Connect with us

.

Dünya

İzlanda bin yıl önce yitirdiği ormanlarını kazanmaya çalışıyor

AleviNet

Published

on

102 bin kilometrekarelik yüzölçümü olan İzlanda’da ormanlar, toprakların sadece yüzde 0,5’ini oluşturuyor. Avrupa ile Kuzey Amerika kıtalarının ortasında bulunan ada ülkesinde ormanların yok oluşu ise bin yıl öncesine dayanıyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) verilerine göre İzlanda, 2015’te yüzde 0,5 oranının altındaki ormanlık alanları ile Avrupa’nın bu alandaki en kötü ülkesi konumundaydı. İzlanda’da ormanlık alanların yok olması nedeniyle ülkede herkesin dilinde olan bir şaka da durumu özetliyor: “Yolunu kaybeden bir gezginin bulunmak için yapması gereken tek şey, ayağa kalkmak.”

BİR YÜZYILDA YOK EDİLDİ

İzlanda toprakları ilk kez 861 yılında dönemin Norveçli keşifleri tarafından bulunurken, günümüz İskandinav halklarının ataları Vikingler tarafından özellikle 900’lü yıllardan itibaren büyük oranda yerleşime açıldı. 1000’li yıllara gelindiğinde ise İzlanda’daki ormanlık alanların yüzde 97’si tarım, hayvancılık faaliyetleri ile ev yapımında kullanılmak üzere yok edilmişti. Bunun yanı sıra adadaki volkanik faaliyetler nedeniyle de ormanlık alanların yerinin doldurulması mümkün olmadı.

1950’LERDE BAŞLAMIŞTI

Ancak İzlandalı yetkililer yıllardır 1000’li yıllarda yok olan ormanlık alanları geri kazanmaya çalışıyor. 1950’lerde başlayan ve 1990’lı yıllarda daha da hız kazanan ağaçlandırma faaliyetleri belli bir strateji etrafında yürütülüyor.

İzlanda hükümetinin Eylül 2018’de yayınladığı İklim İçin Eylem Planı kapsamında ağaçlandırmaya hız verilerek, 2030 yılına kadar sera etkili gaz salınımının yüzde 40 oranında azaltılması hedefleniyor.

TOPRAK KAYMALARINA KARŞI DA GEREKLİ

İzlanda Orman Ajansı’nın strateji yönetiminden Hreinn Oskarsson’a göre, ormanlık alanların arttırılması özellikle toprak kaymalarını önlemek için de oldukça önemli. Oskarsson, ülkenin batısındaki Hafnarsandur’da 6 bin hektarlık bir alanda hayata geçirmeye çabaladıkları ağaçlandırma faaliyetleri komşu Thorlákshöfn şehrini de güvene almak istediklerine dikkat çekti.

Ülkedeki ağaçlandırma çalışmaları için onlarca fidanlık alanda her yıl on milyonlarca çam ve kavak ağacı fidanı yetiştiriliyor. Bunların yanı sıra son 50 yılda ekilen ağaçlardan dökülen tohumlar toplanarak, fidan yetiştirme amacıyla kullanılıyor.

4 YILDA SADECE BİNDE BİRLİK BİR ALANDA AĞAÇLANDIRMA

Ağaçlandırma faaliyetleri her ne kadar belirli bir strateji dahilinde sürse de 2015 yılından bu yana ağaçlandırılabilen alanlar bin hektar (100 kilometrekare) ile sınırlı kaldı. Ülke topraklarının binde birine denk gelen bu alanda 3 ila 4 milyon kadar ağaç fidanı ekilmiş oldu.

İzlanda’nın ağaçlandırılmasındaki önemli sorunlardan biri ise, topraklarındaki azot oranının düşük olması nedeniyle ağaçların oldukça uzun sürede gelişebilmesi. Araştırmalara göre, İzlanda topraklarında ekilen ağaçların büyüme düzeyi Amazon ormanlarındaki bir ağaca göre 10 kat daha yavaş.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Trump’tan Erdoğan’a “Kürtlerle müzakere” çağrısı

AleviNet

Published

on

Türkiye’ye yönelik yaptırımlar açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ı Türkiye’ye gönderiyor. Pence ve O’Brien’ın “en kısa süre içinde” Türkiye’ye gideceği ve “müzakereleri başlatmak için” görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Başkan Yardımcısı Pence, Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile doğrudan bir görüşme yaptığını ve Erdoğan’ın sınırdaki Kobani kentine saldırmayacağına dair güvence verdiğini duyurdu.

Pence Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da Başkan’ın Türkiye’ye yönelik yaptırımlar içeren kararnameyi imzaladığını belirterek Trump’ın Erdoğan’a “işgali durdurma, derhal ateşkesi yürürlüğe sokma ve Suriye’deki Kürt güçlerle müzakerelere başlama” çağrısı yaptığını kaydetti.

Trump, ABD’nin Türkiye’den çelik ithalatına gümrük vergilerinin yüzde 50’ye çıkarılması, 100 milyar dolar hacmindeki ticaret görüşmelerinin durdurulması gibi önlemler içeren yaptırımlar açıklamıştı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırımların “zaten zayıf durumdaki Türk ekonomisini daha da zayıflatacağını” belirterek “Türkiye ateşkes ilan edene, müzakere masasına oturup şiddete son verene kadar yaptırımları artıracaklarını” kaydetmişti.

Diğer yandan ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in de önümüzdeki hafta Brüksel’deki NATO merkezine giderek Avrupalı müttefiklerden “Türkiye’nin korkunç eylemlerine karşı ekonomik ve diplomatik önlemler alınmasını isteyeceği” açıklandı. Esper, Türkiye’nin harekatının Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan güçleri için “kabul edilemez” bir risk oluşturduğunu kaydetti.

AP/BK,BW

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Dünya

Almanya’daki Kürt vekillerden hükümete çağrı

AleviNet

Published

on

Türk devletinin işgal saldırılarına ilişkin Almanya’da hükümet ve kamuoyunun tepkileri sürerken, federal ve eyalet meclislerinin üyesi 5 Kürt parlamenter ortak bir çağrı yayınladılar. Angela Merkel’in başbakanlığındaki federal hükümete hitap edilen deklarasyonda Türk devletinin saldırılarının derhal son bulması talep edildi.

Kuzey-Doğu Suriye’de oluşturulan öz yönetimler ile sivil halkın korunması için Birleşmiş Milletler’in harekete geçmesi istenilen deklarasyona şu isimler imza attı: Federal Meclis’in Sol Partili üyeleri Gökay Akbulut, Helin Evrim Sommer, Hamburg Eyalet Meclisi’nin Sol Partili üyesi Cansu Özdemir ve Bremen Eyaleti’nin Sol Partili üyeleri Mazlum Koç ve Cindi Tuncel.

Türk devletinin son işgal saldırıları sonrasında yerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 130 bini bulduğuna dikkat çekilen açıklamada “Suriye’nin kuzeyi ve doğusunda yaşayan halklar bir öz yönetim oluşturmuşlardı. Bu bölge Suriye’nin en güvenli bölgesi olarak biliniyordu. Ancak şu anda buradaki istikrar Türk devletinin tehditleriyle karşı karşıya” görüşüne yer verildi.

Kürt vekiller Akbulut, Sommer, Özdemir, Koç ve Tuncel Türk devletinin saldırılarının son bulması, bölgenin yeniden istikrara kavuşması için Federal Hükümet’ten acil olarak şu taleplerde bulundular:

– Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’in Anlaşması’nı ihlal ettiğine dair bir kınama açıklamasının yapılması.

– Türkiye’nin uluslararası yasaları ihlal eden bu işgale son vermesi ve Suriye’deki askeri birliklerini geri çekmesi.

– Türkiye’ye yönelik uluslararası çapta bir silah ambargosunun uygulanması.

– Suriye devletinin bir parçası olarak Kürtlere verilecek bir otonominin BM Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi üyesi tarafından garanti altına alınması.

– Bölgedeki cezaevlerinde tutulan DAİŞ’lilerin uluslararası bir mahkemede yargılanması.

Continue Reading

Dünya

‘Serêkaniyê katliamı insanlık için büyük utanç”

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi, Türk işgaline karşı direnişin altıncı gününde devam ettiğini belirtirken, sivillerin hedef alındığı saldırılara tepki gösterdi.

Meclis, Türk devletinin sivillere yönelik katliamlarla sonuç almaya çalıştığına işaret ederken, 13 Ekim’de Serêkaniyê’de sivil bir konvoya yönelik saldırı ile “tarihine bir katliam daha eklediğini” kaydetti.

Katliamda 10’u aşkın kişinin şehit düştüğü ve 75’inin yaralandığını belirten Meclis, hayatını kaybedenler ve yaralılar arasında gazetecilerin olduğunu da hatırlattı.

“Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyordu” diyen Kadın Meclisi, “Türk ordusunun eliyle Kuzey ve Doğu Suriye üzerinde yürütülen bu tehlike, insanlık açısından büyük bir utançtır” dedi.

Kadın Meclisi, tüm özgürlük yanlılarını sivilleri hedef alan katliamlar ve tehlikelerin önüne geçmeye çağırdı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI