMGK’de Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çağrısıyla yapılan toplantıdan sonra yayınlanan deklarasyonda, Hürmüz Boğazı’nda 13 Haziran’da iki petrol tankerine yönelik düzenlenen saldırı kınandı.

Saldırıdan kimin sorumlu tutulduğuna yer verilmezken, ABD’nin İran’ı hedef alan bir ifadenin Rusya tarafından engellendiği öğrendi. ABD’nin söz konusu deklarasyona saldırılarda bir ‘devletsel aktörün sorumluluğu’ olduğu yönündeki ifadeyi ekletmek istediği bilgisi verildi.

BMGK’de kabul edilen deklarasyonda, petrol tankerlerine yönelik saldırı sonrasında artan gerginliğin diyalogla çözülmesi ifadesine yer verildi. Deklarasyonun ABD dahil diğer daimi üyeler Çin, Rusya, Fransa ve Büyük Britanya’nın yanı sıra geçici 10 üye ülke tarafından oybirliğiyle kabul edildiği de verilen bilgiler arasında.

Petrol tankerlerine yönelik saldırılardan İran’ı sorumlu tutan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aydan bu yana bu ülkeye yönelik söylemini sertleştirmişti. Son olarak geçtiğimiz hafta bir Amerikan insansız hava aracının İran üzerinde düşürülmesi üzerine Trump’ın misilleme için düzenlenecek üç ayrı saldırıdan, ‘orantısız can kaybı yaşanması’ riski nedeniyle son anda vazgeçtiği iddia edilmişti.

ABD Başkanı Trump, nükleer programından vazgeçmediği gerekçesiyle İran’la 2015 yılında Viyana’da imzalanan anlaşmadan geri çekilmiş ve bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımları tekrar devreye koymuştu.

 

Continue Reading

Dünya

Rus parlamenterlerin AKPM’deki oy hakkı iade edildi

AleviNet

Published

on

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) oturumu sırasında yapılan oylamada, 18 Rus parlamenterin oy hakkı dahil olmak üzere AKPM faaliyetlerine dönmesi yönünde karar alındı. Oylamada 118 parlamenter ‘evet’ oyu kullanırken, 62’si ise reddi yönünde görüş bildirdi. 10 parlamenter ise çekimser kaldı.

2014 baharında Ukrayna’nın doğusundaki Rusların bağımsızlık ilanının hemen ardından Rusya, Kırım’a asker çıkarmaya başlamıştı. Aynı dönemde özerk parlamento tarafından Kırım’ın hangi ülkeye bağlı olunmasını istendiğinin sorulduğu referandumda yüzde 97 oranında ‘Rusya’yla birleşme’ kararı çıkmıştı. Rusya, referandumdan iki ay kadar sonra Kırım’ı ilhak ettiğini duyurmuştu.

AKPM, Rusya’nın bu kararı öncesinde Nisan 2014’te Rus parlamenterlerin oy kullanma hakkını askıya alan ve birçok çalışmaya katılımlarını yasaklayan karar tasarısını kabul etmişti. Rusya ise tepki olarak AKPM üyesi parlamenterlerini geri çekmiş, Haziran 2017’de ise Avrupa Konseyi’ne üyelik aidatlarını ödememe kararı almıştı.

Yıllık 46 milyon Euro civarındaki aidatları ödememe kararının AK’yi ciddi bir mali krize ittiği biliniyor. Ukrayna, Rusya’nın AKPM çalışmalarına geri dönmesine yönelik tasarının Moskova’nın aidatlar üzerinden yaptığı ‘şantaj’ sonucu gündeme geldiğini savunuyor.

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI