Connect with us

.

Dünya

ABD Senatosu Suudi Arabistan’a silah satışını engelleyen yasa tasarlarını kabul etti

AleviNet

Published

on

Getty Images

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan’a yapmayı planladığı milyar dolarlık silah satışını engelleyen yasa tasarılarını kabul etti. ABD Başkanı Trump ise Kongre’nin kararını veto edeceğini duyurmuştu.

Senato’da Peşembe günü yapılan oylamada, yasa tasarılarına hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi senatörler destek verdi.

Senatörlerin, bundan sonraki süreçte Trump’ın vetosunu geçersiz kılabilmek için 67 oya ihtiyaç duyacakları, ancak Perşembe günü çıkan sonucun ardından bu oy sayısına ulaşmalarının mümkün görünmediği belirtiliyor.

Senato’daki oylamada ilk iki yasa tasarısı, 45’e karşı 53 oyla geçerken, üçüncü yasa tasarıları pakedi 45’e karşı 51 oyla geçti.

8 milyar dolarlık silah satış anlaşması kapsamında Suudi Arabistan’ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün’e de silah satışının gerçekleştirileceği bildiriliyor.

Trump yönetimi geçen ay İran’ın Orta Doğu’daki “kötü etkisine” karşı olarak gerekli olduğunu söylediği silah satışı için Kongre onayını “bypass” eden acil durum yetkisini kullanma kararı almıştı. Bu karar, Kongre’nin her iki kanadında, Temsilciler Meclisi ve Senato’da, tepkiyle karşılanmıştı.

Trump daha önce ise anlaşma sayesinde elde edilen gelirden ve yaratılan iş sahasından vazgeçemeyeceklerini belirtmişti.

Beyaz Saray: Anlaşmayı engelleme müttefiklerimizi yalnız bıraktığımız mesajını verir

Getty Images

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, silah satışının engellenmesinin, “Amerika Birleşik Devletleri’nin ortaklarını ve müttefiklerini tam da onlara yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde yalnız bıraktığı mesajını göndereceği” kaydedildi.

Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch de, “Satışları şu sıralar ve şu koşullarda engellemenin İran’ın saldırılarını ödüllendirmek ve bunları artırması konusunda onu teşvik etmek anlamına geleceğini” söyledi.

Anlaşma karşıtı Senato Dış İlişkileri Komitesi’nin kıdemli üyesi Demokrat Partili Senatörü Bob Menendez ise, Trump’ın veto niyetiyle ilgili, “Bu güç gaspı, açık ve net” dedi. “Dünya çapındaki silah satışlarına ilişkin Kongre’nin rolü üzerine uzun süreli etkileri olacak.”

ABD Başkanı Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından Riyad’a silah satışını kısıtlamaya yönelik Amerikalı senatörlerin baskısı altındaydı.

Kimi senatörler, ABD’nin satacağı silahların Suudi Arabistan tarafından Yemen’de sivillere yönelik kullanabileceğini de söyleyerek anlaşmaya karşı çıkıyorlardı.

Birleşmiş Milletler, Yemen’deki savaşı dünyanın en kötü insani krizi olarak tanımlıyor.

Kongre’nin engeli, Orta Doğu’da tansiyonun yükseldiği bir döneme rastlıyor.

Son olarak Umman Körfezi’nde iki tankerin saldırıya uğramasının ardından ABD İran’ı suçlamış ve bölgeye 1000 asker daha göndereceğini duyurmuştu.

Bu suçlamaları reddeden Tahran, Perşembe sabaha karşı hava sahalarına giren bir Amerikan insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurmuştu.

Reuters’a bilgi veren Amerikan kaynakları ise İran tarafından fırlatılan füzenin insansız hava aracını uluslararası hava sahasında düşürdüğünü söylemişti.

BBC

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Mısır’da Sisi karşıtı gösteriler

AleviNet

Published

on

Mısır’da başkent Kahire dahil bazı kentlerde düzenlenen gösterilerde Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi istifaya davet edildi.

Sürgünde yaşadığı İspanya’dan Sisi’ye muhalefet eden Mısırlı iş adamı Muhammed Ali’nin cumhurbaşkanı ve orduyu yolsuzlukla suçlayarak halkı sokağa çıkmaya çağırmasının ardından düzenlenen gösteriler Cuma gecesi gerçekleşti.

Göstericiler Cumhurbaşkanı Sisi'nin istifasını istedi

Göstericiler Cumhurbaşkanı Sisi’nin istifasını istedi

Başkent Kahire’deki eylem, Arap Baharı’ndaki gösterilerin merkezi olan Tahrir Meydanı’nda düzenlendi. Bölgedeki AFP muhabiri, polisin onlarca göstericinin katıldığı eyleme biber gazıyla müdahale ettiğini ve en az beş protestocunun gözaltına alındığını bildirdi.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları da olaylarda gözaltına alınan göstericiler olduğunu belirtti.

Sosyal medyada yayınlanan video ve fotoğraflara göre, Mısır’da Cuma gecesi Kahire dışında İskenderiye ve Süveyş dâhil bazı kentlerde de düşük katılımlı gösteriler düzenlendi.

Reuters gözaltına alınan göstericiler olduğunu duyurdu

Reuters gözaltına alınan göstericiler olduğunu duyurdu

Mısır’da 2013 yılında Muhammed Mursi’nin devrildiği askeri müdahaleye öncülük eden eski general Sisi, 2014’te katılım oranının yüzde 50’nin altında kaldığı seçimde oyların yüzde 97’sini alarak cumhurbaşkanı seçildi. Dört yıl sonra ise Sisi destekçisi olan bir adaya karşı yarıştığı seçimi aynı oy oranıyla kazandı. Ancak Sisi’nin popülaritesi son dönemde ekonomik kemer sıkma önlemleri nedeniyle azaldı.

DW,AFP,rtr/CÖ,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Devrim Muhafızları olası saldırılara karşı tehdit etti

AleviNet

Published

on

General Hüseyin Salami, Tahran’da düzenlediği basın toplantısında “Kim ki topraklarının savaş alanına dönmesini istiyorsa, buyursun” dedi.

Salami, “Bir savaşın İran topraklarına uzanmasına asla izin vermeyeceğiz” diye ekledi.

Bu tehdit, ABD’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi üzerine Körfez’e ek birlikler gönderecekleri yönünde Cuma günü yaptığı açıklamadan sonra geldi.

ABD, 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın stratejik petrol tesislerine yönelik saldırıdan İran’ı sorumlu tutuyor. İran reddediyor. Saldırıyı Yemenli Husiler üstlenmişti. Ancak bu üstlenme, birçok batılı iktidar tarafından “az güvenilir” olarak değerlendiriliyor.

Saldırıda Suudi petrol üretiminin yarısı durdu ve küresel petrol pazarları etkilendi.

ABD ayrıca bu gerekçe ile İran Merkez Bankası’na yönelik yaptırımları sertleştirdi. ABD Başkanı Trump, bu yaptırımların şimdiye kadar bir ülkeye karşı yapılmış en sert yaptırımlar olduğunu belirtti. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırım açıklamasında “Devrim Muhafızları’na, terörizmi finanse etmek için artık para gitmeyeceği anlamına geliyor” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu Cumartesi yaptığı açıklamada yaptırımlara tepki göstererek, “Amerikan yönetiminin umutsuzluğunun işareti” dedi. Zarif, Merkez Bankası’na yönelik yaptırımların İran halkını gıda ve ilaçtan mahrum bırakma girişimi olduğunu söyledi. “İran halkının gıda ve ilaçlara erişimini bloke etmek tehlikeli ve kabul edilemez bir girişimdir.”

Continue Reading

Dünya

Yemenli Husiler Suudilerle barış yapmaya hazır!

AleviNet

Published

on

Başkent Sana’nın kontrolünün ele geçirilmesinin beşinci yıldönümünde Husilerden beklenmedik bir açıklama geldi. Husi milisleri Cuma günü, Suudi Arabistan’a yönelik saldırıları durdurarak, barış yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Bu açıklama 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın iki stratejik petrol tesisine yönelik dron ve füze saldırıları ardından geldi. Saldırılar, Suudi petrol üretimini felce uğratmıştı. Suudi Arabistan ve ABD, İran’ı sorumlu tutarken, saldırıyı Husiler üstlenmişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, petrol tesislerine saldırıyı “savaş eylemi” sayarken, Cuma günü bir açıklama yapan Pentagon şefi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin talebi üzerine Körfez’e ek birlikler göndereceklerini açıkladı.

Husilerin Siyasi Konsey Başkanı Mehdi Maşat, Suudi Arabistan topraklarına yönelik tüm saldırıları durdurmayı öngördüklerini belirtirken, bu yönlü daha güçlü bir yanıtın Suudilerden de gelmesini umut etti.

Maşat’a göre bu girişim, kimseyi dışlamayan genel bir ulusal uzlaşıyı tamamlamak için ciddi görüşmeler yoluyla barış sağlamamayı hedefliyor. Bu uzlaşının, Suudi topraklarına yönelik dron, balistik füze ve diğer yöntemlerle saldırıların tümünü durdurmayı da içerdiği kaydedildi.

“Savaşın sürdürülmesi kimsenin yararına değil” diyen Maşat, uluslararası Sana havaalanının açılması ve stratejik Hudeyde limanına serbest erişimin sağlanmasını istedi. Hudeyde limanı, insani yardımlar ve ithalatların temel kapısı olarak dikkat çekiyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI