Connect with us

.

Dünya

İran İngiliz tankerini alıkoymak istedi

AleviNet

Published

on

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na ait beş hücum botunun, Hürmüz Boğazı’nda Birleşik Krallık’a ait bir petrol tankerini alıkoymaya çalıştığı iddia edildi. Amerikan haber kanalları CNN ve Fox News, olayın tankerin Hürmüz Boğazı’ndan geçtiği sırada gerçekleştiğini duyurdu.

Haberde İranlı yetkililerin, söz konusu tankere rotasını değiştirme ve İran karasularına dümen kırma çağrısı yaptığı belirtildi. Ancak tankere kılavuzluk eden Britanya donanmasına ait savaş gemisinin silahlarını İran botlarına yönelterek, uzak durma uyarısı yaptığı ve bu uyarının etkili olduğu bildirildi. CNN’in haberine göre, yaşanan olayın havadan çekilmiş görüntüleri de mevcut. Ancak İran ve İngiltere’den olayla ilgili olarak henüz bir açıklama yapılmış değil. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Orta Doğu’daki askeri gücüne komuta eden Merkez Komutanlık sözcülüğünden yapılan açıklamada, yaşanan hadisenin ile ilgili detaylı bilgilerin İngiltere Savunma Bakanlığı’nca verilmesi gerektiği ifade edildi. Komutanlık Sözcüsü, dünya ekonomisinin uluslararası deniz taşımacılığına bağımlı olduğunu ve burada yaşanan sorunların ancak uluslararası çözümlerle aşılabileceğini dile getirdi. 

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford Çarşamba günü Yemen ve İran açıklarında deniz güvenliğini sağlayacak bir askeri koalisyon kurmak istediklerini açıklamış ve “Hürmüz Boğazı ve Bab’ül Mendep’te seyrüsefer güvenliğini sağlamak için bir koalisyon kurulması konusunda bazı ülkeler ile temas içerisindeyiz” demişti.

Cebelitarık olayı

Birleşik Krallık geçtiğimiz hafta İran’a ait bir petrol tankerini Suriye’ye yönelik yaptırımları deldiği şüphesiyle Cebelitarık’ta alıkoymuştu. Bu durum Birleşik Krallık ve İran arasında diplomatik gerginliğe neden olmuş, İran, Birleşik Krallık’ın Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Cebelitarık’ta yaşanan olayla ilgili İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den de bir açıklama gelmiş, Ruhani ülkesine ait petrol tankerinin alıkoyulmasının sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasında, “Britanyalıların dikkatini çekmek istiyorum, denizde güvensizliği siz başlattınız ve sonuçlarına katlanmalısınız” ifadesini kullanmıştı.

İran, Cebelitarık’ta el konulan iki milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip Grace 1 adlı tankerin, AB’nin yaptırımlar uyguladığı Suriye’ye gitmediğini savunuyor. Tahran tankerin “başka bir varış noktası” olduğunu açıklamıştı.

İran ve Birleşik Krallık arasındaki tanker gerginlikleri, Körfez’de tansiyonun tırmandığı bir dönemde geldi.

AFP,dpa/ÖA,ET

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Trabzon’daki ırkçı linç ardından turizm boykotu çağrısı

AleviNet

Published

on

Güney Kürdistanlı bir grup gazeteci, aktivist ve yurttaş Türkiye’de turizmin boykot edilmesi için çağrıda bulundu. Bu amaçla sosyal ağlarda “#ناچین_بۆ_تورکیا”, “#StopVisitingTurkey”, “#BoykotTürkiye” etiketleriyle boykot kampanyası başlatıldı.

Federal Kürdistan Bölgesi’nden Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e giden 50 kişilik turist kafilesi ırkçı saldırıya maruz kalmıştı. Perşembe günü sosyal ağlarda yayınlanan görüntülerde, kafileden bazı turistlerin “Kürdistan” yazılı atkı nedeniyle linçe maruz kaldıkları görülmüştü.

Trabzon’da Kürt turistlere önce ırkçı linç, sonra gözaltı

Continue Reading

Dünya

Irak’ta Haşdi Şabi’ye İHA saldırısı: 1 ölü, 2 yaralı

AleviNet

Published

on

Irak askeri komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bağdat’ın kuzeyinde Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Haşdi Şabi’nin Amerli bölgesindeki El Şuhada üssüne bombardıman gerçekleşti. Açıklamaya göre bombardıman kimliği belirsiz bir dron tarafından düzenlendi.

AFP’ye göre Haşdi Şabi’nin bir yetkilisi bir Haşdi Şabi üyesinin öldüğünü, ikisinin yaralandığını bildirdi. Bir polis subayı da saldırıyı doğrularken, yaralanan iki kişinin üste bulunan İran askeri mühendisleri olduğunu söyledi.

Pentagon sözcülerinden komutan Sean Robertson yaptığı yazılı açıklamada, Amerikan güçlerinin bu olaya dahil olmadığını belirtti. Robertson, Haşdi Şabi birliğine yönelik “potansiyel bir saldırıdan” haberdar olduklarını belirtirken, “Elimizde başka bilgi yok” iddiasında bulundu.

İran, resmi açıklamalarında Irak’ta hiçbir askeri varlığının olmadığını belirtiyor. Ancak uzmanlar, İranlıların sıklıkla Iraklı savaşçılara eğitim verdiğini savunuyor.

Bu saldırı, ABD ile İran arasındaki geriliminin giderek tırmandığı bir döneme denk geldi.

Continue Reading

Dünya

Merkel’den Trump’a eleştiri

AleviNet

Published

on

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın Demokrat Partili kadın kongre üyelerini hedef almasını kınadı, İran ile ABD arasından tırmanan gerilimden de endişe duyduğunu açıkladı.

Angela Merkel, geleneksel olarak her yıl yaz tatiline çıkmadan önce Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında Alman iç ve dış politikası ile uluslararası gündem başlıklarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump eleştirisi

Toplantıda Merkel’e Trump’ın dört kadın kongre üyesini hedef alarak, ırkçı nitelik taşıdığı gerekçesiyle büyük tepki toplayan, “Geldikleri ülkelere geri dönsünler” şeklindeki sözlü saldırısı hakkındaki değerlendirmesi soruldu.

Trump’ın sözleriyle arasına kesin bir mesafe koyduğunu vurgulayan Merkel, “saldırıya uğrayan kadınlar ile dayanışma içerisinde hissediyorum” dedi.

“ABD’yi güçlü yapan farklı milletlerden insanların yaptıkları katkıdır” diyen Merkel, Trump’ın sözlerinin ABD’nin gücüyle çelişen nitelik taşıdığını, bu gücü gölgelediğini aktardı.

Angela Merkel Sommerpressekonferenz Berlin

İran-ABD gerilimi

Başbakan Merkel’e, İran ile ABD arasında tırmanan gerilim de soruldu. Bölgede tırmanan gerilimden ötürü endişeli olduğuna dikkat çeken Merkel, “soruna diplomatik çözüm bulunması” çağrısında bulundu.

ABD’nin İran ile imzalanan anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesine karşın diğer imzacı ülkelerin bu anlaşmadan çekilmediğini hatırlatan Merkel, “İran’ın nükleer anlaşmadan kaynaklı yükümlülüklerine bağlı kalmayı sürdürmesinin anlamlı olacağını düşünüyorum” dedi. Almanya Başbakanı, Tahran’ın bu yolla uluslararası topluma iyi niyetini gösterebileceğini aktardı.

İklim aktivistlerini takdir etti

Merkel’e basın toplantısında, aynı saatlerde Berlin’de düzenlenen ve iklim aktivisti Greta Thunberg’in de katıldığı Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) gösterisi de soruldu.

“Şu açık ki, bizi daha hızlı hareket etmek durumunda bıraktılar” değerlendirmesini yapan Merkel, öğrencilerin siyasetçileri daha güçlü bir kararlık sergilemeye ittiğini aktardı.

İyiyim”

Geçen haftalarda üç kez titreme nöbeti geçiren Başbakan Angela Merkel’e sağlık durumu da soruldu.

“Ben iyiyim” diyen Merkel, sağlık durumunun başbakan olarak sorumluluk üstlenip, görev yapmaya devam etmesine elverişli olduğunu kaydetti.

2021 yılında siyasetten ayrılma kararı aldığını anımsatan Angela Merkel, “Siyaseti bıraktıktan sonra da hayatımı devam ettirmeyi umut ediyorum, o dönemde de hayatımı sağlıklı bir şekilde sürdürmeyi isterim” diye konuştu.

Hükümeti konusunda iyimser

İç siyasi gelişmeleri de değerlendiren Merkel, Alman hükümetinin geleceği ile ilgili de iyimser değerlendirmelerde bulundu.

Alman koalisyon hükümetinin, görüş farklılıkları ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’deki liderlik değişim süreçlerine rağmen çalışmalarını güven zemininde sürdürdüğüne vurgu yapan Merkel, bu nedenle hükümetin görevine devam edebileceği konusunda iyimser olduğunu aktardı.

DW / DA, EC

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI