Connect with us

.

Dünya

ABD Merkez Bankası Başkanı: Trump ‘git’ derse tabii ki gitmem

AleviNet

Published

on

Washington’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, temel ekonomik görünümün güçlü seyretmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun, komitenin yüzde 2 hedefine doğru zaman içerisinde ilerleyeceğini söyledi.

Powell, “Buna rağmen son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir. Dahası ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika meseleleri henüz çözümlenmedi.” ifadelerini kullandı.

ABD’de zayıf enflasyonun halihazırda tahmin edilenden daha kalıcı olabileceği uyarısında bulunan Powell, “Bu gelişmeleri dikkatle izlemeye devam ediyoruz. Bunların ABD ekonomisi ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Facebook, FED ile görüştü

LİBRA’YA YÖNELİK ENDİŞELER

Jerome Powell, FED’in haziran ayındaki toplantısından bu yana ABD ekonomisindeki belirsizliklerin ticaret gerilimlerinin de etkisiyle arttığını, küresel ekonomiye ilişkin endişelerin ABD ekonomisinin görünümü üzerinde baskı yarattığını vurguladı.

Powell, haziran ayına ilişkin güçlü istihdam verilerinin FED’in bakışını değiştirip değiştirmediğine ilişkin soru üzerine, “Sorunuza doğrudan bir cevap vereyim; hayır.” ifadesini kullandı.

Facebook’un piyasaya sürmeye hazırlandığı “Libra” adı verilen para birimine ilişkin ciddi endişeleri olduğunu dile getiren Powell, Fed’in, Libra ile ilgili endişeleri çözme yönündeki çabaları koordine ettiğini söyledi.

Erdoğan: Merkez Bankası Başkanı talimatlara uymadı ‘BAŞKAN TRUMP ‘GİT’ DERSE TABİİ Kİ GİTMEM’

FED Başkanı Powell, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisini görevden alabileceğine ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine, “Başkan Trump ‘git’ derse tabii ki gitmem. Kanun, bana 4 sene boyunca bir süre verdi ve ben bu süre boyunca hizmet edeceğim.” diye konuştu.

Powell’ın konuşması, Fed’in, güçlü çıkan istihdam verilerine karşın 30-31 Temmuz’daki politika toplantısında borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazırlandığı yönündeki piyasa görüşünü destekledi.

‘Merkez Bankası bağımsızlığını resmen bitirmiştir’ ‘Merkez’i operasyon’

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

AB ve AP, Türkiye’ye yaptırım için toplanacak

AleviNet

Published

on

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dışilişkiler ile Güvenlikten Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB’yi temsilen yarın sabah AP genel kurulunda, Türk devletinin Rojava’ya saldırısına karşı alacakları önlem ve yaptırım kararları hakkında bilgilendirme yapacak.

AP bünyesinde yer alan bütün politik partilerin ise ortak bir karar metninde uzlaşmak için şimdiden kendi aralarında görüştükleri öğrenildi.

Çarşamba sabahı üç saat boyunca tartışmaların yürütüleceği AP genel kurulunda, AB’nin diğer organları Konsey ve Komisyon yetkililerinin de ortak bir tutum takınmak için yoğun bir arayış içinde oldukları belirtildi.

HANGİ KARARLAR BEKLENİYOR?

AP kulislerinden edindiğimiz bilgilere göre, alınacak kararlar şu yönde olacak:

“Erdoğan rejiminin Rojava’ya mülteci yerleştirme girişiminin Cenevre Mülteciler Sözleşmesine aykırılığı, silah satışı başta olmak üzere ekonomik, ticari sahalarda yaptırımlara gidilmesi, Suriye topraklarına karşı Türk devletinin saldırılarının derhal durdurulması ve girdiği yerlerden çekilmesi, Rojava’daki öz yönetim siteminin bütün uluslararası güçler tarafında tanınması, Rojava’da hava uçuşlarına yasak bir bölgenin ilanı, Demokratik Suriye Güçlerinin, Kürtlerin, Süryanilerin müzakerelerde yer alması…”

Uzlaşı sonrası Perşembe günü kararın oylanması bekleniyor.

Continue Reading

Dünya

Esad’dan Soçi öncesi İdlib’e ziyaret

AleviNet

Published

on

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam’a bağlı birliklerle Türkiye destekli muhalif grupların çatıştığı İdlib vilayetine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Suriye medyasında yayınlanan görüntülerde Suriye askerleriyle birlikte olduğu görülen Esad, ziyareti sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan açıklamalar yaptı.

Suriye medyasına göre Erdoğan’ı “hırsız” olarak suçlayan Esad, Erdoğan’ı “Erdoğan, petrolü, fabrikaları, buğdayı çalan bir hırsız. Bugün de bütün toprakları çalıyor” diye konuştu.

Putin-Erdoğan buluşması

Esad’ın İdlib ziyaretini Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi buluşması öncesinde gerçekleştirmesi dikkat çekti. Soçi’de Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlara beş gün ara vermesinin ardından atılacak adımlar ele alınacak. Erdoğan da buluşma öncesi yaptığı açıklamalarda Putin’le buluşmasında önemli kararlar alınacağına ilişkin mesajlar vermişti.

Türkiye’nin ABD ile anlaşmaya vararak operasyona verdiği 120 saatlik ara bu akşam sona eriyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in geçen hafta Ankara ziyaretinde varılan 13 maddelik mutabakat uyarınca, Türkiye’nin operasyonlara ara vermesi ve bu süre içinde de Kürt birliklerinin geri çekilmesi öngörülmüştü.

İdlib’de çatışmalar devam ediyor

Suriye’de birleşerek Milli Ordu adını alan muhalif grupların ana faaliyet alanlarından biri İdlib. Öte yandan El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir Şam (HTŞ) örgütü de bölgedeki güçlü gruplardan bir diğeri.

Suriye ordusu Rusya’nın hava desteğiyle Nisan ayı sonunda İdlib vilayetinde HTŞ unsurlarına yönelik geniş çaplı operasyon başlatmıştı. Türkiye’nin Rusya ile geçen yıl Eylül ayında imzalanan mutabakat çerçevesinde İdlib vilayetinde 12 gözlem noktası bulunuyor.

AP,HS/JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Dünya

Bangladeş Rohingyaları sel tehlikesi altındaki adaya yerleştirecek

AleviNet

Published

on

Bangladeş, 100 bin Rohingya Müslümanı mülteciyi Başan Çar adasına yerleştirme işlemine başlama kararı aldı. Ancak söz konusu ada, insan hakları örgütlerine göre sel tehlikesi altında.

Bangladeş’in mültecilerden sorumlu devlet kurumunun yöneticisi Mahbub Alm Talukder, çok sayıda Rohingyanın yakının planı onayladığını dile getirdi. Pazartesi günü Alman haber ajansı dpa’ya açıklamalarda bulunan Talukder, şu anda kapasitesinin çok üzerinde kişiye ev sahipliği yapan ve dolayısıyla yaşam şartlarının zor olduğu kamplarda yaşayan mültecilerin, bu kampları terk ederek söz konusu adaya yerleşmek istediğini kaydetti.

Birçok kişinin adaya yerleştirilmek için gönüllü olarak başvurabileceğini de kaydeden Talukder, mültecilerin en geç Kasım ayının ikinci haftasından itibaren yeniden iskan edileceğini bildirdi.

Muson yağmurları tehlikesi

Birçok insan hakları örgütü, Bhasan Char adasının sert fırtınalara maruz kaldığını ve muson döneminde adada sel tehlikesi mevcut olduğunu dile getiriyor. 40 kilometre kare büyüklüğündeki adaya Bangladeş kıyılarından yaklaşık bir saatlik gemi yolculuğunun ardından varılabiliyor. Bangladeş’in resmi makamları, adada 100 bin mülteciye ev sahipliği yapabilecek bir tesis olduğunu ifade ediyor. Şu anda Bangladeş’te bulunan mülteci kamplarında yaklaşık 1 milyon mülteci yaşıyor.

İki yıl önce 700 bini aşkın Rohingya Müslümanı, Myanmar’da maruz kaldıkları askeri şiddet nedeniyle kısa bir zaman dilimi içerisinde komşu Bangladeş’e kaçmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri, Rohingyaların “sürekli bir soykırıma” uğradığını ifade ediyor. Rohingyaların kendi ülkelerinde inançlarından dolayı on yıllardır baskıya maruz kaldıkları biliniyor. Çok sayıda Rohingyaya 1983 yılında çıkarılan bir yasa nedeniyle vatandaşlık verilmiyor.

dpa/BÜ,ET

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI