Connect with us

.

Kültür-Sanat

Ahmed Arif’in şiirine de ‘sakıncalı’ damgası

AleviNet

Published

on

Kitapların alıkonulduğu, mektupların verilmediği Türkiye cezaevlerindeki sansür usta Şair Ahmed Arif’e kadar uzandı. Burhaniye T Tipi’nde Ahmed Arif’in şiirinin cezaevi idaresi tarafından “sakıncalı” bulunduğu, Fotoğraf ve Sinema Emekçileri (FOSEM) çalışanı, siyasi tutsak İsmail Cengiz Mumcu’nun gönderdiği mektupla ortaya çıktı. Mumcu, 27 Haziran’da yaptığı haftalık telefon görüşmesinde, yakınına, okuduğu Ahmed Arif’in şiiri gerekçe gösterilerek, hakkında soruşturma açıldığına dikkat çekti.

‘KORKUYORLAR…’

Mumcu, mektubunda şunları anlattı:

“Telefon görüşmesi yaparken onurlu aydınlarımızdan Ahmed Arif’in ‘Yurdum Benim Şah Damarım’ şiirinden bir bölüm okudum, karşımdaki yakınıma. Şiir biter bitmez, daha bir cümle bile söylememişken, telefon kesildi. Görevli gardiyana ne olduğunu sorduğunda ise ‘Sen ne olduğunu bilirsin, sakıncalı bir şey okumuşsun’ gibi şeyler söyledi. Zaten 10 dakika olan görüşme süresi bu şekilde gasp edilerek, engellendi. Dün ise bununla ilgili tarafıma soruşturma açıldığına dair bir belge tebliğ edildi. Soruşturma gerekçesi olarak da, ‘…şiir okuduğunuz ve ses kaydı yaptırarak farklı yerlere mesaj yollamak için görüştüğünüz tespit edilmiş olup…’ denilmiş ve benden savunma istenmiş. Soruşturma sonucunda ne ‘ceza’ alacağımı biliyorum ama bu engelleme ve soruşturma aklıma sevgili şairimiz, halk sanatçımız Nazım Hikmet’in ‘Korku’ adlı şiirini getirdi. Yaşananlar aynı o şiirdeki gibi çünkü… ‘…Bize şiirlerimizi söyletmiyorlar Robson… Korkuyorlar, sevmekten… Umuttan korkuyorlar Robson… Türkülerimizden korkuyorlar…’

‘BU BASKILARA TESLİM OLMAYACAĞIZ’

Geçmişte Ahmed Arif’i tutsak eden zihniyetin devamcıları, bugün bizi tutsak ediyor, yetmiyor, bir de üstüne Ahmed Arif’in şiirlerini okumamıza engel olmaya çalışıyorlar. Baskıyla, zorla türkülerimizi, şiirlerimizi söyletmemeye, halk için sanat ve devrimci gazetecilik yapmamıza engel olmaya çalışıyorlar. Buna boyun eğmeyecek, teslim olmayacak; türkülerimizi, şiirlerimizi her koşulda söylemeye devam edeceğiz.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI