Connect with us

.

Yaşam-Ekoloji

‘Hasankeyf için henüz geç değil’ diye seslendiler

AleviNet

Published

on

HDP Ekoloji Meclisi’nin, Ilısu Barajı bölgesinde yapmak istediği açıklama polis ve jandarma engeline takıldı.

Engelleme üzerine Ilısu Mahallesi girişinde yapılmak zorunda kalınan açıklamada, AKP iktidarının kendi renksizliği ile bütün renkleri yok etmeye çalıştığını söyleyen HDP Milletvekili Murat Çepni, henüz geç olmadığını belirterek herkesi Hasankeyf için mücadeleye davet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Meclisi üyeleri, 12 bin yıllık tarihe sahip olmasına rağmen yapımı devam eden Ilısu Barajı’nın suları altında bırakılmak istenen Hasankeyf’e gitti.

Partili milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca, Necdet İpekyüz, Mehmet Rüştü Tiryaki, Züleyha Gülüm, Murat Çepni, Meral Danış Beştaş, Hişyar Özsoy, Semra Güzel, Dersim Dağ, Pero Dündar, Erdal Aydemir, Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz ve Hasan Özgüneş ve bazı belediye eş başkanlarının da yer aldığı kalabalık grubun ilçeye gelişi öncesinde Hasankeyf Seyir Terası ile birlikte HDP İlçe Örgütü binası, jandarma ve polis ablukasına alındı.

Partililer, kurulan bu abluka nedeniyle bir süre buradan Ilısu Barajı’nın inşa edildiği Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Ilısu Mahallesi’ne gitmek üzere araçlarıyla yola çıktı.

Yolda iki ayrı noktada kurulan polis ve jandarma kontrol noktalarından geçen partililer, Ilısu Mahallesi girişinde bir kez daha durdurulup, geçillerine izin verilmedi.

‘Ilısu’ya girişe izin verilmedi’
Jandarmalar, basın açıklaması yapılmak istenen baraj bölgesinin “Güvenlik Bölgesi” olması nedeniyle girişe yasak olduğunu ileri sürdü. Yapılan görüşmelerde baraj bölgesine sadece kendilerinin girebileceği ifade edildi.

Bunu reddeden milletvekilleri, mahalle girişinde açıklama yapacaklarını duyurdu.

Buradan gidilen mahalle girişinde açılan “Kimliğimiz, kültürümüz, doğamız, tarihimiz, Hasankeyf’tir dokunma” pankartı arkasında açıklama yapılmaya başlandı. O anları kayıt altına alan çok sayıda polis ve askerin yanı sıra iki adet drone ile de gökyüzünden çekim yapılması dikkat çekti.

‘Protesto ediyoruz’
Açıklama yapan HDP Ekoloji Meclisi Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Çepni, 12 bin yıllık bir tarihin ve Dicle Vadisi’nin sular altında bırakılmasına karşı olduklarını, doğa ile tarihi korumak amacıyla mücadele ettiklerini söyledi.

Ilısu Köyü’nde ve baraj çevresine gitmelerinin engellenmesine tepki gösteren Çepni, “İnsanlık tarihine sahip çıkması gerekenlerin, burada bizlere engel koymasını kabul etmiyor ve bu durumu protesto ediyoruz. Sadece biz vekillerin girişine izin verildiği için bu durumu kabul etmedik, o yüzden açıklamayı burada yapıyoruz” dedi.

Hasankeyf’te yarın yapılacak “Dicle’ye büyük atlayış” etkinliğini hatırlatan Çepni, bu etkinlik öncesi uygulanan engellerin bir an önce kaldırılması konusunda yetkililere çağrıda bulundu.

‘AKP yok etmek istiyor’
12 bin yıllık bir tarihin baraj için silinmeye ve yok edilmeye çalışıldığını vurgulayan Çepni, şunları söyledi: “Bugüne kadar burası Moğollar tarafından saldırıya uğradı. Ama buna rağmen tarih toparlanabildi. AKP döneminde ise tamamen yok edilmek isteniyor. Burası bırakın yıkmayı, halen kazı alanıdır. AKP’nin yapması gereken buraları korumaktır. Burası aynı zamanda endemik bitki ve canlıların yaşam alanıdır. Ama AKP burayı yok etmek istiyor.”

‘Hasankeyf için mücadele edelim’
Baraj projesiyle Dicle Vadisi’ndeki ekosistemin de yok edilmek istenildiğine dikkat çeken Çepni, “Tarih ve doğanın sadece sınırları içinde bulunan ülke ve iktidarlara bırakılmaması gerekiyor. Burası insanlığın ortak mirası ve yaşam alanıdır. AKP iktidarı kendi renksizliğini ile bütün renkleri yok etmeye çalışıyor. Onlar için varsa yoksa para, beton ve inşaattır. İnsanlığa açılmış bir savaştır bu. İnsanlığın ortak mirasının karar mercii insanlıktır” dedi. Hasankeyfliler, ekolojistler, demokrasi mücadelesi verenlerin projeye karşı olduğunu ifade eden Çepni, “İktidara bir kez daha sesleniyoruz. Halka karşı yürütülen kültürel savaşlar bugüne kadar kimse kazanamamıştır. Bunu da kazanamayacaktır” dedi.

Açıklama, Çepni’nin henüz geç olmadığını vurgulayarak herkesi Hasankeyf için mücadeleye davet etmesiyle sona erdi.

MA/MARDİN

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam-Ekoloji

Rapor: Su kıtlığı yeni felaket risklerini artırıyor

AleviNet

Published

on

Küresel ısınma kendini aşırı sıcaklar, artan sel felaketleri ve kuraklıkların yanı sıra temiz suya ulaşım ve bu suyun dağıtımında yaşanan sıkıntılarda da belli ediyor.

2019 Dünya Risk Raporu, temiz suya erişim ve bu suyun dağıtımında sıkıntı yaşayan ülkelerin, olası doğal felaketlere karşı da daha zayıf ve kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Çeşitli yardım örgütlerini bünyesinde barındıran “Kalkınma Yardım Eder” adlı birlik ile Bochum Ruhr Üniversitesi’ne bağlı Barışı Güvence Altına Alma ve İnsani Uluslararası Hukuk Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor, 180 ülkedeki felaket risklerini doğal felaketler ve toplumların bu felaketlere dayanma gücü üzerinden analiz ediyor.

Sorun sadece suyun az olması değil

Raporda temiz suya erişim ve suyun yol açtığı tehlikelerden korunmaya, “Su güvenliği” başlığı ayrıldı. İklim değişikliğinin su bazlı sorunları sadece suyun az olduğu bölgelerde değil, dünyanın her yerinde artırdığı raporun dikkat çekici tespitlerinden biri.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Fransa’da Paris dahil beş büyük kent böcek ilaçlarını yasakladı

AleviNet

Published

on

Fransa’da hükümet böcek ilaçlarının kullanımına ilişkin 9 Eylül’de tartışmaları başlattı. Tartışmalar üç hafta sürecek ve bu istişarelerin herkese açık olduğu belirtildi.

Ancak böcek ilaçlarının yasaklanmasına ilişkin tartışmaların, konut ve gübre serpilen alanlar arasındaki mesafe üzerinden yürütülmesi tepkiye neden oldu.

Hükümet, konut ve gübrelenen alanlar arasında ekilen ürün türüne göre 5 ila 10 metre mesafe konulmasını önerdi. Bu öneri, sağlık alanındaki bilimsel tavsiyelere dayandırıldı.

Paris, Lille, Nantes, Grenoble ve Clermont-Ferrand gibi beş büyük kent, yasada değişiklik yapılması umuduyla kendi sınırları içerisinde böcek ilaçlarını yasakladı.

Beş kentin belediyeleri yaptıkları ortak açıklamada, “Sözkonusu olan yasada değişiklik yapmak ve toraklarımızdaki paha biçilmez biyoçeşitlilik mirası ve vatandaşlarımızın sağlığının korunması için ortak bir girişimdir” dedi.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Kaz Dağları’nda ‘Hasankeyf’ çağrısı

AleviNet

Published

on

Kaz Dağları içim Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” 48’inci gününde devam ediyor. Gece ve gündüz aralıksız süren nöbeti her gün olduğu gibi bugün de kent merkezinden gelen onlarca kişi ziyaret etti.

Ziyaretçiler ve nöbet gönüllüleri, gün içinde neler yapacaklarına, bundan sonraki eylem etkinlik planlarına ve her gün yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği şantiye alanına gidiş amaçlarına dair konuşmalar yaptı.

“Su ve Vicdan Nöbeti” gönüllüleri ayrıca 14 Eylül Cumartesi günü nöbetin devam ettiği alanda düzenleyecekleri Hasankeyf destek etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI