Connect with us

.

Kadın

Hêvî-Umut Kadın Atölyesi

AleviNet

Published

on

RENGİN AZİZOĞLU / JINNEWS/AMED

2009’dan bu yana kadınların üretime dahil olabileceği alanlar üzerinden çalışmalar yürüten Hêvî-Umut Kadın Atölyesi, bir atölyeden çok rehabilitasyon merkezi misyonuna sahip. Atölye ile üretim sürecine katılan kadınlar, ekonomik özgürlüğün sağladığı özgüvenle ‘evde oturmayın’ çağrısı yapıyor.

Êlîh Belediyesi’ne bağlı Hêvî-Umut Kadın Atölyesi, 2009’dan bu yana çeşitli alanlarda çalışmalarına devam ediyor. 20 bin nüfuslu Petrolkent Mahallesi’nde kurulan Atölye, kadınların üretime dahil olabileceği ve ekonomik özgürlüklerini elde edebilecekleri alanlar üzerinden çalışmalar yürütüyor. Bilinçli olarak dezavantajlı, 90’larda köy boşaltmalarından sonra göç almış bir mahallede kurulan Atölye, evden çıkamayan, sosyal aktiviteleri olmayan kadınların çevre edinip sosyalleşerek özgüven kazanmalarını da amaçlıyor.

Atölyeden eğitim alan kadınlar, kendi işyerini açmanın yanı sıra atölyelerde kazandıkları mesleki becerilerinin karşılığını dışarıda da alabiliyor.

Birçok alanda kurs ve eğitim

Mesleki eğitim kurslarında kadınlar, kadın ve çocuk giyimi, yöresel kilim dokumacılığı, kitre bebek yapımı, kuaförlük dallarından oluşan kurslardan faydalanıyor. Kadınlar katıldıkları kursların bitimiyle sertifika alıyor. Bu da daha sonra bir işletme açma imkanı sağlıyor. Bunun yanında kadınlara kuruma bağlı sosyolog tarafından eğitim ve danışmanlık hizmeti de veriliyor. Eğitimlerin çok önemsendiği ve aksatılmadan yürütüldüğü Atölye’de, aile içi iletişim dersi, toplumsal cinsiyet rolleri, şiddet ve şiddet türleri konulu eğitimler veriliyor.

Sosyal aktiviteler

Hêvî Kadın Atölyesi, bir atölyeden çok bir rehabilitasyon merkezi misyonunu taşıyor. Asıl amacı meslek edinmekten ziyade sosyalleşmeyi sağlamak olan Atölye’de, piknik, tarihi yerlere gezi, sinema gibi sosyal aktiviteler de düzenleniyor.

Satış noktaları oluşturulacak

Yapılan ürünlerin satışı için de projeler gerçekleştiriliyor. Şimdiki hedef ise kadın özgün tezgahları kurarak, satış noktaları yaratmak. Bu şekilde kadınlar ürettiklerini satarak doğrudan ve sürekli bir gelir elde edebilecekler.

‘Muhtaç olmamak güzel bir duygu’

4 buçuk senedir dikiş atölyesine katılan Fikriye Oğuz, kursa başlamadan önce ise hep evde oturduğunu söyledi. Oğuz, “Atölyenin bana çok faydası oldu. Çevre edindik, sosyalleştik, çok şey öğrendik. Bir şeyler üretiyoruz, satıp ekonomik özgürlüğümüzü elde ediyoruz. Günlerimiz çok güzel geçiyor. Bir derdimiz olunca kurumda çalışan sosyoloğumuzla konuşuyoruz. Yaşadığımız sorunlara çözüm üretebiliyoruz. Ev baskısından, sıkılmaktan kurtulduk. Buradaki kadın arkadaşlarla maddi manevi birbirimize destek oluyoruz. Burası  evimiz gibi oldu.

Hiç kimse bizi rahatsız etmiyor. Serbest ve özgürüz. Henüz kendime bir yer açmadım. Diktiklerimi komşularıma, tanıdıklarıma satıyorum. Artık kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Kadınlar evlerinde oturmasın. Bir şeye emek verirlerse elbet kazanırlar. İnsanın eşine muhtaç olmaması çok güzel bir duygu. İnsan çabasıyla bir şeyler üretince kendisiyle gurur duyuyor” dedi.

‘Hiçbir kadın evinde oturmasın’

Atölyeye başladıktan sonra hayatında çok şey değiştiğini anlatan Songül Akdemir de, kilim atölyesinde çalışıyor. Songül, “Ev benim için yalnızlıktı, sıkıntıydı. Buraya geldikten sonra insanları tanıdım, arkadaşlıklar kurdum, özgüvenim çok arttı.

Çalışınca biliyorum ki kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Ben de para kazanıyorum artık. Çocuklarımın masraflarını karşılıyorum. Aynı zamanda meslek de ediniyoruz. Ne eşim ne ailesi çalışmama izin verdi. Ben pes etmedim, baskı yapa yapa çalışmaya başladım. Hiçbir kadın evinde oturmasın. Çalışsınlar erkeklerin eline bakmasınlar. Mücadele etsinler. Ekmeklerini taştan çıkarsınlar. Kadınlara iş imkanı yaratılsın. Kadınlara meslek öğretilsin ve önleri açılsın. Kadınlar artık bu baskı ve zora dur demeli. Kadınlara fırsat verilse çok şey başarırlar. Kayyum geldiğinde burayı kapatmaya çalıştı.

Biz buna müsaade etmedik. Hiçbir ücret almadan geldik çalıştık. Tüm kadınlar bir araya geldik, direndik ve kazandık” diye belirtti.

Özgüven artıyor

Kuaför atölyesine katılan Tubanur Taşan ise, mesleği öğrendikten sonra kendi yerini açmak istediğini söyledi. Hem meslek hem de çevre edindiğini aktaran Tubanur, şöyle dedi: “Daha önce bu atölyeye katılıp kuaförlük yapan arkadaşlarımız var. Ben de buradan meslek edinip çalışmaya devam etmek istiyorum. Sabah saat 08.00 gibi gelip akşamüstü saat 17.00 gibi çıkıyoruz. Gelen kadınlardan hiçbir ücret almıyoruz. Dar gelirli kadınlar buraya gelip ihtiyaçlarını karşılıyor, biz de onlar sayesine pratik yapmış oluyoruz. Ekonomik özgürlüğü olan kadın, ihtiyaçlarını karşılayabilmenin yanında büyük oranda özgüvene sahip oluyor. Kadın ekonomik özgürlüğünü elde ettiğinde kendini bulabilir. Kadınlar, artık pasif değil daha aktif duruma gelmeli.”

Direniş kayyuma geri adım attırdı

Hêvî-Umut Kadın Atölyesi’nin kadınlar için anlamı çok ayrı. 11 Ekim 2016’da Batman Belediyesi’ne atanan kayyumla beraber Hêvî Kadın Atölyesi için de diğer tüm kadın kurumları gibi kapatma kararı alındı. Ancak kadınlar, bu kararı kabul etmeyerek direnişe geçti. Kurum önünde oturma eylemi yapan kadınlar, kurumlarının kapatılmasına müsaade etmedi. Kadınların direnişi sonucu kayyum tarafından verilen karar geri çekilmek zorunda kalındı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Kadın Savunma Ağı: Kürtaj haktır, fişleme suçtur !

AleviNet

Published

on

Kadın Savunma Ağı , ‘FETÖ’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ adı altında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden 1 Ocak 2017-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında “polikistik over” sendromu olup kürtaj yaptıran kadınların listesini istemesini protesto etti.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleşen protestoda polis ablukası dikkat çekti.

“Kürtaj haktır, fişleme suçtur emniyet elini bedenimden çek” yazılı pankart ile “Benim bedenim benim kararım”, “ Kürtaj haktır kararı kadınların” dövizlerinin taşındığı eylemde sık sık, “ Emniyet elini bedenimden çek”, “Kürtaj haktır engellenemez” sloganları atıldı.

‘KADINLARIN BEDENİNDEN ELİNİZİ ÇEKMEYİ ÖĞRENECEKSİNİZ !’

Kadın Savunma Ağı adına açıklamayı okuyan Durna Şahin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 29 Ağustos tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıyla 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul’daki tüm kamu ve özel hastanelerde 30-40 yaş aralığında “polikistik over sendromu” olup, kürtaj yaptıran kadınların listesini istediğini hatırlatarak sözlerine başladı.

Sağlık ve cinsel hayata ilişkin ‘özel nitelikli kişisel veri’ kapsamına giren kişisel bilgilerin kişinin onayı olmaksızın işlenmesinin kanunlara aykırı olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle tepki gösterdi : “Bizler emniyetin, savcılığın, sağlık müdürlüklerinin, devletin tüm kurumlarının öğrenmesi gereken şeyleri hatırlatalım istedik: Öncelikle Kadınların bedeninden elinizi çekmeyi öğreneceksiniz. Bu fişlemeyle özel hayatın, kişisel ve sağlık verilerinin gizliliği ile kadınların hasta hakları ihlal ediliyor. Nasıl oluyor da savcılık terörle mücadele soruşturması kapsamında kriterler vererek kürtaj yaptıran kadınların listesini isteyebiliyor? Sağlık Müdürlüğü, sağlık çalışanlarını suç işlemeye, hasta haklarını ihlal etmeye, mesleki etik değerleri çiğnemeye teşvik ediyor?”

‘HASTA-SAĞLIK ÇALIŞANI İLİŞKİSİ BİR GÜVEN İLİŞKİSİDİR ’

‘Terörle mücadele’ söyleminin arkasında temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmaya çalışıldığını vurgulayan Şahin, kadınların sağlık hakkına erişimi, cinsel sağlık ve kürtaj haklarının kriminalize edilerek engellenmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Hasta-sağlık çalışanı ilişkisi bir güven ilişkisi olduğunu hatırlatan Şahin, kişisel bilgilerin paylaşılmasının ise bu güven ilişkisini zedeleyeceğini kaydetti. Şahin, hasta gizliliğini ihlal eden ve ciddi mağduriyetlere yol açabilecek bu emri veren kişiler hakkında derhal idari ve adli soruşturma başlatılmasını talep etti.

‘KÜRTAJ HAKTIR, FİŞLEME SUÇTUR !’

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘Sağlık verilerinin gizliliğine saygı gösterilmesi’ sözleşmene atıfta bulunan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da binlerce kadının bilgilerinin gizli tutulmasına ilişkin hukuki hakları ihlal edilmektedir. Bu tip ihlaller nedeniyle kadınlar istenmeyen gebelikleri sürdürmeye veya “merdiven altı” diye tabir edilen yerlerde, hayatlarını riske atarak kürtaj yaptırmaya mecbur bırakılmaktadır. Kürtaj haktır, fişleme suçtur. Emniyet sağlık ve cinsel hayata ilişkin özel nitelikli kişisel verileri hiçbir gerekçeyle talep edemez. Onlarca tarikat evi ve yurtlarında istismara maruz kalan çocuklar ile kadın cinayetlerine seyirci kalan Emniyet Kadınların beden, cinsel sağlık bilgilerini toplamakla uğraşıyor. Kadınların bedenleri ve hayatlarından uzak durun. İşinizi yapın Katilleri ve istismarcıları yakalayın !Bedenimizden, hayatımızdan elinizi çekin.”

Continue Reading

Kadın

Eski eşini pompalı tüfekle öldürdü

AleviNet

Published

on

Olay, öğleden sonra, Şahin Özbilen Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı’ndaki evde meydana geldi. 3 çocukları olan Nuh Gürel ile Lütfiye Yüksel yaklaşık 6 ay önce boşandı. Lütfiye Yüksel, eski eşi Nuh Gürel’in evine geldi. Gürel pompalı tüfekle Lütfiye Yüksel’i vurdu. Silah sesini duyanların ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Yüksel ardından Ceyhan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedaviye alınan Yüksel, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı.

Olayın ardından polis ekiplerince gözaltına alınan Nuh Gürel, emniyete götürüldü. Gürel ifadesinde, “6 ay önce eşimden ayrıldım. Benden sürekli para istiyordu. Param olursa veriyordum, olmazsa yok diyordum. Sürekli tehdit edip bağırıp çağırıyor para istiyordu. Evimde oturduğum sırada yine aradı, ‘Acil 500 lira lazım’ dedi. Bende ‘Yok’ dedim. Bir saat sonra kapıma geldi. ‘Bana para vereceksin seni vurdururum, öldürtürüm’ diyince kendimi kaybettim, vurdum” iddialarında bulundu.

Lütfiye Yüksel’in cansız bedeni Adana Adli Tıp Kurumu’na kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Continue Reading

Kadın

Yeni Avrupa Komisyonu 13 kadın ve 14 erkekten oluşacak

AleviNet

Published

on

Listenin Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından onaylandığı belirtildi. Liste bu Pazartesi günü açıklandı.

Alman Ursula von der Leyen’in Salı günü 26 kişi kişinin görevlerini açıklaması gerekiyor. Bu kişilerden her biri, bir üye ülkeyi temsil ediyor. Ekim ayı sonunda AB’den çıkmak isteyen Birleşik Krallık temsilcisi bunlar arasında yer almıyor.

Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı olan Almanya Eski Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ekibinde kadın-erkek eşitliğini sağlamayı hedef olarak belirlemişti.

Önceki başkan Jean-Claude Juncker’in de aynı hedefi vardı ancak üye devletler 19 erkeğe karşı, 9 kadın aday sunmuştu.

Avrupa Parlamentosu’nun 30 Eylül ile 8 Ekim arasında yeni ekibin tüm üyelerini dinlemesi gerekiyor. Geçmişte parlamentonun istemediği adaylar çıkarılmıştı.

Bu süreç, 22 Ekim’de Fransa’nın Strasbourg kentindeki genel oturumda yapılacak oylama ile sonuçlanacak. Yeni komisyon 1 Kasım’da görevine başlayacak.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI