Connect with us

.

Dünya

ABD Polonya’daki askeri gücünü artırıyor

AleviNet

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump Polonyalı mevkidaşı Andrzej Duda’yı Beyaz Saray’da konuk etti. Trump konuğu Duda ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Polonya’da halihazırda görev yapan 4 bin 500 Amerikan askerine ilave olarak bin askerin daha göndereceklerini açıkladı. ABD Başkanı askerlerin NATO müttefiki Almanya’dan ya da başka bir Avrupa ülkesinden Polonya’ya kaydırılacağını söyledi. Ülkesindeki Amerikan askeri sayısının daha da artırılmasını, hatta “Fort Trump” adı ile kalıcı bir Amerikan askeri üssü kurulmasını talep eden Polonya Cumhurbaşkanı Duda ise basın toplantısında, “Biz Rusya’nın dostumuz olmasını arzu ederdik ancak Rusya ne yazık ki yine sevimsiz, çirkin ve emperyal yüzünü gösteriyor” ifadesini kullandı. Polonya, ülkedeki ABD askeri varlığını Rusya’ya karşı caydırıcı bir unsur olarak görüyor.

Polen Nahost-Konferenz | US- und polnische Soldaten

Polonyalı ve ABD’li askerler Varşova’daki bir törende bir arada

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, ABD’nin Polonya’daki gücünü artırma kararından duyduğu memnunyeti dile getirdi. Stoltenberg, ABD’nin attığı bu adımla Avrupa’nın güvenliğine ve transatlantik ittifakın gücüne olan inancını ortaya koyduğunu dile getirdi.

Kuzey Akım 2 tehdidi

ABD Başkanı Trump basın toplantısında ayrıca tartışmalı Kuzey Akım 2 projesine de değindi. Rusya’dan Almanya’ya Baltık Denizi’nin altından doğalgaz taşıması öngörülen Kuzey Akım 2 projesi konusunda yaptırım olasılıklarını değerlendirdiklerini kaydeden Trump, Almanya’nın Rusya’nın tutsağı haline gelebileceğini öne sürdü. Trump Almanya’nın kendisini dezavatajlı konuma düşürdüğünü söyleyerek, “Biz Almanya’yı Rusya’dan koruyoruz ve Rusya Almanya’dan milyarlarca dolar kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Deutschland North Stream 2 bei Lubmin

Almanya’nın Lubmin kenti açıklarında Kuzey Akım 2 inşaatı

Baltık Denizi’ne inşa edilen ve doğrudan Almanya’ya ulaşması planlanan proje Rusya’ya karşı artacak enerji bağımlılığı nedeniyle ABD’nin yanı sıra Polonya dahil birçok Doğu Avrupa ülkesi tarafından eleştiriliyor. Proje Avrupa Birliği (AB) içinde de tartışma yaratıyor. Avrupa Parlamentosu (AP) da, proje hayata geçirildiği takdirde AB’nin tek bir doğalgaz sevkiyatçısına ve onun siyasi açıdan zorlu yönetimine bağımlı duruma geleceği gerekçesiyle, inşaatın durdurulmasını talep ediyor.

dpa, AFP/SSB, ET

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Meksika ABD sınırına 15 bin asker konuşlandırdı

AleviNet

Published

on

Meksika, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yönelik yasa dışı göçle mücadele amacıyla, ülkenin kuzeyindeki sınır hattına yaklaşık 15 bin güvenlik görevlisi konuşlandırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Meksika Savunma Bakanı Luis Cresencio Sandoval, Meksika ordusuna mensup askerler ve Meksika Ulusal Muhafız Birliği üyesi güvenlik güçlerinden oluşan ABD sınırındaki kuvvetin yanı sıra, ülkenin güneyinde Guatemala sınırına da 6 bin 500 kişilik bir birliğin yerleştirildiğini bildirdi. ABD Başkanı Donald Trump, yasa dışı göçle daha yoğun mücadele etmesi konusunda Meksika’yı uzun bir süre uyarmış ve son olarak bunun yapılmaması halinde, iki ülke arasındaki ticarette uygulanan gümrük vergilerini artıracağını ifade etmişti.

Rio Grande nehrini aşarak ABD'ye ulaşmaya çalışan kaçak göçmenler. (11.06.2019)

Rio Grande nehrini aşarak ABD’ye ulaşmaya çalışan kaçak göçmenler. (11.06.2019)

Şiddet ve yoksulluktan kaçanların umudu ABD

Özellikle Guatemala, Honduras ve El Salvador gibi Orta Amerika ülkelerinden çok sayıda insan her yıl, ülkelerinde yaşanan şiddet ve yoksulluktan kaçarak, Meksika üzerinden ABD’ye ulaşmaya çalışıyor. Söz konusu ülkeler ve Küba’dan gelen çok sayıda yasa dışı kadın göçmen, geçtiğimiz günlerde ABD sınırına yakın noktalarda Meksikalı güvenlik birimleri tarafından bölgeden uzaklaştırılmış ve bu görüntüler büyük tepki toplamıştı. Öte yandan ABD Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Teksas eyaletine bağlı Clint kasabasında bulunan sınır kontrol noktasındaki 250 göçmen çocuk, bakım yurtlarına nakledildi. Geçtiğimiz hafta sözü edilen sınır kontrol noktasında incelemelerde bulunan bir grup avukat, çok sayıda bakımsız ve zor durumda olan çocuk gördüklerini kamuoyu ile paylaşmış, bu çocukların kötü hijyenik şartlar altında, yetersiz yiyecek ve içecekle beslendiklerini bildirmişti.

Reuters / ET,BK

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

BMGK’den Körfez’de ‘diyalog’ çağrısı

AleviNet

Published

on

BMGK’de Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çağrısıyla yapılan toplantıdan sonra yayınlanan deklarasyonda, Hürmüz Boğazı’nda 13 Haziran’da iki petrol tankerine yönelik düzenlenen saldırı kınandı.

Saldırıdan kimin sorumlu tutulduğuna yer verilmezken, ABD’nin İran’ı hedef alan bir ifadenin Rusya tarafından engellendiği öğrendi. ABD’nin söz konusu deklarasyona saldırılarda bir ‘devletsel aktörün sorumluluğu’ olduğu yönündeki ifadeyi ekletmek istediği bilgisi verildi.

BMGK’de kabul edilen deklarasyonda, petrol tankerlerine yönelik saldırı sonrasında artan gerginliğin diyalogla çözülmesi ifadesine yer verildi. Deklarasyonun ABD dahil diğer daimi üyeler Çin, Rusya, Fransa ve Büyük Britanya’nın yanı sıra geçici 10 üye ülke tarafından oybirliğiyle kabul edildiği de verilen bilgiler arasında.

Petrol tankerlerine yönelik saldırılardan İran’ı sorumlu tutan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aydan bu yana bu ülkeye yönelik söylemini sertleştirmişti. Son olarak geçtiğimiz hafta bir Amerikan insansız hava aracının İran üzerinde düşürülmesi üzerine Trump’ın misilleme için düzenlenecek üç ayrı saldırıdan, ‘orantısız can kaybı yaşanması’ riski nedeniyle son anda vazgeçtiği iddia edilmişti.

ABD Başkanı Trump, nükleer programından vazgeçmediği gerekçesiyle İran’la 2015 yılında Viyana’da imzalanan anlaşmadan geri çekilmiş ve bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımları tekrar devreye koymuştu.

 

Continue Reading

Dünya

Rus parlamenterlerin AKPM’deki oy hakkı iade edildi

AleviNet

Published

on

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) oturumu sırasında yapılan oylamada, 18 Rus parlamenterin oy hakkı dahil olmak üzere AKPM faaliyetlerine dönmesi yönünde karar alındı. Oylamada 118 parlamenter ‘evet’ oyu kullanırken, 62’si ise reddi yönünde görüş bildirdi. 10 parlamenter ise çekimser kaldı.

2014 baharında Ukrayna’nın doğusundaki Rusların bağımsızlık ilanının hemen ardından Rusya, Kırım’a asker çıkarmaya başlamıştı. Aynı dönemde özerk parlamento tarafından Kırım’ın hangi ülkeye bağlı olunmasını istendiğinin sorulduğu referandumda yüzde 97 oranında ‘Rusya’yla birleşme’ kararı çıkmıştı. Rusya, referandumdan iki ay kadar sonra Kırım’ı ilhak ettiğini duyurmuştu.

AKPM, Rusya’nın bu kararı öncesinde Nisan 2014’te Rus parlamenterlerin oy kullanma hakkını askıya alan ve birçok çalışmaya katılımlarını yasaklayan karar tasarısını kabul etmişti. Rusya ise tepki olarak AKPM üyesi parlamenterlerini geri çekmiş, Haziran 2017’de ise Avrupa Konseyi’ne üyelik aidatlarını ödememe kararı almıştı.

Yıllık 46 milyon Euro civarındaki aidatları ödememe kararının AK’yi ciddi bir mali krize ittiği biliniyor. Ukrayna, Rusya’nın AKPM çalışmalarına geri dönmesine yönelik tasarının Moskova’nın aidatlar üzerinden yaptığı ‘şantaj’ sonucu gündeme geldiğini savunuyor.

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI