Connect with us

.

Dünya

Umman Körfezi’nde iki petrol gemisine saldırı

AleviNet

Published

on

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları grubu, 13 Haziran Perşembe günü Umman denizinde, İran kıyılarının çevresinde bir olay yaşandığını bildirdi.

Açıklamada, “Birleşik Krallık ve ortakları mevcut durumda soruşturma yürütüyor” denildi.

Tradewinds gazetesi sanayi çevrelerine dayandırdığı haberinde Norveç Frontline şirketine ait bir petrol gemisine torpil bombası ile saldırı düzenlendiğini yazdı.

Meydana gelen patlamadan sonra iki geminin tahliye edildiği bildirildi ancak daha fazla detay verilmedi. Gemi mürettebatının tehlike altında olmadığı ifade ediliyor.

Sözkonusu gemilerin Marshall ve Panama bandıralı Front Altair ve Kokuka Courageous olduğu bildirildi.

Gazeteci Katie McQue, Twitter üzerinde yaptığı paylaşımda “Kukuka Courageous, Jubayl’dan yüklenen ve Singapur’a gitmekte olan bir kimya gemisidir. Sabah saat 06.00’dan önce Front Altair ile aynı anda vuruldu” dedi.

5’İNCİ FİLO: HABERDARIZ

Amerikan 5’inci Filosu da Umman körfezinde petrol gemilerinden saldırı olduğuna dair iki uyarı aldıklarını bildirdi. Bahreyn’de üslü 5’inci Filo yaptığı yazılı açıklamada “Umman körfezinde petrol gemilerine karşı saldırı olduğundan haberdarız” dedi.

İRAN YARDIMA GİTTİ

Bir açıklamada İran cephesinden geldi. İran’ın gemilere yönelik saldırı ardından, 44 denizcinin yardımına gittiği bildirildi.

Daha önce de Füceyre açıklarında petrol gemileri hedef alınmıştı. 14 Mayıs’ta ikisi Suudilere ait olmak üzere dört gemiye yönelik sabotaj eylemi gerçekleşmişti. Suudi Arabistan ve ABD saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Danimarka’da sol koalisyon oluştu, öncelik iklim!

AleviNet

Published

on

5 Haziran’da yılan seçimlerin ardından sosyal demokrat Mette Frederiksen, üç hafta süren müzakereler sonucunda, hükümet kurmak için üç parti ile anlaşmaya vardığını bildirdi.

Frederiksen, “Şimdi sonuca ulaştık” diyerek, şimdi Danimarkalılar, umutları eyleme dönüştürebilecek bir çoğunluk göstereceklerini belirtti.

Sosyal demokrat lider, ülkede alışıldık bir durum olan azınlık hükümeti kuracak.

Danimarka Kraliçesi tarafından hükümeti kurmak için görevlendirilen Frederiksen, bu Çarşamba Kraliçe’ye 18 sayfalık anlaşma metni sunacak. Siyasi gözlemciler, Perşembe günü yeni hükümetin açıklanacağını düşünüyor.

Dört solcu oluşum arasındaki anlaşmada birinci önceliği iklim oluşturuyor. Sosyal demokratların lideri Frederiksen, “Yeşil tutkuların gerçek anlamda belirlendiği, dünyada bir ilk olan siyasi bir belgedir. Bir iklim planı, iklime ilişkin bağlayıcı bir yasa geliştireceğiz ve sera gazı emisyonlarını yüzde 70 oranında düşüreceğiz” dedi.

Sosyal demokrat parti seçimlerde oyların yüzde 25.9’unu almıştı. Tüm sol patiler, 179 sandalyeli parlamentoda 91 sandalyeye sahip.

Gelecekteki solcu hükümet, 2001’den bu yana uygulamada olan sıkı göçmen politikalarını devam ettirecek. Ama “insani bir şekilde” diyerek, bu politikaya yeni bir imaj kazandırılmaya çalışılıyor. Hükümet, kota sistemiyle mültecileri yeniden kabul etmeye başlayacak. 2016 yılında bu sistem askıya alınmıştı.

Hükümet kurmak için yapılan anlaşma, “istenmeyen” göçmenlerin sınırdışı edilene kadar insansız bir adaya yerleştirilmesi projesinden de vazgeçmeyi öngörüyor.

Continue Reading

Dünya

Dünyada kokain üretimi rekor düzeye ulaştı

AleviNet

Published

on

ONUDC, yayınladığı yıllık raporunda kokain üretiminin 2016 yılına oranla yüzde 25 arttığını belirtti. Viyana merkezli ONUDC, özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında hazmedilen kokaindeki bu artışın Kolombiya’da üretim kapasitesi ve üretim alanlarının genişlemesinden kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Kolombiya, dünya kokain üretiminin yüzde 70’ini temsil ediyor. Bu ülkede koka ağacının yetiştirildiği alanlar 2017 yılında yüzde 17 oranında genişledi. Bu durumun, 2016 yılında FARC gerillaları ile yapılan anlaşmanın bir sonucu olduğu belirtiliyor. Gerilladan boşalan alanlar, kriminal grupların gelişmesine fırsat sağladı.

ONUDC, Kolombiya’da kokainle mücadele çabalarının zayıf olduğu eleştirisinde bulundu.

Paralel olarak, 2017 yılında ele geçirilen kokain miktarı da 1275 tona çıktı. Diğer bir ifadeyle, yüzde 13’lük bir artış var. Kokain, dünya genelinde 18,1 milyon kişi tarafından tüketiliyor. Özellikle ABD’de yetişkin nüfusun yüzde 2.1’ini etkiliyor.

Kokain üretimi artarken, afyon (opium) üretimi son 20 yılda ilk kez çöküş yaşadı. ONUDC raporuna göre afyon üretimi 2018 yılında yüzde 25’lik düşüşle 7.790 tona geriledi. Bu durum, küresel afyon üretiminin yüzde 80’indan fazlasını karşılayan Afganistan’da papaver bitkisi üretim alanlarının yüzde 17 gerilemesi ile açıklanıyor. Bu da kuraklık dönemleri, aşırı üretim nedeniyle fiyatların düşmesi ve daha az karlı hale gelmesi ile ifade ediliyor.

Afyon üretimi azalsa da, afyondan türetilen opiat Kuzey Amerika ve Afrika’daki sentez ürünlerin tüketimi nedeniyle artmaya devam ediyor. ABD’de opiat kullanımı ile bağlantılı olarak yaşanan ölümler yüzde 13 artarak, 2017 yılında 47 bini aştı. Bu rakam, rekor bir artışı ifade ediyor.

Toplamda 2017 yılında uyuşturucu ile bağlantılı olarak 585 bin kişi hayatını kaybetti. 2015 yılında bu sayı, 450 bin olarak ayda geçmişti.

ONUDC’e göre her yıl 270 milyonu aşkın kişi uyuşturucu tüketiyor. Bunlar arasında 188 milyon kişi ile kenevir tüketirken, opiatları tüketenlerin sayısı 53.4 milyon olarak belirtiliyor.

Continue Reading

Dünya

Lula’nın serbest bırakılması davası görülüyor

AleviNet

Published

on

Brezilya Yüksek Mahkemesi, eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın serbest bırakılmasına yönelik iki başvuruyu görüşüyor.

Başvuruların Lula’nın mahkumiyetine karşı geçtiğimiz Aralık ayında yapılan itirazın karara bağlanacağı tarihe kadar serbest bırakılması veya ev hapsine alınmasına ilişkin olduğu bildiriliyor.

2003-2010 yılları arasında devlet başkanlığı yapan İşçi Partisi (PT) üyesi Lula, geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde favori idi. Ancak seçimlerden önce Lula’nın yolsuzluk suçundan 8 yıl 10 ay mahkumiyetine hükmedilmişti. Bu sayede seçimleri aşırı sağcı Jair Bolsonaro kazanmıştı.

Ancak The Intercept Brasil tarafından bu ay başında Lula’yı yargılayan yargıç Sergio Moro ile soruşturmayı yürüten savcılık yetkilileri arasında iletişim olduğu ortaya çıkmıştı. Moro daha sonra devlet başkanı seçilen aşırı sağcı Jais Bolsonaro’nun hükümetinde yer almıştı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI