Connect with us

.

Kadın

Kadınlardan Erkek Sürücülere Karşı Mor Konvoy

AleviNet

Published

on

Diyarbakır’daki kadın örgütlerinin geçen ay kadına yönelik şiddete karşı başlattığı ‘Sen de ayağa kalk’ kampanyası kapsamında bu kez ‘mor konvoy’ eylemi yapıldı. Eyleme destek veren kadınlar araçlarıyla Kayapınar ilçesinde toplandı. Eylemciler arasında otobüs sürücüleri de vardı. Eylem alanında toplanan kadınlar önce araçlarının aynalarına mor kurdele ve bezler bağladı.Bazı kadınlar ise araçlarına, tepkilerini dile getiren dövizler astı. Amaç araç kullanan kadınlara yönelik trafikteki erkek baskısına dikkat çekmek ve bunu protesto etmek.

Yola çıkmadan önce VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan kadın sürücüler, erkek sürücülerden şikayetçiydi. Otobüs kullanan Suna Gündoğdu, direksiyon başında yaşadıklarını “Erkek egemenliğinin her zaman zorluğu vardır. Baskı yapıyorlar, sıkıştırıyorlar. Çok zorluk çekiyoruz trafikte. Zorluğu bizi sıkıştırmaları, büyük araba kullandığımız için biz kıskanmaları” sözleriyle anlattı.

Eyleme katılan Hülya Alökmen Uyanık da erkeklerin kadın sürücülere alışması gerektiğini söyledi. Uyanık, “Özellikle son dönemlerde artan kadına yönelik şiddet, taciz tecavüz ve yok saymayla ilgili ‘sen de ayağa kalk’ kampanyası başlatmıştık. Aslında sürekli kadınların trafikte sıkıştırılması, rahat araç kullanamaması, bir trafik kazası olduğunda sürekli kadının suçlanması, bu bakış açısına tepki göstermek amacıyla mor konvoy etkinliğindeyiz. Sürücüleri kadın arkadaşlarımız olan ve mor kurdele bağlanan araçlarla trafiğe çıkarak hayatın her alanında olduğu gibi yolların da kadınlara da ait olduğu, kadın ve erkeklerin ortaklaşa kullandığı alanlar olduğunu, erkeklerin de buna alışması gerektiği ile ilgili bir etkinlik” dedi.

Eyleme katılanlardan biri de yazar ve aktivist Ayşe Berktay’dı. Berktay, erkek sürücülerin kadınları küçük gördüğünü savunarak, “Direksiyonu alan erkekler kendilerini iktidar sahibi olarak görüyor. Arabanın kontrolünü eline almak iktidar alanı gibi oluyor. Trafikte kadınlar olarak çok sıkıntı çekiyoruz. Kadın sürücüleri sıkıştırmak kadın sürücüler hakkında ileri geri konuşmak. Diğer erkek sürücülere yapmadıklarını kadın sürücülere yapıyorlar. Buna dikkat çekmek ve bunu protesto etmek için bu eylemi yapıyoruz” diye konuştu.

Açıklamaların ardından araçlarına binen kadınlar yola koyuldu. Küçüklü büyüklü onlarca araç, klakson çalarak kentin caddelerinde tur atmaya başladı. Zaman zaman tepkilerini zılgıt ve sloganlarla dile getiren kadınlara, bazı erkek sürücüler de destek verdi.

VOA
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

Emine Bulut’un katiline müebbet hapis

AleviNet

Published

on

Türkiye’de önü alınamayan kadın cinayetlerinden birisi olarak toplumsal hafızalara kazınan Emine Bulut cinayetine ilişkin dava ikinci duruşmada sonuçlandı.

Kırıkkale’de eski eşi Bulut’u bıçaklayarak öldürmek suçundan tutuklu yargılanan Fedai Varan, “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Varan için herhangi bir indirim uygulanmadı.

Bulut’un, 18 Ağustos 2019’da Kırklareli kent merkezinde 10 yaşındaki kızının gözü önünde bıçaklanması ve ağır yaralandığı kafeden hastaneye götürülürken “ölmek istemiyorum” diye feryat etmesi, kızının da “anne, ölme” diye bağırması ülkede infial yaratmıştı.

Continue Reading

Kadın

İsviçre Kadın Grevi Kolektifi: İşgale karşı ayağa kalkın!

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik yürüttüğü işgal ve soykırım saldırılarına uluslararası alandan tepkiler gelmeye devam ediyor. İsviçre Biel Kadın Grevi Kolektifi yaptığı açıklama ile işgale karşı tepkisini ortaya koyarken, dünya kadınlarını Rojava Devrimi’ni sahiplenmeye çağırdı.

ROJAVA İŞGAL EDİLMEK İSTENİYOR

Rojava aktüel olarak Türk devletinin işgal saldırıları altındadır denilen açıklamada, “Rojava kadınları verdikleri mücadele sonucunda erkek ve kadın arasındaki eşitliği birçok alanda sağladı. Ataerkilliğin hüküm sürdüğü bir coğrafyada kadın kimlikleriyle verdikleri mücadele sonucunda haklarını güvence altına aldılar ve toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü haline geldiler” denildi.

KADIN KAZANIMLARI TEHLİKEDE, AYAĞA KALKIN

Türk devletinin işgal saldırılarının aynı zamanda elde edilen bu kadın kazanımlarını tehlikeye attığının vurgulandığı açıklama da, devamla kadınlara şu çağrıda bulunuldu: “Türk işgali, bölgede yaşayan bütün kadınların başta yaşamları olmak üzere sosyal kazanımlarını, yarattıkları değerleri için bir tehlikedir. Bizler bütün dünya kadınlarını Türk işgaline karşı harekete geçmeye ve Rojava Devrimi’ni sahiplenmeye çağırıyoruz. Kadınlar Türk işgaline karşı yapılan protestolara katılarak sesini yükseltmeli.”

Açıklama da imzası bulanan Kadın Grevi Kolektifi üyeleri şu şekilde:

Claire Magnin, Anna Tanner, Mathilde Hofer, Anne- Valérie Zuber, Manon Ciuxeres, Anna Roth, Michelle Gisiger, Mirjam Aggeler, Marie Moeschler, Serena Ferrari, Nadia Magnin, Edith Ugolini, Janine Jäggi, Aurélie Comte, Graciana Fornage, Anita Rochedy, Emely Willisch, Emmelin Bienvenu, Selen baskara, Ruth Tennenbaum, Anja Meili

Continue Reading

Kadın

İsveç’ten Afgan kadın gazeteciye ödül

AleviNet

Published

on

40 yıldan beri savaşın sürdüğü Afganistan gazeteciler için dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri. Geçtiğimiz yıl 13 gazeteci görevlerini yaparlarken öldürüldü.

25 yaşındaki Najwa Alimi, görevini yaparken tehdit edildi ve silahlı saldırıya uğradı. Ama bu tehdit ve saldırılar çalıştığı Zan TV’de kadın haklarını, toplumun en alt kesimlerinin sorunlarını gündeme getiren programlar yapmasını engelleyemedi.

İsveç Hükümeti, kadın ve insan hakları için verdiği mücadeleden ötürü 2019 yılı Per Anger Ödülü’nü Najwa Alimi’ye vermeyi kararlaştırdı. Ödül başkent Stockholm’de Perşembe günü akşam saatlerinde düzenlenen bir törenle Kültür Bakanı Amanda Lind tarafından kendisine verildi.

KADINLARA ULAŞMANIN EN KESTİRME YOLU GAZETECİLİK

Ödül töreninde bir konuşma yapan Alimi, kadınlar için tabu olarak kabul edilen gazetecilik mesleğinde çalışmayı kadınların gazetecilik yapabileceklerini göstermek için tercih ettiğini söyledikten sonra şunları kaydetti:

“Ayrıca Afganistan’ın değişik yerlerindeki kadınlara ulaşabilmek için en kestirme yolun gazetecilik mesleği olduğunu anladım. Bu, kadın haklarını savunmak için bir platform olabilir.”

Per Anger Ödülü’ne layık görülmesinin kendisinin doğru yolda olduğunu gösterdiğini söyleyen Alimi, “Yaptıklarımı yapmayı sürdüreceğim ve işime daha fazla yatırım yapacağım. Pek çok kişinin tersini öne sürmesine karşın bu ödül köyde büyüyen Afgan bir kızın gazeteci olabileceğini ve prestijli ödüller alabileceğini gösteriyor” dedi.

Alimi, ödülün Afganistanlı genç kadınlara ilham vermesini ve çok çalışırlarsa yaşamlarında belirledikleri hedeflere ulaşacakları görmelerini umduğunu söyledi.

SADECE KADINLARIN ÇALIŞTIKLARI TELEVİZYON KANALI

6 yıldan beri gazetecilik yapan Alimi, tüm çalışanları kadın olan Zan Tv’de muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra program yapımcısı olarak belgeseller yaptı. Belgesellerinde Afganistan’daki kadın hakları, kadınlara yönelik namus ve töreden kaynaklı şiddet, evsizlik ve uyuşturucu satışı ve kullanımı gibi hassas konuları ele aldı.

Alimi, Svenska Dagbladet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde silahlı saldırıya uğraması ve tehditlere rağmen şiddetin mesleğini yapması için en büyük engel görmediğini belirterek “Güvenlik sorunlarının yanında Afganistan’da erkeklerin karar verdikleri kadın düşmanı toplum sorunu var. Afganların çoğu kadın gazetecilerin iyi kadınlar ve iyi Müslümanlar olmadığını düşünüyor” dedi.

Afganistan’da 1 700 civarındaki kadın gazetecinin birbirlerine destek verdiklerini ve mümkün olduğunda birlikte çalıştıklarını söyleyen Alimi, “Bizim yapabileceğimiz en önemli şey kadınlara insan olarak sahip oldukları hakları anlatmaktır” dedi.

Alimi genç kadınlara da şu mesajı verdi: “Korkmayın. Asla erkeklerden daha az değerde olduğunuzu düşünmeyin, Var olan güçlüklere karşı mücadele edin ve kendinize güvenin.”

PER ANGER ÖDÜLÜ NEDİR?

İsveçli diplomat Per Anger, İkinci Dünya Savaşı yıllarında görev yaptığı Macaristan’da Yahudileri Nazilerin soykırımından kurtarmak için yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor.

İsveç Hükümeti, 2004 yılından beri demokrasi ve insan hakları için mücadele eden bir kişi veya kuruma Anger’in anısına ödül veriyor.

Najwa Alimi’ye 2019 yılı Per Angel Ödülü’nün verilmesini Sınır Tanımayan Gazeteciler önermişti.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI