Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Hakan Atilla’ya tahliye: Türkiye’ye sınır dışı ediliyor

AleviNet

Published

on

ABD’deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, bugün tahliye edildi. Pennsylvania eyaletindeki FCI Schuylkill Cezaevi’nde hapis cezasını tamamlayan Atilla, işlemlerin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye sınır dışı edilecek. Atilla’nın birkaç gün içinde Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

Mehmet Hakan Atilla, 27 Mart 2017’de New York’ta gözaltına alınmıştı.19 Mart 2016’da tutuklanan Rıza Sarraf ile birlikte ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanıyordu.

Sarraf itirafçı olmadan önce

Rıza Sarraf, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin FETÖ kumpası olarak nitelendirdiği 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla Türkiye’nin gündemine oturdu. Sarraf, 16 Aralık 2013’te, aralarında dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da olduğu çok sayıda şüpheliyle birlikte gözaltına alınmıştı. Sarraf’ın Türkiye’nin altın ihracatı karşılığı İran’dan doğalgaz alımını yürüten isim olduğu öne sürülüyordu. İddiaya göre Sarraf, bunun için kamu görevlilerine rüşvet veriyordu. Sarraf’ın Zafer Çağlayan’a hediye ettiği iddia edilen pahalı saat ve dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler ile arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı büyük yankı uyandırmıştı.

Türkiye’de 17 Aralık 2013’te tutuklanıp 28 Şubat 2014’te serbest bırakılan Sarraf hakkındaki “bakanlara rüşvet verme” suçlamaları düşürüldü, “delillerin usulsüz toplanması” gerekçe olarak sunuldu. Sarraf, 17 Aralık operasyonlarında el konulan 1 milyon TL, 800 bin euro ve 60 bin doları 55 bin TL’lik faiziyle birlikte, 2 kilo altını da aynen geri aldı.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, “Altın ihracatı yapan bir zat. Ülkeye katkısının olduğunu biliyorum. Hayır işlerine girdiğini biliyorum” diye nitelendirdiği Sarraf’ın tahliyesini “Adalet yerini buldu” sözleriyle değerlendirdi. Tahliyesinin ardından iktidara yakın bir kanalda bir programa katılan Sarraf, “Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım” diyerek kendini savundu. Hakkındaki suçlamaları ise reddetti.

USA Prozess Reza Zarrab | Presse in der Türkei

Sarraf itirafçı olduktan sonra

Sarraf, 16 Mart 2016’da ise iddiaya göre tatil için gittiği Miami’de gözaltına alındı. 21 Mart 2016’da ise mahkemeye çıkarılıp tutuklandı. Sarraf’ın 2010-2015 arasında ABD’nin nükleer programı nedeniyle İran’a uyguladığı yaptırımları delmekle suçlanması, yargılama sürecinin Türkiye’ye uzanabileceği endişelerine yol açtı. Türk hükümeti, Sarraf’tan haber alınamadığı, can güvenliğinden endişe edildiği gerekçesiyle iki nota ile ABD makamlarından bilgi istedi. Ancak Sarraf’ın, yargılanmasına kısa bir süre kala 26 Ekim 2017’de hakkındaki suçlamaları kabul edip savcılıkla iş birliğine gittiği ortaya çıktı.

Sarraf’ın altın karşılığı doğalgaz ticareti için kullandığı banka ise devlet bankası olan Halkbank’tı. Mehmet Hakan Atilla, Sarraf’ın tanık konumuna geçmesiyle davanın tek sanığı olarak yargılandı.

Atilla, 27 Mart 2017’de FBI ajanları tarafından gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra Sarraf’ın yaklaşık bir yıldır hapis yattığı Metropolitan Correctional Center New York’a götürüldü. Nisan 2017’de Atilla ve Sarraf dosyaları birleştirildi. Atilla’nın avukatları dosyanın Sarraf’tan ayrı yargılanmasını talep etse de bu kabul edilmedi. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen duruşma başladığında artık Rıza Sarraf sanık değil tanık konumundaydı.

Tanık olarak dinlenen Sarraf, önemli iddialarda bulundu. Savcının, “Orada damat ile başlayan bir mesaj var. Bu damat kimdir?” sorusunu “Berat Albayrak. Türkiye Enerji Bakanı. O dönem Enerji Bakanı değildi” diye yanıtladı. Sarraf, Hâkim Richard Berman’ın “BB kim?” sorusuna da “Başbakan efendim” yanıtını verdi. Rıza Sarraf, Hakan Atilla’ya ise hiçbir zaman rüşvet vermediğini söyledi.

Atilla ise Rıza Sarraf’ın bankanın genel müdürü Süleyman Aslan’a rüşvet verdiğini iddia etmesiyle ilgili, bu konuda bilgi sahibi olmadığını söyledi. Kendisinin ne Rıza Sarraf’tan ne de bir başkasından rüşvet aldığını ifade etti. 17 Aralık operasyonu sırasında, Halkbank’ın genel müdürü olan Süleyman Aslan’ın evinde yapılan aramada ayakkabı kutularında 4.5 milyon dolar bulunmuştu. Bu paralar da daha sonra Aslan’a iade edilmişti.

USA New York Prozess Goldhändler (picture-alliance/AP Photo/E. Williams)

32 ay hapis cezası verildi

3 Ocak 2018’de jüri kararını açıkladı. Buna göre Atilla’nın, kara para aklama suçlaması düştü. ABD ve ABD Maliye Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurmak, İran’a uygulanan Amerikan ambargosu ve Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı delmek için kumpas kurmak, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak, Amerikan bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak ve yasadışı finansal işlemlere bilinçli olarak göz yummaktan ise suçlu bulundu.

New York Güney Bölgesi Savcılığı, Atilla’ya 188 ay hapis ve 50 ile 500 bin dolar para cezası verilmesini talep etti. 16 Mayıs 2018’deki karar duruşmasında ise hâkim Richard Berman, Atilla’nın 32 ay hapis cezası almasına, cezaevinde kaldığı 14 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülmesi ve 500 bin dolar para cezası almasına hükmetti.

Kararın ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Adil yargılama ilkesiyle bağdaşmayan ve tamamen kurgudan ibaret bir sürecin sonucunda Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı suçsuz olduğu halde 32 ay hapis cezasına mahkum etmiştir” denildi.

Ağustos 2018’de ise Atilla’nın tutuklu ve hükümlü olarak hapiste kaldığı zaman ve iyi hali değerlendiğinde Atilla’nın 11 ay sonra tahliye edileceği açıklandı.

Brunson ile takas iddiaları

Atilla’nın ABD’deki tutukluğu süresince devlet yetkilileri devreye girip ülkeye iadesini istedi. Hatta Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li Rahip Brunson ile takas edilebileceği iddiaları ortaya atıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kasım 2018’de Brunson krizinin çözülmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleşen ilk görüşmesinde, taleplerinden biri Hakan Atilla’nın serbest bırakılması oldu. Erdoğan, Trump’ın kendisine “Bu konuda talimat vereceğim” dediğini de açıkladı. Ancak hem Atilla hem de New York Güney Bölgesi Başsavcılığı temyiz başvurusa gitmişti ve bu da ABD yasalarına göre tutuklu bir sanığın iadesi için engel teşkil ediyordu.

Tanık Korkmaz’ın iadesi istendi

Hakan Atilla davasında tanıklık yapan eski komiser Hüseyin Korkmaz, duruşmada 17 Aralık operasyonu kapsamında Rıza Sarraf’ın ev ve iş yerlerindeki aramalar sonucu ele geçirilen belgeler hakkında bilgi verdi. Korkmaz, Türkiye’de 17-25 Aralık davalarının sanığıydı ve FETÖ üyeliği suçlamasıyla hakkında yakalama kararı vardı. Atilla davasındaki ifadesi sonrası Korkmaz hakkında, yokluğunda tutuklama kararı verilmesine hükmedildi. Ayrıca Korkmaz’ın iadesi için ABD’deki adli makamlara başvuru yapıldı. Öte yandan tanık listesinde adları geçen eski Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Aykan Erdemir ve bankacı Osman Zeki Canitez hakkında da FETÖ üyeliği suçlamasıyla yakalama kararı çıkarıldı.

Hakan Atilla ise geçen yıl ağustos ayında, beraat talebiyle gerekçelerini sunarak mahkeme kararını temyize götürmüştü. Hakan Atilla, Türkiye’ye döndükten sonra temyiz süreci devam edecek.

Pelin Ünker

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Kayyumlara karşı, Ulm’de protesto mitingi

AleviNet

Published

on

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yönelik yapılan kayyum darbesi, ilerici, göçmen kurumların  oluşturduğu “Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi”  tarafından düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

(Ulm)

Amed, Van ve Mardin belediyelerine yönelik yapılan kayyum saldırısı, ilerici, göçmen kurumların  oluşturduğu “Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi”  tarafından düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Ulm şehir merkezinde akşam saatlerinde  insiyatifin çağrısıyla bir araya gelen kitle “Yaşasın uluslarası dayanışma, Kayyumlara izin vermeyeceğiz,  Türk askeri, kürdistandan defol” sloganlarıyla başladı. Kadınların da yoğun katıldığı mitingte yapılan Almanca  konuşmada, halkın oyuyla seçilen belediyelere yönelik kayyum darbesini protesto ettiklerini söyleyen insiyatif sözcüsü,  “HDP’liler ve Kürt halkına yönelik süren bu darbe saldırıları tüm Türkiye ve Ortadoğu haklarına ilgilendirmektedir. Bu saldırıları sokaklarda, birleşik bir mücadele ve birleşik direnişle  yenebiliriz dedi.

Yerli ve göçmen kurumlardan yoğun katılımın olduğu mitingte , İnternatıonal Bündis adına yapılan konuşmada “Bizler Türkiye’deki demokrasi mücadelesini destekliyoruz  Faşist Erdoğan rejiminin uygulamalarına karşı direnmek hepimizin görevi olduğu bilincindeyiz” diyen temsilci , son 4 ayda Alman devletinin Erdoğan rejimine sattığı silah tutarı 184 milyon euro  olmasına dikkat çeken konuşmada, Erdoğan’ın  Alman devleti tarafında ekonomik ve siyasi  olarak desteklendiğinin altını çizerek,  birlikte mücadele etmenin önemini  vurguladı.

ADHF, AGİF, AGEB, ATİK, DİDF, İnternational Bündis, MLPD, KON-MED, ÖDP, SKB, SYKP’nin katıldığı mitingte , kurumların HDP ile dayanışmanın sürdüreceği vurgulanırken, önümüzdeki günler için yapılacak etkinliklere katılım çağrısı yapıldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

HDP’den “defterleri açın” çağrısı

AleviNet

Published

on

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım 2015’te ilgili olarak “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” şeklindeki sözleri üzerine HDP konuyu meclise taşıyarak araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, PKK ile yürütülen çözüm sürecinin sona ermesine ve AKP’nin tek başına iktidar olamadığı seçimlerin yenilenmesine yol açan dönemin incelenmesi için TBMM Başkanlığına dilekçe verdi. Dilekçede “2014-2016 arasındaki yaşanan saldırıların ve katliamların araştırılması,  sorumluların yargı önüne çıkarılması, önceki Başbakan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsi geçen döneme ilişkin beyanlarının incelenmesi” ifadesine yer verildi.

Davutoğlu ne dedi?

HDP’li belediyelere kayyum atanmasını eleştirdiği için iktidar çevrelerinin hedefi olan yeni parti kurma hazırlığında olan Davutoğlu, Cuma akşamı Sakarya’da katıldığı bir programda şu sözleri söylemişti:

“Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır.”

 

Suruç'taki saldırıda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

Suruç’taki saldırıda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

7 Haziran- 1 Kasım arasındaki dönemde dönemde yaşanan Suruç saldırısında ölen ve yaralananların yakınlarının oluşturduğu Suruç Aileleri isimli platformdan yapılan açıklamada, “Herkes ne biliyorsa söylemelidir. 7 Haziran ile 1 Kasım arası ne oldu? Biz ne için, ne uğruna bu kadar öldük ve yaralandık?” denildi.

2015’te Neler yaşanmıştı?

5 Haziran: Diyarbakır’daki HDP mitinginde bombalı saldırı düzenlendi, 5 kişi öldü.

7 Haziran: Genel seçimler yapıldı. Sonuçlara göre AKP ilk kez tek başına iktidar olma çoğunluğunu el edemedi. HDP ilk kez parti olarak girdiği seçimlerde barajı geçerek meclise 80 milletvekili kazandı.

20 Temmuz: IŞİD’in Suruç’ta düzenlediği saldırıda Kobani’ye yardım götürmek için toplanan gönüllüler hedef alındı. 34 kişi hayatını kaybetti.

22 Temmuz: Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki polis evlerinde, başlarından vurularak öldürüldü. Eylemi önce üstlenen PKK daha sonra reddetti. Olay çözüm sürecinin sonu oldu.

24 Temmuz: PKK ve IŞİD’e yönelik operasyonlar başlatıldı.

29 Temmuz: Cumhurbaşkanı Erdoğan çözüm sürecinin sona yürütülemeyeceğini açıkladı.

26 Ağustos: Koalisyon görüşmelerinen sonuç alınamayıp hükümet kurulamayınca anayasa gereği erken seçim kararı alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerde en çok oy alan ikinci parti olan CHP’ye hükümet kurma görevi vermedi.

7 Eyül: PKK’nın Dağlıca’daki saldırısında 16 asker hayatını kaybetti.

8 Eylül: Iğdır’daki PKK saldırısında 13 polis yaşamını yitirdi.

10 Ekim: Ankara’da sol grupları düzenlediği barış mitingine düzenlenen bombalı saldırıda 102 kişi hayatını kaybetti.

1 Kasım: Yenilenen seçimlerde AKP tek başına iktidar oldu. HDP oy kaybetse de barajı aşarak meclise girdi.

DW/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Avusturya Alevi Kültür Merkezi açılışını yaptı

AleviNet

Published

on

Hafta içinde yapılan açılışa merkezin eşbaşkanları Hediye İmanlı ve Şahin Kuçin ile FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya, Yeşiller Partisi’nden Berivan Aslan, Civaka Azad ada Nurcan Güleryüz, Kamil Dede ve Dursun Dede katıldı.

Dursun Dede, açılışta dülbent duasını okurken, merkezin eşbaşkanları katılımcılara teşekkür konuşması yaptı. Şahin Kuçin, Kürtler ve demokratik çevrelerin birlik olmasının önemine vurgu yaptı. Kuçin, soykırım politikalarına karşı herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya, Osmanlı’dan günümüz AKP yönetimine kadar işlenen katliam ve soykırımlara dikkat çekerken, en son 19 Ağustos’ta HDP’li üç belediyenin gasp edildiğini hatırlattı. Örgütlenmenin önemine vurgu yapan Kaya, kurumsal çalışmalar için üye olma ve üye kazandırmanın öneminden bahsetti.

Yeşiller Partisi’nden 29 Eylül’de yapılacak parlamento seçimlerinin vekil adayı Berivan Aslan, farklı kültürler, inançlar ve kimliklerin birlikte yaşamasının önemli olduğunu kaydetti. Lokmaların dağıtıldığı açılışta, Naime Can bir müzik dinletisi verdi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI