Connect with us

.

Kültür-Sanat

Mersin’in Güneş Festivali

AleviNet

Published

on

Mezitli Belediyesi’nin düzenlediği Soli Güneş Festivali dokuz yaşında. Güneş enerjisi konusunda farkındalık yaratma amacı güden festival bu yıl ilk kez uluslararası katılımla yapıldı. Festivale Hindistan, İspanya ve Almanya’dan ekipler katıldı.

Festival Mezitli ilçesinin Viranşehir mahallesindeki Soli Pompeipolis antik kentinde düzenlendi. Sütunlu Cadde’de kurulan platformda tasarımcı Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal’ın kreasyonları sergilendi.

Volkan Konak cuma, Sibel Tüzün ise cumartesi akşamı konser verdi.

Festivalde yoga eğitimi, Mezitli Kent Orkestrası konseri, halk oyunları, dans gösterileri ve arkeolojik alan turu da vardı.

Amaç güneş enerjisine dikkat çekmek

2010 yılından bu yana düzenlenen festivalin temel amacını Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan VOA Türkçe’ye anlattı: “Bu kent 2500-3000 yıllık bir tarihe sahip. O dönemki adı Soli. Bir güneş kenti. Mersin’de yılın 325 günü güneşli. Türkiye ortalaması günde 7 buçuk saat güneşliyken maalesef enerji konusunda güneş enerjisinin payı yok denecek kadar az. Hiç güneş olmayan ülkelerde çok daha fazla yararlanılıyor ve bundan gelir elde ediliyor. Güneşin önemine dikkat çekmek, ana tema bu.”

Tarhan’a göre festivalin farklı hedefleri de var: “Stantlar açıyoruz, öğrencilerimizin güneşe dönük projelerini burada tanıtmak istiyoruz. Bunu yaparken bir takım özel, yardıma ihtiyacı olan kurumları da burada desteklemek istiyoruz. Örneğin onkoloji hastası olan çocuklarımız var yardıma muhtaç, destek için Tebessüm Gönülleri Derneği bir takım ürünler satıyor ve geliri oraya gidiyor. Mezitli Belediyesi’nin gönüllü evleri var onlar burada bazı satışlar yapıyor ve onların geliri üniversite öğrencilerine burs olarak dönüyor. Bunlar salt güzel saatler geçirilsin diye değil, bu tür aktivitelerin bir taraftan da ekonomiye katkısı olsun istiyoruz. Biz burada sonuç itibarıyla halkımızı mutlu, huzurlu kılmak istiyoruz. Barış içerisinde, mutlu, gülen insanların yaşadığı kentler ve ülke yaratmak istiyoruz.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Hildesheim’da 7. Kültür ve Sanat Festivali

AleviNet

Published

on

Festivale Braunschweig, Gifhorn, Hildesheim, Wolfsburg, Peine ve Salzgitter’den katılımlar oldu.

Kutlamadan önce Hildesheim tren garı önünde toplanan Kürtler ve dostları bir yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe geleneksel kıyafetleri ve müzik enstrümanlarıyla katılan kadınlar yoğun ilgi gördü.

“Bijî berxwedana Amedê”, “Direne direne kazanacağız”, “Her yer Amed her yer direniş”, “Yaşasın HDP”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının atıldığı yürüyüş, kutlama alana kadar sürdü.

Alanda, Türk devletine karşı gerilla mücadelesinin başladığı ve ilk kurşunun sıkıldığı 15 Ağustos atılımı da müzik ve halaylar eşliğinde kutlandı.

Festival için tarihi önemi olan Marienfriedhof seçildi. Burada Hildesheim mezarlığı bulunuyor. Mezarlık, 12 Ağustos 1834’de Hristiyan iki mezhep tarafından kurulmuş. Mezarlıkta bulunan, unutuldukları eleştirilerinin yapıldığı deniz savaşçılarının mezarları bulunuyor.

Hildesheim şehri 2025’de Avrupa’nın kültür başkenti olmak istiyor. Kürtler de bu çabaya kültürel zenginlikleriyle destek oldu.

Alanda kurulan sahnenin sol tarafında dev Mahsun Korkmaz (Egîd) pankartı asıldı. Alanda ayrıca Kürdistan’ın yazılı ve görsel tarihi değerleri bir tahta panoya asıldı.

Etkinliğe katılan Kon-Med Eşbaşkanı Tahir Köçer, YJK-E üyesi Hakime Yousef, siyasetçi Leyla Birlik, HDK-A Braunschweig, ATİK, Fed-Dem üyesi Letif Karakaş, Die Linke ve Linksjugend, Mamoste Farqîn, Meryem Kadın Komünü sözcüsü Hayat Donma birer konuşma yaptı. Konuşmalarda temel gündem 19 Ağustos’ta HDP’li üç büyükşehir belediyesine el konulması olurken, kayyuma geçit verilmeyeceği belirtildi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI DUYARLILIK

Etkinliğin kültür bölümünde Sîmar, Dîlan Baysal, Koma Rêdûr, Koma Volkana Şoreşê, Karzan Salih, Dimli Amed, Süpriz sanatçı Azad Bedran ve Şiir okuyan Kadir Şîrî sahne aldı. Kürt folklorunu geleneksel kıyafetleriyle Koma Azadi Hildesheim ve Koma Şiyar Salzgitter oynadılar.

Ayrıca çevre kirliliğini ve mikro plastiğe dur demek için içecekler cam şişelerde verildi, yemekler kağıt tabaklarda sunuldu.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Şair-yazar Ünlü yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

1928 yılında Elazığ’ın Harput ilçesinde doğan Ünlü’nün şiir ve yazıları birçok derginin yanı sıra Cumhuriyet gazetesinde yayımladı. Ünlü, “Yukarışehir” ile 1987 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı, “Toprak Kurşun Geçirmez” ile 1989 Madaralı Roman Ödülü’nü, “Eksi Beş Kelaynak” ile 1999 Kültür Bakanlığı Cumhuriyetin 75. Yılı Eser Yarışması Deneme Ödülü’nü aldı. 2004’te “evrensel sanata ve edebiyat dünyasına katkısı” dolayısıyla Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü Altın Madalyası verilen Ünlü, Türkiye Yazarlar Sendikası, Dil Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesiydi. Kore gazisi olan ve albay rütbesiyle TSK’den emekli olan Ünlü, yazar Mahir Ünlü’nün kardeşiydi.

Continue Reading

Kültür-Sanat

SİYAD’dan çağrı

AleviNet

Published

on

Gezi Direnişi’ni konu alan “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” filmi 2014’teki Altın Portakal’da sansüre uğramış, bunun üzerine çok sayıda film üreticisi, filmini yarışmadan çekmiş, bazı jüri üyeleri istifa etmişti.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından bir açıklama yapılarak 2014 yılındaki Altın Portakal Film Festivali’nde yaşanan sansür olayıyla yüzleşmek gerektiği ifade edildi. SİYAD açıklamasında ayrıca aynı yıl sansürlenen Gezi Direnişi hakkındaki “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” belgeselinin ve dayanışma adına festivalden çekilmiş tüm filmlerin gösteriminin yapılması istendi.

‘Sansüre meşru zemin’
Açıklamanın tamamı şöyle: “2014 yılında Altın Portakal’da yarışmaya seçilen belgesel ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’e uygulanan sansürün ardından, birçok film üreticisi filmini dayanışma adına yarışmadan çekmiş, çok sayıda jüri üyesi görevlerinden istifa etmiş, sansüre uğrayan, sansüre karşı çıkan kişi ve kurumlar, festival yönetimi ve destekçileri tarafından çok yönlü baskılara, son derece çirkin yıpratma ve karalama faaliyetlerine, hakaretlere maruz bırakılmıştı. Bu sansür, ulusal, belgesel ve kısa film yarışmalarının festivalden kaldırılmasına kadar gidecek olan sürecin başlangıcı oldu. Böylelikle, sansür mekanizmasına meşru bir zemin sağlanmış oldu ve sansür vakaları ivmelenerek arttı. Bu yılki yerel seçimlerin ardından ise belediye yönetiminin değişmesiyle Antalya’ya ulusal yarışma, belgesel ve kısa film yarışmalarının geri geleceği açıklandı. Birçok belediye de kültür sanat politikalarını gözden geçireceklerine dair taahhütler verdi. Memnuniyetle karşıladığımız bu gelişmelere karşın hem festivallerin hem de el değiştiren belediyelerin geçmişin hatalarıyla hakiki bir biçimde yüzleşmediklerini gözlemliyor ve Sinema Yazarları Derneği olarak taleplerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.
Festivallere ve belediyelere çağrımızdır:
– Dijital mecraların bile sansürlenmeye teşebbüs edildiği bir dönemeçte, Altın Portakal’ın 2014’te yaşanan sansür vakasıyla yüzleşmeden, geçmişin üzerini örterek yeni bir sayfa açması mümkün değildir. 2014 yılında festival yönetiminde yer alıp sansür vakasında doğrudan sorumlu olan veya o dönemde festival danışmanlık vb. kadrolarında yer alıp sansüre uğrayan belgeselle dayanışma göstermemiş kişilerin kamu önünde özeleştiri vermeden festivallerde görev almaları kabul edilemez.
– Bu yılki Altın Portakal Film Festivali’nde sansürlenmiş “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek”in ve 2014 yılında dayanışma adına festivalden çekilmiş tüm filmlerin gösterimi yapılmalıdır.
– Festivaller birincil misyonunu hatırlamalı, ticari gösterim ağları ya da sansür nedeniyle gösterilemeyen filmlerin izleyicilerle buluşabilmesinde ısrarcı olmalıdır.
– Yönetmenlerin yargılandığı, filmlerin sansürlendiği, her mecranın büyük bir baskı altına alındığı bir dönemde festivaller, sansür meselesinin tartışılabileceği alanlar açmalıdır.

‘Cinsiyet eşitliği’
– Son yirmi yıldır süregiden, kültür sanat alanlarını çoraklaştıran politikalar, alternatif basın kuruluşlarının kapatılmasına, kültür sanat alanında çalışan birçok arkadaşımızın işsiz kalmasına neden olmuşken, festival ekipleri ve belediyelerin kültür sanat daireleri ezberci reflekslerle oluşturulmamalı, baskıcı politikalar nedeniyle işinden olmuş liyakatli meslektaşlarımızın istihdamına önem verilmelidir.
– Adana Altın Koza Film Festivali ve !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, sinema sektöründe cinsiyet eşitliğini hedefleyen uluslararası #5050X2020 (2020 yılına kadar yüzde 50 eşitlik) taahhüdünü kabul etti. Türkiye’de Filmmor Kadın Kooperatifi’nin öncülüğünü üstlendiği kampanyaya diğer festivaller ve belediyeler de katılmalı, ekiplerinde ve programlarındaki filmlerde cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmalıdır.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI