Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

‘Avukatlar Soma’yı, ezilenleri savundukları için tutuklandı’

AleviNet

Published

on

İstanbul’da bulunan Halkın Hukuk Bürosu 20 Haziran’da polis tarafından basılarak Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul şube yöneticisi Av. Ebru Timtik ile ÇHD üyeleri Av. Ayşegül Çağatay, Av. Görkem Ağdede ve Av. Nadide Özdemir tutuklandı. HHB’nun 10 avukatı ve bir stajyeri, ÇHD’nin 10 avukatı tutuklu sekizi hakkında yakalama kararı ve ÖHP’nin de bir avukatı tutuklu. Yüzlerce avukat hakkında politik davalarına bakmama kısıtlaması varken yine yüzlerce avukat hakkında da açılmış onlarca dava var.

Avukatlar üzerindeki baskıları ve tutuklamaları ÇHDli Gökmen Yeşil ve HHBlu Yaprak Türkmen ile konuştu. Yeşil, “Geçmişte ÇHD avukatları öldürüldü. Ortada bir sorun var. Bu sorun kendi yoldaşlarını, kendi omuzdaşlarını mutlaka yaratıyor. Mutlaka birbirlerini buluyor; su akar yatağını bulur. Bize baskı uygulamakla sorunlar çözülmez” derken, Türkmen ise HHB’nun hala açık olduğunu anlatan Türkmen, bildikleri yoldan gitmeye devam edeceklerini, sayıları azalsa da haksızlığıa uğrayan insanların davalarına bakmaya devam edeceklerini söyledi.

‘DÜŞÜNMEYİN, KONUŞMAYIN, SAVUNMAYIN!’

Avukatlar üzerindeki baskıların nedenini Yeşil, “Ülkede korkunç sömürü ve baskı atmosferi var. Bunlara karşı toplumun sesi olabilecek gazeteciler, avukatlar, akademisyenler vardır. Bu baskıları da ‘düşünmeyin, konuşmayın, savunmayın!’ şeklinde özetleyebiliriz. Sömürü ve baskı devam ederken toplumun sesini duyurabilecek meslek gruplarının da sesini kısmak amacıdır. Ankara’da akademisyenlerin cübbelerinin bir polis tarafından ayakları altında ezilmesi simgesel bir göstergedir” dedi.

‘SAVCI NEDEN SOMA’YI SAVUNUYORSUNUZ’ DİYE SORDU

ÇHDli on avukatın tutuklu olduğunu, sekiz avukat hakkında yakalama kararı olduğunu aktaran Yeşil, avukatların ‘örgüt üyeliği’ ile yargılandıklarını söyledi. Yeşil, savcılık sorgulamasında soruların soru, ‘Neden Soma’daki ailelerin avukatlığını yapıyorsunuz?’ olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Barkın Timtik’e yöneltilen suçlamalardan biri yoksul mahallelerde yıkımlara karşı vatandaşlarla toplantılar yapması. ÇHD gibi bir derneğin genel yöneticisi olan bir avukatın ne yapması bekleniyor? İnsanları yıkımlara karşı bilgilendirmesi hem mesleki hem de insani ve dünya görüşü ilgilidir. Avukat arkadaşlarımızın duruşu iktidarı ve iktidarın savcılarını rahatsız ediyor ve tutuklanmalarının tek nedeni budur.”

DAYANIŞMALAR YETERSİZDİR

‘Hakkınızda açılan ve yargılandığınız bu davalarda kendinizi yalnız hissediyor musunuz?’ sorusunu da yanıtlayan Yeşil, “Dayanışmanın yetersiz olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Ancak bizim dayanışma gösterdiğimiz, dosyalarına girdiğimiz yurttaşlardan daha çok dayanışma görüyoruz diyebilirim. İnsan insanı unutmuyor ve bence unutmaması da gerekiyor. Selçuk Kozağaçlı ve diğer avukatlar tutuklandığında, Soma’daki aileler mesajlar gönderdiler, geldiler, duruşmalara katıldılar” diye konuştu.

YERLERDE SÜRÜKLENİP, MAHKEME SALONLARINDAN ATILDIK

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Yaprak Türkmen, HHB’nun 10 avukatı ve bir stajyerinin tutuklu olduğunu aktardı. Baktıkları davalardan ötürü tutuklandıklarını belirten Türkmen, sözü edilen suçlamaların Soma Madeni’nde yaşamını yitiren işçilerin davaları, kentsel dönüşüm adı altında yıkılmak istenilen evlerdeki insanların davaları, işkence gören insanların davaları olduklarını söyledi. Gördükleri baskıları da sözlerine ekleyen Türkmen, “Mahkemelerde savunma haklarımız engellenmeye çalışılıyor. Müvekkilin savunmasına müdahale edildiği zaman avukatlık yaptığımızda, salonlardan atıldık. Adliye geçişlerinde bile çanta arama dayatılması yapıldı. Bizler buna karşı koyduğumuzda yerlerde sürüklendik. Gözaltındaki işkenceleri teşhir ettiğimizde şiddete maruz bırakıldık” dedi.

EBRU TİMTİK’İ BÜROSUNDAN ALDILAR

Avukat Barkın Timtik’in 18 yıl ceza aldığını hatırlayan Türkmen, son yapılan operasyon hakkında da şu bilgileri paylaştı: “Son baskında da Ebru Timtik tutuklandı. Ebru’yu bürosundan aldılar ve bir avukatın kendi bürosunda bulunmasını bir suç olarak lanse ettiler. Menfaat vaadedilen ifadelerle arkadaşlarımız alındı. Büroda bulunan diğer avukatlar da alındı ve HHB’nda avukatlık yaptıkları için tutuklandılar.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Serêkaniyê’ye saldırılarda 22’si çocuk 235 sivil şehit düştü

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Ciwan Mustafa ve Cizre Bölgesi Sosyal Yardım Komitesi Xalid İbrahim tarafından, işgalci Türk devletinin saldırılarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

“İşgalci Türk ordusunun Serêkaniyê’deki sağlık merkezlerini hedef alması sonucu bu merkezler hizmet dışı kaldı” diyen Ciwan Mustafa şöyle konuştu:

“5 gündür kuşatma altında bulunan Serêkaniyê kenti tamamen kuşatılmış durumda. Kentteki hastanede onlarca yaralı bulunmakla beraber enkaz altlarında çok sayıda şehit cenazesi bulunmaktadır.

Kentte 22’si çocuk olmak üzere 235 sivil şehit düşmüş, 677 sivil de yaralanmıştır.”

Xalid İbrahim ise basın toplantısında şunları söyledi: “İnsani bir krizle yüz yüzeyiz. Sınır üzerindeki köylerde, 300 bin kişi halen evlerinde bulunuyor. Hesekê kentinde bulunan 42 okul binasında siviller bulunmaktadır.

9 Ekim tarihinde Serêkaniyê’deki Elok su istasyonunun işgalci Türk ordusu ve çeteleri tarafından bombalanması sonucu Hesekê kentinin suyu kesilmiştir.”

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Türkiye’nin Suriye harekatı Köln’de protesto edildi

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonu Almanya’nın Köln kentinde Kürt gruplar tarafından protesto edildi.

“Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki saldırı savaşına karşı – Rojava ile dayanışma” sloganıyla düzenlenen gösteri Ebertplatz’da başladı. Göstericilerin “Türkiye’nin saldırı savaşını durdurun” ve “Alman hükümetinin Türkiye ile askeri işbirliğine son verilsin” yazılı pankartlar ve YPG flamaları taşıdığı görüldü.

Gösteriye sol grupların yanı sıra meclisteki muhalefet partilerinden Sol Parti de destek veriyor.

Gösteri öncesinde Köln’de güvenlik amacıyla helikopterler, TOMALAR ve binlerce polis memuru görevlendirildi. Polis Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada gösteri öncesinde Köln ana tren istasyonunda birçok kişinin arandığını ancak kimsenin gözaltına alınmadığını söyledi.

Güvenlik güçleri gösteriye 20 bin kişinin katılmasını bekliyor. 

dpa, epd / EC, BW

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Sol Parti: Türkiye’ye tüm silah ihracatları durdurulsun

AleviNet

Published

on

Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger Hamburg’da yaptığı açıklamada Türkiye’ye tüm silah ihracatlarının durdurulmasını istedi. Partisinin eyalet kongresinde konuşan Riexinger “Türkiye’ye tüm silah ihracatları derhal durdurulmalı, verilmiş izinler de geri çekilmeli” dedi. Sol Parti lideri, “Kürtlere karşı savaşı durdurmak sorumluluğumuzdur” diye konuştu. Riexinger partisinin bugün birçok kentte “Suriye’deki kirli ve uluslararası hukuka aykırı” savaşa karşı “Kürt dostlarıyla” birlikte gösteriler düzenlediğini söyledi.

Silah ihracatının askıya alınması eski izinleri kapsamıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen hafta Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG milislerine karşı düzenlenen askeri operasyonda kullanabileceği silah ve teçhizatın satışına izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Ancak diğer silahlar ve daha önce onaylanan satışlar bu karardan etkilenmiyor. Bu sebepten dolayı Almanya’dan Türkiye‘ye, senenin sonuna dek silah gönderilmeye devam edilebilecek. Durumun böyle olduğu Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich’in verdiği soru önergesine hükümetin verdiği yanıta da yansıdı. Liebich konuyla ilgili yaptığı açıklamada Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kamuoyunu yanılttığını söyledi.

Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich

Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich

Liebich “Uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlal edilmiş olmasına rağmen silah teslimatlarının sürmesi bir rezalettir. Suriye’nin kuzeyindeki ölü ve yaralılar konusunda Almanya kendini suçlu konumuna sokmuştur” diye konuştu.

Almanya Türkiye’ye geçen yıl da 242 milyon 800 bin euro değerinde silah satmış, bu da Almanya’nın toplam 770,8 milyon euro tutarındaki yıllık silah ihracatının yaklaşık üçte birine tekabül etmişti.

CDU’dan da sesler yükseliyor

Almanya’da konuyla ilgili bir açıklama da koalisyonun büyük ortağı Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçi Christian Baldauf’tan geldi. CDU Rheinland-Pfalz Eyalet Başkan Yardımcısı Baldauf Türkiye’ye yönelik ihracatlar için hükümetin verdiği “Hermes kefaletlerini” kaldırması gerektiğini söyledi.

“Hermes kefaleti” Alman ihracat firmalarına ve kredi şirketlerine yabancı müşterilerin ödeme yapmaması halinde hükümetin vermeyi taahhüt ettiği güvenceye deniyor. Daha önce Yeşiller, Hür Demokrat Parti ve Sol Parti’den de Hermes güvencelerinin kaldırılması istenmişti. 2018 yılında Almanya’nın hazinesinden en çok güvence, Rusya’nın ardından Türkiye’ye ihracat yapan firmalara tanınmıştı. Alman hükümeti 2018 yılından bu yana Türkiye’ye yapılan ihracatlara 2 milyar 600 milyon euroluk Hermes kefaleti vermeyi üstlendi.

CDU’lu Baldauf ayrıca Volkswagen’ın Manisa’da açmayı planladığı yeni fabrikasını Türkiye’nin Suriye operasyonu üzerine “incelemeye almasını memnuniyetle karşıladığını” söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı değerlerini ayaklar altına aldığını söyleyen Baldauf Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yapılan hangi desteklerin kaldırılabileceğini gündemine alması gerektiğini söyledi. CDU’lu siyasetçi “Bu tarzda hareket eden bir devletin Avrupa ve dolayısıyla Almanya hazinelerinden para alması kabul edilemez” diye konuştu.

DW, dpa / EC, BW

©Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI