Connect with us

.

Politika

HDP’li Gergerlioğlu’ndan Arınç’a KHK çağrısı

AleviNet

Published

on

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Türkiye’de adalet sistemi çökmüş durumda. Cezaevlerinden her gün yeni skandallar duyuyoruz.” dedi.

Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de adalet sisteminin çöktüğünü ileri sürerek, “Cezaevlerinden her gün yeni skandallar duyuyoruz. Gözaltı merkezlerinde her gün yeni skandallar yaşanıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kötü dönemlerini yaşamakta ve devlet ciddiyeti ayaklar altındadır.” ifadesini kullandı.

“KENDİNİ YAKAN MAHKUMLAR VAR”

Gergerlioğlu, iki gün önce Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevinde İrfan Kılıç isimli mahkumun kendini yakarak intihar ettiği haberini aldığını ve bunu kamuoyu ile paylaşarak konunun araştırılmasını istediğini belirterek, Kılıç’ın cenazesinin yakınlarına gösterilmeden Elazığ’a gönderildiğini öne sürdü. Kılıç’ın yakınlarının cenazeyi burada ayrıntılı bir şekilde tetkik ettiğini dile getiren Gergerlioğlu, “Kılıç’ın şüpheli bir şekilde öldüğünü ve cenazesinde kurşun ile kesi ve darp izleri olduğunu” ileri sürdü.

Uygur Türklerine zulüm uygulandığına dikkati çeken Gergerlioğlu, “Milyonlarca Uygur Türkü toplama kamplarında Çin Devleti’nin asimilatif politikalarına uğruyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’i ziyaret ettiğini anımsatan Gergerlioğlu, “Uygur Türklerinin, ‘mutlu, huzurlu’ olduğuna dair beyanları yansıdı. Belli ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Uygur Türklerinin uğradığı mağduriyet hususunda sessizliğini devam ettirecek. Çünkü ortada bir para meselesi var. BM’de çeşitli ülkeler Çin Devleti’ndeki Türklere yapılan zulmü daha iki gün önce eleştirirken, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’de yetkililerle 50 milyar dolarlık iş hacmini konuşuyordu. Uygur Türklerine zulüm devam ediyor.” görüşünü savundu.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın, “maaşımı KHK’lilere bağışlayacağım” açıklaması yaptığını ifade eden Gergerlioğlu, “Sayın Arınç, KHK’lilere haksızlık yapıldığını ve zor durumda olduklarını düşünüyorsanız KHK’lerin iptal edilmesini sağlayın. KHK’liler bir sadaka, para beklemiyor, adalet, vicdan bekliyor. İnsanları çaresizliğe, işsizliğe, depresyona mahkum ettiniz. Sayın Bülent Arınç, çıkmış ‘acıyan bir insanım, KHK’lilere üç beş kuruş sadaka vereceğim’ diyor. Bu konuya çözüm bulun. Bu konu, tepki çeken maaşınızı KHK’liler üzerinden temizleme konusu değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP’li Gergerlioğlu, bazı cezaevlerinde yaşanan sorunları da anlattı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

HDP: Kürt halkının iradesini kıramazsınız

AleviNet

Published

on

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, işgale karşı başlatılan siyasi soykırım operasyonlarına ilişkin bugün açıklama yaptı.

‘İKTİDAR CADI AVINDA!’

Buldan ve Temelli’nin yazılı açıklaması şöyle:

“İktidarın demokratik siyaset alanına ve Kürt siyasetine yönelik başlattığı tasfiye operasyonları adeta bir cadı avına dönüştü. Savaşa ve işgal girişimine karşı çıkan ve barış isteyen herkes iktidarın hedefinde.

9 Ekim’den bugüne kadar savaş karşıtı yüzlerce kişi gözaltına alınmış, onlarca kişi tutuklanmıştır. Belediye eşbaşkanlarımız, kriz merkezlerimiz, savaş mağdurlarına el uzatmaya çalışan gönüllü yardım organizasyonlarımız bu saldırının hedefindedir.

‘İTTİFAK PARTİLERİ DE HEDEFTE’

Kürt halkının haklı ve meşru taleplerini dillendiren ittifak partileri de hedef alınmaya başlamıştır. Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sayın Sinan Çiftyürek bu sabah gözaltına alınmıştır. Böbrek nakli yaptırmış ve son bir yıldır bu nedenle tedavi gören 67 yaşındaki Sinan Çiftyürek’in evine gece yarısı baskın yapmak iktidarın hıncının göstergesidir.
Bu gözaltı da, siyasi çizgisi ne olursa olsun hak ve özgürlük talep eden bütün Kürtlere yönelik bir saldırı zihniyetinin olduğunun açık ve somut kanıtıdır. Kürt halkının meşru ve demokratik taleplerini dile getiren Sinan Çiftyürek başta olmak üzere, evrensel bir hak olan barış talebini dillendirenler derhal serbest bırakılmalıdır.

‘HALKIN İRADESİNİ KIRAMAZSINIZ’

Barış talebi, hak ve özgürlük talebi baskılarla susturulamaz. Gözaltı ve tutuklamalar Kürt halkının iradesini kıramaz. Haklı ve doğru bulduğumuzu savunmaya ve bu uğurda mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Continue Reading

Politika

KKP Genel Başkanı gözaltına alındı

AleviNet

Published

on

KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Çarşamba sabah saatlerinde Amed’deki evine düzenlenen baskın sonucunda gözaltına alındı. Çiftyürek, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Çiftyürek’in Kuzey ve Doğru Suriye işgaline ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı bildirildi.

KKP, Twitter hesabında yaptığı açıklamada “Genel Başkanımız Sinan Çiftyürek sabah 5 civarlarında evinde gözaltına alınmıştır. Genel başkanımızı derhal serbest bırakın” dedi.

Continue Reading

Politika

Buldan: Bunun adı işgal ve Kürtle savaşmaktır!

AleviNet

Published

on

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi. Grup toplantısına, HDP bileşeni partilerin eş başkanları ve temsilcileri ile Azadi Partisi, Azadi Haraketi, DDKD, PDK-Bakur, İnsan ve Özgürlük Partisi başkan ve yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda STK, sendika ve kurum temsilcisi, Yöre Dernekleri temsilcileri, Kaz Dağları İstanbul Platformu üyeleri katıldı.

‘BU BİR İŞGALDİR’

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına başlatılan bu işgal girişimi uluslararası hukuka aykırıdır. Meşru değildir. Vicdani değildir. İnsani değildir. ‘Terörle mücadele’ söylemiyle bu işgal girişimini meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Ancak biz biliyoruz ki sizin tarih boyunca yaptığınız Kürtlerle mücadeledir. Ama şunu da unutmayın: Kürt halkı da sizin bu faşizminize karşı mücadele etmesini iyi bilir! Ve edecektir de!

Nitekim AKP Genel Başkanı da konuşmasında ‘İnşallah en kısa zamanda bu fetih müyesser olur’ diyerek, istila girişimini açıkça itiraf etmiştir. Amacınız işgal girişimi değilse dilinizdeki fetih nedir?

Türkiye’nin tek yanlı sürdürdüğü savaşta ne yazık ki sivil, kadın, çocuk, demeden herkes zarar görüyor. 9 Ekim’den bu yana sınırın her iki tarafında 18 sivil hayatını kaybetti. Ve her gün ölüm haberleri de gelmeye devam ediyor.

HEVRÎN XELEF ANILDI

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef, Türkiye devletinin sorumluluğu altında çeteler tarafından uluslararası yolda düzenlenen bir suikastla katledilmiştir. Hevrîn Xelef kadındı. Silahsızdı. Sivildi. Ve bir siyasetçiydi. Saldırının hedefi aynı zamanda kadın özgürlük mücadelesidir. Xelef’in anısı, mücadelesi bütün Ortadoğu ve dünya kadınlarına ışık tutacak.

‘BELEDİYE EŞBAŞKANLARINA OPERASYON KÜRDE HAKARETTİR’

Dün gece belediye eşbaşkanlarımıza operasyon düzenleyerek gözaltına aldılar. Hakkari, Yüksekova, Nusaybin ve Erciş Belediye Eşbaşkanlarımız bir kez daha rehin alındılar. Partimizin Nusaybin’deki kriz masasını da basarak çalışanları gözaltına aldılar. Bu gözaltılar Kürt halkının iradesine bir saldırıdır. Kürde hakarettir. Kürdü hiçe saymaktır. Partimize ve belediye başkanlarımıza gerçekleştirilen bu saldırılar çok açık ve net olarak göstermektedir ki, Kürtlerin en meşru en demokratik yollardan elde ettikleri kazanımlar bile bu iktidarın ve yürüttüğü faşizmin hedefindedir.

Kürtler saksıya bir çiçek dikse; gidip o saksıya da kayyum atayacaklar!

‘BUNUN ADI KÜRTLE SAVAŞMAKTIR’

Kendi gölgenizle mi savaşıyorsunuz? Siz uzayla mı savaşıyorsunuz? Siz Kürtlerle savaşıyorsunuz, başka bir adı yok. Bu kadar basit ve herkesin bunu kabul etmesi gerekiyor.

Enfal suresiyle Kürtlerin geleceğini yok etmeye talip tek iktidar AKP.

Bu halk bu sorunu size rağmen mutlaka çözecek, hatta sizi de çözecek.

Halk sizi Efrîn’den iyi tanır. ÖSO çetelerine Efrîn’i istila ettirdiniz. Zeytinliklere varıncaya kadar o çetelere her şeyi yağmalattırdınız! Afrinlileri binlerce yıllık yurtlarından göçerttiniz! Kürtçe tabelaları dahi söküp attırdınız. Şimdi aynısını Kuzey Suriye’de yapmaya çalışıyorsunuz. İnsanları yaşadığı topraklardan zorla göçe zorluyorsunuz.

İçerideki krizin üzerini örtmek için savaşa ihtiyaç duydular. AKP’nin savaştaki ısrarının nedeni kendi içindeki çözülmeyi durdurmaktır.

Bu, Saray’ın iktidar savaşıdır; kendi iktidarlarına pınar yaratmanın gayreti içerisindeler. Bu savaşa destek verenler AKP’nin iktidar değirmenine su taşıyor. Bu savaşa karşı çıkmak aynı zamanda IŞİD karanlığına karşı çıkmaktır

Başta muhalefet olmak üzere toplumun tüm kesimlerine sesleniyorum: Bu iktidarın yalan makinesine karşın gerçeklerin yanında dimdik durmadıkça, bu iktidarın faşist sultasına karşı demokratik ilkelerin ve barışın yanında dimdik durmadıkça; bu iktidarın kanda ısrar, ölümde ısrar, savaşta ısrarına karşın yaşamın ve barışın tarafında dimdik durmadıkça bu ülke asla düze çıkmayacak, bunların çektiği bataklıkta heba olacaktır.

Bu savaş daha fazla büyümeden, halklar karşı karşıya gelmeden Suriye’den derhal geri çekilin. Suriye’nin geleceğiyle ilgili karar verecek olan Suriye halklarıdır

O nedenle kimse Kürtlerin kaybını kendi kazancı olarak hesaplamasın. Yanlış hesap mutlaka Rojava’dan dönecektir. Hiç kimse merak etmesin! HDP bu topraklarda var olduğu sürece halklar hiçbir zaman kaybetmeyecektir!”

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI