Connect with us

.

Dünya

Merkel titriyor, Almanlar endişeleniyor

AleviNet

Published

on

Berlin’de bu basit çözümü neden daha önce hiç kimse düşünemedi? Almanya Başbakanı Angela Merkel, Perşembe günü Danimarka Başbakanı’nı ağırlarken Berlin’de düzenlenen askeri törene oturarak katıldı. İki ülkenin başbakanları milli marşlarını oturarak dinlendi. Merkel için herşey sakin ve yolundaydı. 

Almanya’nın 64 yaşındaki Başbakanı Angela Merkel, son üç hafta içinde üçüncü kez geçen Çarşamba günü Başbakanlık’taki bir toplantı sırasında titredi. Titredikten kısa bir süre sonra sakin ve nesnel bir şekilde “İyiyim. Ukrayna Başbakanı Selenski için düzenlenen askeri tören sırasında da söylemiştim. Bu durum belli ki henüz sona ermedi, ama ilerlemeler var. Bir süre bu şekilde yaşamam gerekiyor. Ama çok iyiyim. Endişeye gerek yok” açıklamasını yaptı. Merkel bu açıklamadan bir saat sonra tekrar şiddetli bir şekilde titredi.

Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı’nı ağırlarken yaşadığı ilk titreme nöbetinden sonra Başbakan’ın yeterince su içmediği açıklanmıştı. Titremede nöbetinin ilk yaşandığı 18 Haziran günü Berlin’de hava gerçekten de çok sıcaktı. Başbakanlık’ta yaşanan ikinci titreme nöbetinden sonra ise gazeteciler, bunun bir tür fiziksel reaksiyon olduğunu öğrendi. Ve bu açıklamadan sonra Başbakan’ın sağlık durumuna Başbakanlık Basın Bürosu tarafından gizli bir devlet meselesi olarak muamele edildiği anlaşıldı. Üçüncü titremeden sonra da Merkel’in durumunun iyi olduğunu ve randevularını iptal etmeyeceği açıklandı. Merkel de üçüncü kez iyi olduğunu tekrarladı.

Merkel hat erneut Zitteranfall

Sağlık – kamuoyu ilişkisi değişiyor

Peki Merkel hasta mı? Gücünün sonuna mı geldi? Alman medyasının başlıca gündem maddesi son haftalarda bu. Aslında bu durum, yani Merkel’in sağlık durumunun tartışılması ve konuşulması Almanya için yeni bir gelişme. Çünkü Almanya’da başbakanların sağlık durumu ile ilgili açıklama yapılması eskiden çok istisnaî bir durumdu. Örneğin yetmişlerin başlarında Almanya’nın başbakanı olan Willy Brandt’ın uzun bir süre depresif bir dönem geçirdiğini kimse bilmiyordu. 1989 yılında Berlin Duvarı yıkılırken başbakanlık koltuğunda oturan Helmut Kohl’ün de prostat hastalığı nedeniyle şiddetli ağrılar çektiğinden Almanlar habersizdi.

Çünkü başbakanlar ne yaptıklarını biliyorlardı. Siyasete yüksek güven duyan Almanlar, siyasi liderlerinin zayıflamasını görmekten hoşlanmayacak ve en azından bunu bilmek istemeyeceklerdi.

Siyasilerin sağlık durumuna halkın yaklaşımı ülkeden ülkeye farklılıklar gösterse de demokratik ülkelerde zamanla siyasilerin sağlığının bir tabu olmaktan çıktığı görülüyor. Artık ABD’de son yıllarda başkanların kan değerleri kamuoyuna açıklanıyor, Fransa’da da cumhurbaşkanının sağlık durumu hakkında konuşmak artık bir münasebetsizlik olarak görülmüyor. Oysa ABD’de eski başkanlar Franklin D. Roosevelt ve John F. Kennedy görev başındayken ağır hastalıklar geçirmiş ve kamuoyu bundan haberdar olmamıştı.

Almanya da sağlık ve kamuoyu ilişkisi konusunda değişiyor. Örneğin Rheinland-Pfalz eyaletinin başbakanı Malu Dreyer, Multipl Skleroz (MS) hastalığından muzdarip olduğunu defalarca kamuoyu ile paylaştı. Ancak diktatörlüklerde ve demokrasinin tökezlediği ülkelerde durum biraz daha farklı. Doğu Avrupa, Asya, Afrika ya da Latin Amerika’da diktatörler ve otokratlar hiç hasta olmuyor, en azından resmi olarak.

Jens Thurau 

 © Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Trabzon’daki ırkçı linç ardından turizm boykotu çağrısı

AleviNet

Published

on

Güney Kürdistanlı bir grup gazeteci, aktivist ve yurttaş Türkiye’de turizmin boykot edilmesi için çağrıda bulundu. Bu amaçla sosyal ağlarda “#ناچین_بۆ_تورکیا”, “#StopVisitingTurkey”, “#BoykotTürkiye” etiketleriyle boykot kampanyası başlatıldı.

Federal Kürdistan Bölgesi’nden Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e giden 50 kişilik turist kafilesi ırkçı saldırıya maruz kalmıştı. Perşembe günü sosyal ağlarda yayınlanan görüntülerde, kafileden bazı turistlerin “Kürdistan” yazılı atkı nedeniyle linçe maruz kaldıkları görülmüştü.

Trabzon’da Kürt turistlere önce ırkçı linç, sonra gözaltı

Continue Reading

Dünya

Irak’ta Haşdi Şabi’ye İHA saldırısı: 1 ölü, 2 yaralı

AleviNet

Published

on

Irak askeri komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bağdat’ın kuzeyinde Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Haşdi Şabi’nin Amerli bölgesindeki El Şuhada üssüne bombardıman gerçekleşti. Açıklamaya göre bombardıman kimliği belirsiz bir dron tarafından düzenlendi.

AFP’ye göre Haşdi Şabi’nin bir yetkilisi bir Haşdi Şabi üyesinin öldüğünü, ikisinin yaralandığını bildirdi. Bir polis subayı da saldırıyı doğrularken, yaralanan iki kişinin üste bulunan İran askeri mühendisleri olduğunu söyledi.

Pentagon sözcülerinden komutan Sean Robertson yaptığı yazılı açıklamada, Amerikan güçlerinin bu olaya dahil olmadığını belirtti. Robertson, Haşdi Şabi birliğine yönelik “potansiyel bir saldırıdan” haberdar olduklarını belirtirken, “Elimizde başka bilgi yok” iddiasında bulundu.

İran, resmi açıklamalarında Irak’ta hiçbir askeri varlığının olmadığını belirtiyor. Ancak uzmanlar, İranlıların sıklıkla Iraklı savaşçılara eğitim verdiğini savunuyor.

Bu saldırı, ABD ile İran arasındaki geriliminin giderek tırmandığı bir döneme denk geldi.

Continue Reading

Dünya

Merkel’den Trump’a eleştiri

AleviNet

Published

on

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın Demokrat Partili kadın kongre üyelerini hedef almasını kınadı, İran ile ABD arasından tırmanan gerilimden de endişe duyduğunu açıkladı.

Angela Merkel, geleneksel olarak her yıl yaz tatiline çıkmadan önce Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında Alman iç ve dış politikası ile uluslararası gündem başlıklarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump eleştirisi

Toplantıda Merkel’e Trump’ın dört kadın kongre üyesini hedef alarak, ırkçı nitelik taşıdığı gerekçesiyle büyük tepki toplayan, “Geldikleri ülkelere geri dönsünler” şeklindeki sözlü saldırısı hakkındaki değerlendirmesi soruldu.

Trump’ın sözleriyle arasına kesin bir mesafe koyduğunu vurgulayan Merkel, “saldırıya uğrayan kadınlar ile dayanışma içerisinde hissediyorum” dedi.

“ABD’yi güçlü yapan farklı milletlerden insanların yaptıkları katkıdır” diyen Merkel, Trump’ın sözlerinin ABD’nin gücüyle çelişen nitelik taşıdığını, bu gücü gölgelediğini aktardı.

Angela Merkel Sommerpressekonferenz Berlin

İran-ABD gerilimi

Başbakan Merkel’e, İran ile ABD arasında tırmanan gerilim de soruldu. Bölgede tırmanan gerilimden ötürü endişeli olduğuna dikkat çeken Merkel, “soruna diplomatik çözüm bulunması” çağrısında bulundu.

ABD’nin İran ile imzalanan anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesine karşın diğer imzacı ülkelerin bu anlaşmadan çekilmediğini hatırlatan Merkel, “İran’ın nükleer anlaşmadan kaynaklı yükümlülüklerine bağlı kalmayı sürdürmesinin anlamlı olacağını düşünüyorum” dedi. Almanya Başbakanı, Tahran’ın bu yolla uluslararası topluma iyi niyetini gösterebileceğini aktardı.

İklim aktivistlerini takdir etti

Merkel’e basın toplantısında, aynı saatlerde Berlin’de düzenlenen ve iklim aktivisti Greta Thunberg’in de katıldığı Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) gösterisi de soruldu.

“Şu açık ki, bizi daha hızlı hareket etmek durumunda bıraktılar” değerlendirmesini yapan Merkel, öğrencilerin siyasetçileri daha güçlü bir kararlık sergilemeye ittiğini aktardı.

İyiyim”

Geçen haftalarda üç kez titreme nöbeti geçiren Başbakan Angela Merkel’e sağlık durumu da soruldu.

“Ben iyiyim” diyen Merkel, sağlık durumunun başbakan olarak sorumluluk üstlenip, görev yapmaya devam etmesine elverişli olduğunu kaydetti.

2021 yılında siyasetten ayrılma kararı aldığını anımsatan Angela Merkel, “Siyaseti bıraktıktan sonra da hayatımı devam ettirmeyi umut ediyorum, o dönemde de hayatımı sağlıklı bir şekilde sürdürmeyi isterim” diye konuştu.

Hükümeti konusunda iyimser

İç siyasi gelişmeleri de değerlendiren Merkel, Alman hükümetinin geleceği ile ilgili de iyimser değerlendirmelerde bulundu.

Alman koalisyon hükümetinin, görüş farklılıkları ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’deki liderlik değişim süreçlerine rağmen çalışmalarını güven zemininde sürdürdüğüne vurgu yapan Merkel, bu nedenle hükümetin görevine devam edebileceği konusunda iyimser olduğunu aktardı.

DW / DA, EC

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI