Connect with us

.

Dünya

Yeşiller: Uçuşlar pahalı, tren yolculuğu ucuzlasın

AleviNet

Published

on

Almanya’da bir süredir ısınma ve ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit (CO2) salınımlarının çevreye verdiği zararlar tartışılıyor. Değişik çevrelerden uzmanlar ve organizasyonlar ise Angela Merkel’in başbakanlığındaki hükümete bu zararların en aza indirilmesi konusunda önerilerde bulunuyorlar. Son olarak hükümete danışmanlık yapan Ekonomik Uzmanlar Konseyi iklim korumaya yönelik bir rapor hazırlamıştı.

Başbakan Merkel’e sunulan raporda hem akaryakıta çevreyi kirlettiği ölçüde hem de konutların ısıtılmasında salınan karbondioksit oranına göre ek vergilendirmelerin getirilmesi öneriliyordu. Çevre vergileri yerine son dönemlerde yükselişe geçen muhalefet partisi Yeşiller cephesinden yeni bir öneri geldi.

Televizyon kanalı ZDF’nin yaz söyleşileri programına katılan Yeşiller Partisi’nin eş başkanı Robert Habeck, Almanya’da bu aralar fiyatları çok düşen uçak yolculuğunun pahalı, fiyatları yüksek olan tren biletlerinin de indirilmesini istedi ve “Geçmişimizi pahalı, geleceğimizi de ucuz yapmalıyız” şeklinde konuştu.

“2038’DE DEĞİL 2030’DA KÖMÜRDEN VAZGEÇMELİYİZ”

Federal hükümeti çevre sorunlarına ilgisiz kalmak ve hiçbir pratik adım atmamakla suçlayan Yeşiller Partisi lideri kömür enerjisinden hızlı şekilde vazgeçilmesini istedi.

Hükümetin kömür üretimini 2038’de sonlandırmayı planladığına dikkat çeken Habeck “2038 çok geç olacak, Paris’te İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne göre 2030’a kadar kömürden vazgeçmiş olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Annalena Baerbock ile Yeşiller’in eş genel başkanlık görevini yürüten Robert Habeck Almanya’da son dönemlerde yıldızı parlayan siyasetçilerin başında geliyor. Olası bir seçimin ardından Habeck’in başbakanlık koltuğuna oturacağını düşünen bir kesim de var. Çünkü Yeşiller hem eyalet hem geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde beklenmeyen şekilde yüksek bir oy almıştı.

Şu anda oyu anketlerde 22’lik bir rakamla başbakan Merkel’in partisinin ardından gelen Yeşiller’in bu yükselişini sürdürmesi halinde SPD ve Sol Parti ile “kırmızı-kırmızı-yeşil” hükümetini kurabileceği belirtiliyor.

Şu anda Thüringen, Berlin ve Bremen eyaletleri SPD, Yeşiller ve Sol Parti’nin birlikte kurduğu koalisyon hükümetleri tarafından yöneltiliyor. Hessen ve Baden-Württemberg’te ise Yeşiller ile Başbakan Merkel’in partisi CDU yönetimde.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Trump’tan Erdoğan’a “Kürtlerle müzakere” çağrısı

AleviNet

Published

on

Türkiye’ye yönelik yaptırımlar açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ı Türkiye’ye gönderiyor. Pence ve O’Brien’ın “en kısa süre içinde” Türkiye’ye gideceği ve “müzakereleri başlatmak için” görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Başkan Yardımcısı Pence, Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile doğrudan bir görüşme yaptığını ve Erdoğan’ın sınırdaki Kobani kentine saldırmayacağına dair güvence verdiğini duyurdu.

Pence Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da Başkan’ın Türkiye’ye yönelik yaptırımlar içeren kararnameyi imzaladığını belirterek Trump’ın Erdoğan’a “işgali durdurma, derhal ateşkesi yürürlüğe sokma ve Suriye’deki Kürt güçlerle müzakerelere başlama” çağrısı yaptığını kaydetti.

Trump, ABD’nin Türkiye’den çelik ithalatına gümrük vergilerinin yüzde 50’ye çıkarılması, 100 milyar dolar hacmindeki ticaret görüşmelerinin durdurulması gibi önlemler içeren yaptırımlar açıklamıştı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırımların “zaten zayıf durumdaki Türk ekonomisini daha da zayıflatacağını” belirterek “Türkiye ateşkes ilan edene, müzakere masasına oturup şiddete son verene kadar yaptırımları artıracaklarını” kaydetmişti.

Diğer yandan ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in de önümüzdeki hafta Brüksel’deki NATO merkezine giderek Avrupalı müttefiklerden “Türkiye’nin korkunç eylemlerine karşı ekonomik ve diplomatik önlemler alınmasını isteyeceği” açıklandı. Esper, Türkiye’nin harekatının Suriye’nin kuzeyindeki Amerikan güçleri için “kabul edilemez” bir risk oluşturduğunu kaydetti.

AP/BK,BW

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Dünya

Almanya’daki Kürt vekillerden hükümete çağrı

AleviNet

Published

on

Türk devletinin işgal saldırılarına ilişkin Almanya’da hükümet ve kamuoyunun tepkileri sürerken, federal ve eyalet meclislerinin üyesi 5 Kürt parlamenter ortak bir çağrı yayınladılar. Angela Merkel’in başbakanlığındaki federal hükümete hitap edilen deklarasyonda Türk devletinin saldırılarının derhal son bulması talep edildi.

Kuzey-Doğu Suriye’de oluşturulan öz yönetimler ile sivil halkın korunması için Birleşmiş Milletler’in harekete geçmesi istenilen deklarasyona şu isimler imza attı: Federal Meclis’in Sol Partili üyeleri Gökay Akbulut, Helin Evrim Sommer, Hamburg Eyalet Meclisi’nin Sol Partili üyesi Cansu Özdemir ve Bremen Eyaleti’nin Sol Partili üyeleri Mazlum Koç ve Cindi Tuncel.

Türk devletinin son işgal saldırıları sonrasında yerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 130 bini bulduğuna dikkat çekilen açıklamada “Suriye’nin kuzeyi ve doğusunda yaşayan halklar bir öz yönetim oluşturmuşlardı. Bu bölge Suriye’nin en güvenli bölgesi olarak biliniyordu. Ancak şu anda buradaki istikrar Türk devletinin tehditleriyle karşı karşıya” görüşüne yer verildi.

Kürt vekiller Akbulut, Sommer, Özdemir, Koç ve Tuncel Türk devletinin saldırılarının son bulması, bölgenin yeniden istikrara kavuşması için Federal Hükümet’ten acil olarak şu taleplerde bulundular:

– Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’in Anlaşması’nı ihlal ettiğine dair bir kınama açıklamasının yapılması.

– Türkiye’nin uluslararası yasaları ihlal eden bu işgale son vermesi ve Suriye’deki askeri birliklerini geri çekmesi.

– Türkiye’ye yönelik uluslararası çapta bir silah ambargosunun uygulanması.

– Suriye devletinin bir parçası olarak Kürtlere verilecek bir otonominin BM Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi üyesi tarafından garanti altına alınması.

– Bölgedeki cezaevlerinde tutulan DAİŞ’lilerin uluslararası bir mahkemede yargılanması.

Continue Reading

Dünya

‘Serêkaniyê katliamı insanlık için büyük utanç”

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi, Türk işgaline karşı direnişin altıncı gününde devam ettiğini belirtirken, sivillerin hedef alındığı saldırılara tepki gösterdi.

Meclis, Türk devletinin sivillere yönelik katliamlarla sonuç almaya çalıştığına işaret ederken, 13 Ekim’de Serêkaniyê’de sivil bir konvoya yönelik saldırı ile “tarihine bir katliam daha eklediğini” kaydetti.

Katliamda 10’u aşkın kişinin şehit düştüğü ve 75’inin yaralandığını belirten Meclis, hayatını kaybedenler ve yaralılar arasında gazetecilerin olduğunu da hatırlattı.

“Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyordu” diyen Kadın Meclisi, “Türk ordusunun eliyle Kuzey ve Doğu Suriye üzerinde yürütülen bu tehlike, insanlık açısından büyük bir utançtır” dedi.

Kadın Meclisi, tüm özgürlük yanlılarını sivilleri hedef alan katliamlar ve tehlikelerin önüne geçmeye çağırdı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI