Connect with us

.

Kadın

Boğaz’ın birincisi: Kadının beyni erkeğin hızını yendi

AleviNet

Published

on

Kıtalararası yüzme yarışlarının en keyiflisi Boğaziçi Yüzme Yarışı bu yıl 31‘inci kez düzenlendi. Bu yarış İstanbul’un belki de en önemli imza yarışı. Yarış için başvurular açılır açılmaz dakikalar içerisinde doluyor ve bu yarışı yüzmek isteyenler dünyada sıraya giriyor.

Bu yılki yarışta bir ilk yaşandı. 17 yaşındaki kadın yüzücü Ilgın Çelik, Anadolu yakasından Avrupa yakasına 47 dakika 19 saniyede yüzerek, diğer tüm kadın ve erkek yüzücüleri geçti. Ilgın Çelik ile bunu nasıl başardığını konuştuk.

DW Türkçe: Ilgın 2 bin 400 kişinin hepsini geçtin, aralarında erkekler de vardı. Bu nasıl oldu? Erkek ve kadın seviyeleri suda da farklı değil mi?

Ilgın Çelik: Yüzmede de erkekler daha farklı oluyor, ama Boğaz’da açık suda böyle bir şey yok. Taktiği uygulamak önemli. Biraz zekâ kullanmak gerekiyor.

Açık suda teknik ve kafayı kullanma öne geçiriyor diyorsun… Sadece kuvvet yetmiyor mu?

Kuvvet de gerekli ama daha çok taktik önemli. Verilen parkuru, belirlenen taktiği izlememiz gerekiyor. Akıntıya göre, dalgaya göre hareket etmemiz gerekiyor.

Antrenman programın nasıl?

Hep çift antrenman. İki tek iki çift, bir tek şeklinde gidiyoruz. Okul zamanı da böyle. Sabah 5’te kalkıyorum, kahvaltı edip antrenmana gidiyorum. Antrenmandan sonra okula, okuldan sonra çıkışta tekrar antrenman. Antrenmanlar  iki buçuk saat kadar sürüyor. Yüzme ve kara antrenmanları şeklinde.

Kadın yüzücü ve erkek yüzücülerin antrenmanları çok farklı mı?

Aslında Boğaz’da erkekler birincisi Melikşah ile aynı takımdayız, beraber antrenman yapıyoruz. ikimiz de aynı antrenmanı yapıyoruz, aynı mesafeyi yüzüyoruz.

“Tek başına yetenekle olmuyor”

Bu iş yetenek mi, çalışma mı?

Bence çalışma. Yetenek ve çalışma ikisi aynı anda olursa çok çok daha iyi ama tek başına yetenekle olmuyor.

Kara antrenmanı dediğin nedir?

Kara antrenmanında ben dayanıklılığımı geliştirmek üzere koşu ve bisiklet yapıyorum daha çok. Onun haricinde karın hareketleri yapıyorum, en fazla haftanın bir günü fitness. Fitness pek bizim yapımıza uygun değil.

Neden?

Gym genellikle daha çok kısa kas grupları için. Ama benim gibi uzun mesafe, 5- 10 kilometre yüzenler için daha çok uzun kas gerekli. Fitness kasları kısalttığı için uzun mesafecilere çok uygun değil.

Beslenme programın nasıl?

Beslenmem tamamen anneme emanet. Kilo aldığım zamanlar karbonhidratı azaltıyorum. Sadece yarış haftası makarna yiyorum. Onun dışında çok ağır antrenmanlar olduğunda makarna yiyorum. Çok fazla salata yiyorum. Haftanın dört günü tavuk, bir gün et, bir gün balık. Annem devamlı internette bu konuyu araştırıyor. Edindiği bilgilerle çeşitli enerji verici karışımlar da yapıyor.

Günde 6,7 kilometre yüzme antrenmanın var. Uzun zor antrenman, yine de kilo kontrolü problemin oluyor mu? Yani bu kadar uzun antrenmanda insan her yediğini yakmıyor mu?

Yok işte öyle olmuyor. İlk başlarda vücut daha alışmadığı için yiyip yiyip kilo almıyorsun ama vücut bir süre sonra buna da alışıyor. Dolayıyla dikkat etmek gerekiyor.

“Sürekli kendime sen yaparsın diyorum”

Genç yüzücü Ilgın Çelik zorlu antrenmanlardan geçiyor

Genç yüzücü Ilgın Çelik zorlu antrenmanlardan geçiyor

Uzun mesafe yarışlarda kafa, konsantrasyon çok önemli. Bunu nasıl sağlıyorsun?

Uzun yarışlarda sürekli kendimi motive etmem gerekiyor. Yüzerken sürekli, sen yaparsın, daha önce de yüzdün, bu sefer de yüzersin diyorum kendi kendime. Kolum ağrıdığı zaman, onu kendime unutturuyorum. Kendi kendime ağrımıyor geçti diyorum. Devam et diyorum kendime. Başka şeyler düşünüyorum ki, o an ağrıyı unutayım yavaşlamayayım.

Yarışta ağrın sızın çok oluyor mu?

Bende oluyor. Küçükler, daha az kası olanlar daha az ağrı çekiyor. Benim kollarım çok ağrıyor. Çünkü kol yüzücüsüyüm, yani ayaklarımı çok fazla kullanmıyorum onlar ardımdan sürükleniyor. Üst koluma öyle bir ağırlık biniyor ki kaldıramıyorum gibi hissediyorum.

Yüzücü olmaya nasıl karar verdin?

Annem, 5 yaşında yazlığımızda suda çok fazla cesaretim olduğunu görüyor. Havuzda yüzmeyi kendi kendime öğrenince, çok istekli olduğumu görüp yüzme kursuna verdiler. Kursta bir hafta kaldım sonra direk kulübe seçtiler. 8 yaşından itibaren de ciddi yüzmeye başladım.

Okulla antrenmanı beraber nasıl yapıyorsun?

Ben 12‘inci sınıftayım, yani üniversite senem. Derslerim iyi, kötü değil. O nedenle iyi bir üniversite istiyorum. Yüzme ile beraber götüreceğim bu süreci, hiç bir şekilde ara vermeyeceğim. Bazıları bırakıyor. Aslında bu dersleri iyi değil kötü etkiliyor. Çünkü antrenmanları bırakınca insan rahatlıyor. Vakit var nasılsa sonra çalışırım psikolojisine giriyor ama antrenman yaparken daha disiplinli olmuyorsun.

Nasıl gidiyor antrenmanla zor olmuyor mu?

Sabah beşte kalkıyorum kahvaltı ediyorum, altıda antrenman başlıyor. Sekiz buçukta tamamen işim bitmiş, giyinmiş hazır oluyorum, oradan okula geçiyorum. Okul dörtte bitiyor, oradan yeniden antrenmana. Akşam eve gelmem dokuzu buluyor. Bir şeyler yiyip, yatıyorum hemen. Her arada, serviste bile ödev yapıyorum.

Bu sporda hedefin ne?

Sırayla aslında hedeflerim. Hedefim Avrupa gençlerdi, çok küçük bir farkla kaçırdım ama Boğaz‘ı kazandım. İyi ki böyle olmuş diyorum.

“Birinci çıktım, yüzüme bakan olmadı”

Boğaz yarışını nasıl kazandın?

Ben 2 bin 400 kişinin son atlayanıydım. Taktik gereği öyle yaptık. Herkesten sonra gemiden atladım. Zikzaklar çizerek yüzdüm. Yüzerken iyi yüzdüğümü anladım. Kendim de motive oldum. Bitirince biraz tantana olur kutlamalar olur diye bekliyordum. Kimse yüzüme bakmadı, normal havlumu sardılar, gönderdiler. Bir hayal kırıklığına uğradım acaba kötü mü yüzdüm diye bir düşündüm.

Uzun yüzmelerde arada beslenme yapıyor musun? Yanına karbonhidrat jeli alıyor musun?

Aslında şöyle oldu, ben bu sene ilk jelimi kullandım. Yarıştan önce bir tane içtim, bir tane de mayoma sıkıştırdım. Kötü hissedersem, düştüğümü hissedersem alacaktım, ama  kötü hissetmeme rağmen zaman kaybederim endişesiyle almadım. Jel mayomda kaldı, battı yarış boyunca.

Yaptığın sporun en zor kısmı ne?

Bence antrenmanlar. Antrenman bana çok zor geliyor. Keşke sadece yarış olsa…

Nevşin Mengü

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Emine Bulut cinayetine ülke çapında öfke

AleviNet

Published

on

Emine Bulut’un eski eşi tarafından kızının gözü önünde öldürülmesi kadın cinayetlerine yönelik ülke çapında öfkeye neden olurken, farklı şehirlerde binlerce kadın sokağa döküldü. Protesto eylemlerinin artarak devam etmesi bekleniyor.

Kırıkkale’de 38 yaşındaki Emine Bulut’un ayrıldığı eşi tarafından kızının gözü önünde öldürülmesi kadın cinayetlerine yönelik öfkeyi artırırken, olay farklı şehirlerde protesto edildi. Kadın Platformu öncülüğünde düzenlenen protesto eylemlerinde ortak basın açıklaması metni okundu.

Cuma günü Ankara’da Kuğulu Park’ta bir araya gelen kadınlar, Emine Bulut için oturma eylemi yaparak, cinayeti ve kadına şiddeti protesto etti. Eylemci kadınlar “Ölmek istemiyorum” yazılı pankartlar taşıdı.

Topluluk adına konuşma yapan Ankara Kadın Platformu üyesi Şeyda Özcan, “Öfkeliyiz, kızgınız ve üzgünüz. Dünyanın en normal şeylerinden biri olan boşanmak, bu ülkede aile üzerinden inşa edilen politikalar nedeniyle adeta suçmuş gibi konuşuluyor” dedi.

Diğer kadın cinayetlerinde olduğu gibi yine susmayacaklarını belirten Özcan, “Emine’nin ‘ölmek istemiyorum’ diyen çığlıkları kulaklarımızda” diye konuştu.

Bir süre oturma eylemi yapan grup “Emine Bulut isyanımızdır”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganları attı.

Türkei Demonstration Gewalt gegen Frauen (DHA)

Ankara Kuğulu Park’taki eyleme çok sayıda kadın katıldı

İstanbul’da da Avcılar, Kadıköy ve Beşiktaş’ta protesto eylemleri düzenlendi. Prostesto eylemlerinde, “Boşanmayı değil cinayeti engelle,” “Ölmek İstemiyorum” yazılı dövizler pankartlar taşındı.

Eskişehir’de protesto

Eskişehir’de toplanan kadınlar da cinayeti pankart ve sloganlarla protesto etti. “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “İstanbul sözleşmesi uygulansın”, “Ölmek değil yaşamak istiyoruz” yazılı dövizler taşıyan grup, kadın cinayetleri hakkında verilen yargı kararlarına tepki gösterdi.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu Başkanı Pınar Arpacı, Emine Bulut’un herkesin gözleri önünde öldüğünü belirterek, “Son sözü ‘ölmek istemiyorum’ oldu. Bugün burada Eskişehir’de yan yana gelmişsek ve dişlerimiz kenetli, yumruklarımız sıkılmışsa ve öfkeden ağlamamak için kendimizi zor tutuyorsak bu artık sadece bir basın açıklaması değildir. Bu yan yana geliş bir öfke çığlığı olacak ve Emine Bulut’u öldüren düzen artık yerle bir olacaktır” dedi.

Türkei Demonstration Gewalt gegen Frauen

Eskişehir’deki protesto gösterisi

Sadece Temmuz ayında 31 kadının öldürüldüğünü anlatan Arpacı, “Yani her gün bir kadın erkekler tarafından öldürüldü. Biz bu satırları yazarken Konya’da Tuba Erkol’un 9 yaşındaki kızı ise ‘annemsiz uyuyamam ki, onsuz nasıl yatarım?’ diyordu. Tıpkı Emine Bulut’un küçük kızının ‘anne ölme’ dediği gibi” diye konuştu.

Kocaeli’de “yalnız yürümeyeceksin” sloganları

Tepkilerin protesto eylemine dönüştüğü bir başka şehir Kocaeli oldu. İzmit’te Belediye İş Hanı’nın önünde Kocaeli Kadın Platformu’nun düzenlediği eylemde toplanan kalabalık, Emine Bulut cinayetiyle ilgili tepkilerini gösterdi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Kadın Sekreteri Sibel Yılmaz , Türkiye’de kadınların sistematik bir şekilde erkekler tarfından öldürüldüğünü belirtti.

Açıklamanın ardından kadınlar, “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Ölmek İstemiyoruz”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” şeklinde sloganlar attı.

Türkei Demonstration Gewalt gegen Frauen

Kocaeli de protesto gösterilerinin düzenlendiği kentlerden biri oldu

Antalya’da protesto

Antalya’daki eylemde ise 2018’de 440 kadın cinayeti işlendiğine dikkat çekildi. Basın açıklamasında “Son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri eğitimli, eğitimsiz, köylü, kentli, genç, yaşlı kadın demeden sistematik bir şekilde artmaktadır” denildi. Eylemci grup “kadınların öldürülmediği,çocukların güldüğü bir Türkiye çağrısı” yaptı.

İzmir, Mersin, Trabzon, Giresun ve Adana’da kadın cinayetlerini protesto eylemleri düzenlendi.Emine Bulut cinayetine yönelik ülke çapında protestoların Cumartesi günü de artarak devam etmesi bekleniyor.

İddiname: Canavarca hisle öldürmek

Emine Bulut’un öldürülmesiyle ilgili soruşturmada iddianame hazırlayan savcılık, şüpheli Fedai Varan’ın “Canavarca Hisle Tasarlayarak Adam Öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti. Mahkemeye gönderilen iddianame dosyası kabul edildi. Fedai Varan, yakalanak tutuklanmış ve cezaevine konmuştu.

Türkei Demonstration Gewalt gegen Frauen

Protesto gösterilerinde kadın cinayetlerinin engellenmesi talep edildi

38 yaşındaki Emine Bulut 18 Ağustos’da 2013 yılında boşandığı eski eşi tarafından bir kafede boğazından bıçaklanarak öldürülmüştü. Bulut’un kanlar içerisinde can çekiştiği esnada sarf ettiği “Ölmek istemiyorum” sözleri ve 10 yaşındaki kızının “Anne ölme” diye feryat etmesi, olay yerinde bulunan bir kişi tarafından görüntülenmişti. Şiddet içeren görüntünün sosyal medyada yayılması tartışma yarattı. Görüntüleri çektiği belirlenen iki kişi gözaltına alındı.

Bulut’un otopsisi sırasında çekildiği iddia edilen bir görüntünün de sosyal medyada paylaşıldığı belirlendi. Bununla ilgli açıklama yapan savcılık, “Emine Bulut’un otopsisine ait olduğu iddia edilen bir takım görüntülerin paylaşıldığı görülmüş olup, söz konusu görüntülerin, maktülenin 112 acil müdahale ekibi tarafından kaldırıldığı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde yapılan müdahale sırasında veya tedavi sonrasına ait gizlice çekildiği anlaşılmıştır” ifadesine yer verdi. Savcılık “maksatlı paylaşımlar yapılarak soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğini” belirterek olayla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydetti.

“Üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Emine Bulut cinayetine ilişkin “Biz, üzerimize düşen ne varsa, şimdiye kadar önümüze getirilen ne konu varsa, bu konuları hassasiyetle yerine getirdik. Bundan sonra da, her türlü üstümüze düşen vazifeyi yerine getirmeye hazırız. Bu büyük bir toplumsal yaradır ” dedi.

“Milletçe üzüntü yaşıyoruz” diyen Çelik, “Bir annenin, çocuğunun gözleri önünde hayatını kaybetmesi çok büyük bir üzüntü kaynağı. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konudaki hassasiyetlerinin altını çizdiler. Siyaset kurumunun müdahil olacağı konular hususunda, derhal Aile Bakanlığımız harekete geçmiştir. Evladımız, yetkililerin, psikologların gözetiminde tanıdıklarının yanındadır. Bakanlığımız konuya her aşamada müdahil olacaktır. Bu katliamı gerçekleştiren şahsın, en yüksek cezayı alması hepimizin temennisidir” dedi.

Türkei Demonstrationen gegen Gewalt an Frauen (DHA/I. Mase)

Beşiktaş-Göztepe maçında Emine Bulut cinayetini protesto eden pankartlar açıldı

Futbolcular sahaya siyah pankartla çıktı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Emine Bulut cinayetine dikkat çekilmesi amacıyla bu haftasonu oynanacak olan futbol karşılaşmalarının 1 dakika geç başlatılması kararı aldı. Söz konusu eylem Cuma akşamı oynanan Beşiktaş-Göztepe maçında başlatılırken, futbolcular da sahaya siyah pankartla çıktı.

Video izle 03:57 Paylaş “Kocam keşke hapisten hiç çıkmasa…”

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/38s4d

“Kocam keşke hapisten hiç çıkmasa…”

DW,DHA/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Kadın

Özgecan’ın kuzeni Cemile Aslan’ın cinayetinde iddianame hazırlandı

AleviNet

Published

on

Mersin’in Tarsus ilçesinde, 11 Şubat 2015’te, minibüste tecavüz edilmek isterken öldürülen Özgecan Aslan’ın (20) kuzeni olan bankacı Cemile Ertürkoğlu, merkez Akdeniz ilçesi Bahçe Mahallesi’nde, 28 Kasım 2018’de, boşanmak üzere olduğu eşi lojistik firması çalışanı Mustafa Ertürkoğlu tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Ardından cesedi eşi tarafından parçalara ayrıldı. Cinayetin ortaya çıkmasının ardından katil zanlısı Mustafa Ertürkoğlu tutuklandı. Cinayete ilişkin savcılık iddianamesi hazırlanırken, katil zanlısı Ertürkoğlu’nun ifadeleri de ortaya çıktı. Buna göre Ertürkoğlu, hediye verme bahanesiyle eve çağırdığı eşinin boğazını maket bıçağıyla kestiğini, kıyma makinesine atarak parçaladığı cesedin bir kısmını kentin farklı noktalarındaki çöp konteynerlerine attığını, bir kısmını ise şehir mezarlığındaki bir mezara gömdüğünü ve daha sonra oğlunu okuldan alıp komşuya çay içmeye gittiğini, cinayet izlerini yok etmek için de evi çamaşır suyu ile temizlediğini anlattı.

Savcı, katil zanlısı Mustafa Ertürkoğlu hakkında, cinayeti tasarlayarak işlediğini belirterek, ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçlaması ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Mersin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameye konu ilk duruşmanın 21 Kasım’da görüleceği bildirildi.

Continue Reading

Kadın

Araştırma: Çoklu görev becerisinde kadın-erkek farkı yok

AleviNet

Published

on

Almanya’daki RWTH Aachen Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, aynı anda birkaç görevi yerine getirme konusunda kadınların erkeklerden daha iyi olmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya 48 erkek ve 48 kadın katılımcı katkı sağladı. Katılımcılara rakamlar ve harflerden oluşan görevler verildi. Deneklerden, ekranda karşılarına çıkan sesli ve sessiz harflerle, tek ve çift sayıları ayırması istendi. Deney sırasında bazen katılımcılardan iki görevi aynı anda gerçekleştirmesi talep edildi. Bazen ise bir görevi bırakarak, hızlıca diğerine geçmesi talep edildi.

Araştırma sonucunda bazı görevleri kadınların daha iyi yaptığı, bazılarında ise erkeklerin daha başarılı olduğu gözlemlendi.

Araştırma ekibine liderlik eden Aachen Üniversitesi’nden Patricia Hirsch iki görevi aynı anda yerine getirmesi istendiğinde kadınların da erkeklerin de daha yavaş çalıştığını ve daha fazla hata yaptığını söylüyor.  

Plos One adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten ekip, kadınlar ve erkekler arasında bir fark olmadığını düşünüyor. Ekip, “Sonuçlarımız kadınların çoklu görevleri yerine getirme konusunda erkeklerden daha iyi olduğu yönündeki yaygın kanıyı doğrulamıyor” diyor. Ancak ekip, tek bir deneyin tüm çoklu görev becerisini sergilemek için yeterli olmayacağına da dikkat çekiyor.

“Evrimsel açıklaması yok”

Araştırmaya katkı sağlayan uzmanlar arasında yer alan Zürih Üniversitesi’nden nöropsikolog Lutz Jaencke da cinsiyetler arasında çoklu görev becerisi alanında farklılık olmasının evrimsel açıdan mantıklı olmadığını düşünüyor.

Jaencke, “Homosapiens kadının çoklu görevleri yerine getirme konusunda 150 bin yıl önce daha iyi programlanması için genetik açıdan bir neden bulunmuyor. Bu tamamen mantıksız” değerlendirmesini yapıyor. 

İnsan beyninin tek bir işe odaklanmak üzere tasarlandığını söyleyen Jaenke, “Çoklu görevler biz insanların çok başarısız olduğu bir şey. İnsan beyni gerekli bilgi akışını sağlamak için gereksiz bilgiyi bastırır” diyor.

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Orsal) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Cinsiyet eşitsizliği kafada başlar”

44 yaşındaki Serpil Çiğdem, İstanbul’da makinist olarak çalışıyor. Ancak bu mesleğe giden yol oldukça taşlıymış: “23 yıl önce başvurduğumda bana bu işin kadınlar için olmadığı söylendi. Kabul sınavında erkekler kadar iyi olduğumda bir erkek adayı alacaklarını biliyordum. Bu nedenle sınava çok daha fazla çalıştım.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/E. De Castro) “Erkek işleri” yapan kadınlar İyi değil, çok daha iyi

Filipinler’in Tubay kentinden Filipina Ocol, bir kamyon ve vinç kullanıcısı. Üç çocuk annesi kadının erkek meslektaşlarına karşı özgüveni de yerinde: “Erkekler bunu yapabiliyorsa, kadınlar neden yapamasın? Sadece kamyon kullanan erkeklerden de daha iyiyim. Hem kamyon hem de vinç kullanabiliyorum.”

Nausheen Dadahboy ( Bayley Sweitzer) “Erkek işleri” yapan kadınlar Pakistan’ın ilk kadın kameramanı

Amerikan-Pakistan uyruklu kameraman Nausheen Dadabhoy, pek çok başarılı prodüksiyonda görev aldı. Kamera oldukça ağır belki de bu yüzden bu işi yapan tek kişi oldu: “Film endüstrisinde kameramanların sadece yüzde 2’si kadın. Dünyayı kadınların perspektifinden göstermek önemli.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/O. Rivas ) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Maçoluk hala yaygın”

Fiziksel açıdan zorlu mesleklerde kadınlara erkeklere olduğu kadar güvenilmiyor. Nikaragua’nın Managua kentinden Yolaina Talavera, itfaiyeci olarak çalışıyor: “Başta erkekler bu zorlu eğitime uzun süre katlanamayacağımı düşündü. Ancak onlara başarabildiğimi gösterdim.”

A Female Mechanic At Asia's Largest Trucking Halt Point In Delhi (Barcroft Media via Getty Images) “Erkek işleri” yapan kadınlar Sarili kamyon tamircisi

Shanti Devi, Delhi’deki Asya’nın en büyük oto sanayinde çalışıyor. Eşiyle birlikte 20 yıldır bir tamirhane yönetiyor. Yani her gün kamyon lastiklerini değiştirip takıyor: “Elleriniz hep çok kirli oluyor. Pek çok müşteri için tamirci olarak bir kadın hala alışılmadık bir durum.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/J. Lee) “Erkek işleri” yapan kadınlar İnşaatta cinsiyet eşitliği

Deng Qiyan, Pekin’de bir oda teçhizatçısı. 47 yaşındaki Çinli, çalıştığı inşaat alanlarında kadın olarak her zaman eşit muamele görmüyor: “Buna karşı bir şey yapamazsınız. Ancak aşağı tükürüp devam edeceksiniz.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/R. Duvignau) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kızlar otomobillerle de oynayabilir”

Valerie Perron, her gün teknesiyle Fransa’nın güneybatı sahillerine istiridye yakalamaya gidiyor. 53 yaşındaki Perron, eğitimin cinsiyet eşitliğinin anahtarı olduğu görüşünde: “Çocukları eğitecek olan kadınlar yani anneler. Küçüklükten itibaren erkek çocuklarının bebekler, kız çocuklarının da otomobillerle oynayabileceğini öğretmek bizim elimizde.”

Internationaler Frauentag - Frauen in typischen Männerberufen Weltweit (Reuters/S. Vera) “Erkek işleri” yapan kadınlar “Kadınlar kendini daha fazla ispat etmek zorunda”

Rüzgar tünelinde uçmak… Paloma Granero, Madrid’deki Skydiving Parkı’nda bunun nasıl yapılacağını gösteriyor: “Benim işimde erkekler her zaman çok iddialı olmak zorunda değil ancak biz kadınlar kendimizi her gün yeniden ispat etmek zorundayız.”


dpa/ÖA,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI