Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

‘Berkin Elvan ölmedi dünyada yaşıyor’

AleviNet

Published

on

Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’ndaki evinden ekmek almaya giderken 16 Haziran 2013’te polis tarafından başından vurularak ağır yalanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 14 yaşındaki Berkin Elvan, vurulduğu noktada anıldı. Berkin Elvan’ın ailesi ve avukatlarının öncülük ettiği anmaya HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Ahmet Şık, TİP Milletvekilli Barış Atay, CHP Şişli Belediye Başkanı Muharrem Keskin, Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı’nın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Berkin’in vurulduğu noktaya dev resminin ve karanfillerin bırakıldığı anma, Gezi Direnişi’nde ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan 1 dakika saygı duruşuyla başladı.

AYM’NİN KARARINA TEPKİ

Sık sık, “15’inde bir fidan Berkin Elvan” sloganının atıldığı anmaya ilk konuşma Elvan ailesinin avukatı Çiğdem Akbulut tarafından yapıldı. Devam eden hukuki sürecinde değinen Akbulut, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dava hakkında verdiği karara tepki gösterdi. Dönemin İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nün de yargılanması talebiyle başvurdukları AYM’nin vali ve emniyet müdürünü adeta aklandığı anımsatan Akbulut, “Demek ki polis herkesi vurabilir, öldürebilir, komda bırakabilir ama o polisin üstü olan amirleri ve yetkililer bundan sorumlu tutulamaz. Bugün bu keyfiyetin bir örneğini daha Berkin’in mezarı başında yaşadık. Tıpkı 11 Mart’taki anmasında olduğu gibi polis sergilediği tavırlarla aileyi taciz etti. Madem İstanbul Valiliği’nin ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bir sorumluluğu yok, o zaman bugün bu polislerin buraya gelmesinin talimatını kim verdi? Bunlar kendi başlarına mı buraya geldi? Kendi başlarına keyfi olarak mı hareket ediyorlar? Onlara bu emri verenlerin de yargılanması gerek” dedi.

SAMİ ELVAN: KORKMUYORUM

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, bugünün babalar günü olduğunu anımsatarak sözlerine başladı. Herkesin babalar gününü kutlayan Elvan, “Benim için bugün acı bir gün” dedi. Bugün oğlunun mezarı başında maruz kaldıkları polis tacizine tepki gösteren Elvan, şöyle konuştu: “Polisler bizi adım adım izlediler. Onlara neden bizi takip ettiklerini sorduğumda ise, ‘görevimizi yapıyoruz’ dediler. Siz bu emirleri nereden alıyorsunuz? Bunları buraya kim yolladı? Benim bugüne kadar bu sokaklarda hiçbir korkum olmadı; neymiş benim güvenliğimi alacaklarmış. Madem öyle neden benim çocuğumun güvenliğini almadınız? Neden Ethem’in, Ali İsmail’in güvenliğini almadınız? Neden Ahmet Atakan’ın öldürüp binanın üstünden attınız? Abdullah Cömert’i neden vurdunuz? Ben buradan herkese sesleniyorum; Gezi halkı onurlu bir direnişidir ve Gezi’yi sonuna kadar savunacağım. Beni ne kadar taciz ederlerse etsinler, onlardan korkmuyorum ve korkmayacağım ama nerede bir hakkım varsa onu sonuna kadar kovalayacağım; onların peşinde olacağım.”

GÜLSÜM ELVAN: ÇOCUĞUMU NEDEN ÇAĞIRIP TEHDİT ETTİNİZ

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da dönemin İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nün aklanmak istemesine şöyle isyan etti: “Madem ki vali ve emniyet müdürünün sorumluğu yok o zaman 5 Haziran’da benim çocuğumu neden İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne çağırıp, tehdit ettiniz? Neden bizi Valilik çağırıyor diye kandırdınız sonra Vatan’a çağırdınız? Neden orada çocuğuma polis tarafından vurulduktan sonra tekerlekli sandalyede mahkûm olan İrfan’ı örnek verdiniz? Benim çocuğumu kim emniyet müdürlüğüne çağırdı?”

‘BERKİN’İ YOK EDEMEZSİNİZ’

Oğlu Berkin’i cenazesine katılanların ceza yağdırmasına da tepki gösteren Gülsüm Elvan, “Geçen hafta Hayat’da bir IŞİD’çinin cenazesinde öyle bir katılım oldu ki, neden onları cezalandırmıyorlar. Onlar adam öldürüyor ama ödüllendiriyorlar” dedi.

Berkin Elvan’ın ölmediğini her yerde yaşadığını vurgulayan Gülsüm anne, “Berkin ölmedi dünyada yaşıyor. Geçenlerde İsviçre’ye gittim bir parka benim oğlumun ismini vermişler. Ne yaparsanız yapın Berkin’i yok edemezsiniz; Berkin abilerin, amcaların, anaların vicdanında yok edemezsiniz ama gün gelir Berkin sizi yok eder, kimsenin yanına bu kalmaz” dedi.

Elvan ailesinin avukatı ve Gezi davasından yargılanan avukat Can Atalay da, Gezi Direnişi’ne sahip çıkmak için herkesi 19 Haziran’da görülecek Berkin Elvan’ın ve 24-25 Silivri’de görülecek Gezi davasına katılım çağrısı yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Bayram Güden 40 lokmasıyla anıldı

editor

Published

on

By

Maraş Alhas aşiretinin mensubu ve Türkiye Devrimin Yolu saflarında yıllarca mücadele yürüten Bayram Güden hakka yürümesin ardından ailesi İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Dergahı’nda 40 lokması vererek anma gerçekleştirdi.

Pazar gerçekleşen taziyede lokmalar pay edildi. Lokma’ da öncelikle Güden’in kardeşi Ahmet Güden bir konuşma gerçekleştirdi. Güden konuşmasında “Aile olarak abimiz Bayram Güden’i kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz. Abim Hakka yürüdükten sonra onu hayatı boyunca yürüttüğü mücadeleye yakışır bir şekilde uğurlamaya çalıştık. Abimmizin verdiği devrimci mücadelenin her zaman öneminin farkına varmaktan vazgeçmedik. Her şeyden önce onu bir devrimci olduğunu hiçbir zaman unutmadık. Uyguladığımız hakka uğurlama erkanları da bu yönde oldu. Eminim abim yaşasaydı bugün yaptıklarımızın hepsini onaylar ve onun istediklerini yaptığımız için mutlu olurdu. Bilinmesini isteriz ki bölgemizde yıllarca mücadele veren birçok devrimci ile yan yana duran abimix Bayram Güden, hayatının önemli bir kısmını mücadele ile geçirdi. Ben abimin öldüğü endişesine yıllar önce bir kez kapılmıştım. O yıllarda bize gelen bir takım haberlerle abimin katledildiği iddia edilmişti. Ancak o yıllarda ben mücadelemden vazgeçmeyerek abimi Maraş’ta bulmuştum. Ama yıllar sonra abimi yine o kanlı maraş’ ta kaybettim. Acılıyız ama unutmadık ki abim bir devrimciydi. Biz hep ona yaraşır bir şekilde durmaya çalıştık. Sözlerimi bitirmeden önce, Hayatını adadığı devrimci mücadelenin ve inancımızın özüne uygun bir şekilde sırlanan abim Bayram Güden’i bu süreçte bizle beraber yüzlerce kişide yalnız bırakmadı” dedi.

Lokma’da Ahmet Güden’in ardından zakirler deyişler seslendirdi. Deyişler ardından İmam Rıza Ocağından Hüseyin Doğan dede dua verdi.

Lokmaya yüzlerce kişinin yanı sıra Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat dede ve dergah yönetimi de katıldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

ABD’li yetkililer, Rojava ve Türkiye’de

AleviNet

Published

on

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, AKP hükümetinin daveti üzerine geldiği Ankara’da temaslara başladı. Aynı saatlerde ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie ise Rojava’da temaslarda bulundu. Jeffrey, bugün ve yarın hükümet yetkilileriyle görüşecek. 

McKenzie de Hesekê’de Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Ebdî’yle bir araya geldi. Edbî ve McKenzie’nin, sınır hattındaki gelişmeleri ele alacağı belirtiliyor.

EBDÎ UYARMIŞTI

Ebdî, geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’de herhangi bir yere saldırması durumunda, bunun, büyük bir savaşa dönüşeceği uyarısında bulunmuştu.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Evi basılarak gözaltına alınan Yoldaş işkence gördü

AleviNet

Published

on

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, dün sabaha karşı Bağlar ilçesi Karacadağ Caddesi üzerinde bulunan Ahmet ve Birsen Yoldaş çiftinin evine baskın düzenledi. Baskında Mardin Kızıltepe doğumlu Mücahit Yılmaz adlı kişi yaşamını yitirdi, ev sahibi Ahmet ve Birsen Yoldaş çifti ise gözaltına alındı.

Yaşamını yitiren Mücahit Yılmaz’ın cenazesi, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morgunda tutulurken, Amed’e gelen Yılmaz ailesinin, çocuklarının kimlik bilgisini doğruladığı, ancak cenazeyi göremedikleri için henüz teşhis edemedikleri belirtildi. Yılmaz ailesi fertlerinin, cenazenin teşhisi için Cumhuriyet Savcılığına başvuracağı ifade edildi.

Bu arada ev baskınında gözaltına alınan Ahmet Yoldaş’ın, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde ağır işkencelere maruz kaldığı kaydedildi. Yoldaş’ın, işkence sonucu Diyarbakır Askeri Hastanesinde tedavi altına alındığı öğrenilirken, eşi Birsen Yoldaş ise hala Diyarbakır Emniyeti TEM Şubede tutuluyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI