Connect with us

.

Politika

ABD ile pürüzler aşılamadı

AleviNet

Published

on

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk büyükelçilerle öğle yemeğinde Saray’da bir araya geldi
Erdoğan, dış politikaya ilişkin mesajlar verdi.

Güvenli bölge ve Fırat’ın doğusuna düzenlenmesi düşünülen operasyona ilişkin ABD heyetiyle görüşmeler açıklamaların gölgesinde geçti.

Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölge ve Fırat’ın doğusuna operasyon konusunda Türkiye ile ABD arasında söz düellosu devam ederken dün Ankara’da ABD’li askeri heyetle “güvenli bölge” görüşmelerinin ikinci günü tamamlandı. Görüşmelerde bazı pürüzlerin aşılamadığı ileri sürüldü.
ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey başkanlığındaki ABD heyetinin geçen ay Ankara’ya yaptığı ziyarette Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” kurulması konusunda görüşmeler yapılmış, görüşmede bir uzlaşıya varılamamış fakat görüşmelere devam edilmesi kararı alınmıştı. Bu kapsamda Ankara’ya gelen ABD’li askeri heyetle önceki gün bir görüşme yapılmış ve görüşmelerin sürdürülmesi kararı alınmıştı. Bu kapsamda dün görüşmelerin ikinci günü tamamlandı.

Derinlikte uzlaşı sağlanamamıştı
ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, geçtiğimiz ay yapılan güvenli bölge müzakerelerine ilişkin Türkiye’ye 5-14 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge önerdiklerini ancak Türkiye’nin bu teklifi kabul etmediğini açıklamıştı. Türkiye, güvenli bölgenin en az 30 kilometre derinliğinde, Türkiye’nin kontrolünde ve YPG’den tamamen arındırılmış olmasını talep ediyor.

FARKLI AŞAMA YAKINDA
Türk büyükelçilerle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda öğle yemeği yiyen Cumhurbaşkanı, dış politikaya ilişkin mesajlar verdi. Erdoğan, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’yla başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye ile ABD askeri heyetleri arasında Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması konusundaki görüşmelerin sürdüğü sırada Fırat’ın doğusuna operasyon mesajını yineledi. Erdoğan, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz. Böylece Suriyeli kardeşlerimizin huzur, esenlik, güven içinde yaşayacağı bir barış koridorunu kurmuş olacağız” dedi.
Erdoğan, 11’inci Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla Ankara’da bulunan Türk büyükelçilerle Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda öğle yemeğinde buluştu. Burada yaptığı konuşmada dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Son dönemde Suriye’de yaşadıklarımız bize sahada olmayanın, masada olamayacağı gerçeğini bir kez daha göstermiştir. Gerektiğinde diyalogla, gerektiğinde yumuşak güç unsurlarıyla, gerektiğinde zorlayıcı diplomasi araçlarıyla, gerektiğinde de fiili güç kullanarak milli menfaatlerimizi mutlaka savunacağız” dedi.
Son dönemde S-400, F-35’ler ve Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölge konusunda anlaşmazlıkların yaşandığı ABD ile ilişkilere değinen Erdoğan, “NATO müttefikimiz ve stratejik ortağımız ABD’den gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin diyalogda ısrarcı olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bununla birlikte Türkiye, müttefikleriyle veya müttefikleri olmadan milli bekasına yönelik her türlü tehdidi bertaraf etme hakkına sahiptir. Suriye’nin kuzeyindeki terör bataklığını kurutmak ülkemizin en öncelikli meselesidir. Güney sınırımızda adeta kanser hücresi gibi büyüyen, müttefiklerimizin ağır silahları ile büyütülen bu yapı ortadan kalkmadıkça Türkiye kendini emniyette hissedemez” dedi.
Bugün gerekenin yapılmaması durumunda yarın Türkiye’nin daha ağır bedeller ödeyerek gerekeni yapmak zorunda kalabileceğini söyleyen Erdoğan, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz. Böylece Suriyeli kardeşlerimizin huzur, esenlik, güven içinde yaşayacağı bir barış koridorunu kurmuş olacağız. Atılacak bu adımla hem Türkiye’yi hem de Avrupa’yı Suriye kaynaklı düzensiz göç baskısından kurtarmayı hedefliyoruz. Böylece 8 yıldır vatan hasreti çeken Suriyeli muhacirlerin ülkelerine geri dönüşlerini de hızlandırmak istiyoruz” diye konuştu.

‘İyi niyetli görmüyoruz’
ABD ile yaşanan S-400 krizine de değinen Erdoğan, “S-400’lerin NATO’ya ve F-35’lere zarar vereceğine dair hiçbir somut veri yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. Nitekim daha önce NATO ve Avrupa Birliği üyesi birçok ülke Rusya’dan benzer hava savunma sistemleri satın almışlardır. Sesleri çıkmadı. Bu ülkeler için sorun olmayan bir konunun Türkiye için kriz haline dönüştürülmesini biz iyi niyetli görmüyoruz” dedi.
S-400’ler üzerinden Türkiye’nin Batı ile olan ilişkilerinin sorgulanmasının yanlış olduğunu söyleyen Erdoğan, “S-400’ler meselesinde Türkiye güvenliği ile ilgili stratejik değil, tamamen ticari bir tercihte bulunmuştur. Ülkemizi bu tercihe zorlayan da müttefiklerinin uzlaşmaz tavrıdır. Biz, baştan beri bu meselenin suhuletle çözüme kavuşturulması için ortak komite dahil her türlü gayreti sergiledik. Ancak çabalarımızın ya yokuşa sürüldüğünü ya da bürokratik ayak oyunlarıyla çıkmaza itildiğini gördük” diye konuştu.

‘Net adımlar bekliyoruz’
ABD ile yaşanan S-400 krizine de değinen Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın G20 Zirvesi’nde S-400’ler konusunda “Türkiye’ye adil davranılmadığını” söylediğini anımsatarak, “Sayın Trump’ın bu doğru yaklaşımını sürdürerek S-400 konusunun Türk-Amerikan ilişkilerini esir almasına müsaade etmeyeceğine inanıyorum. ABD’den gerek FETÖ elebaşlarının ülkemize iadesi, gerek PKK/YPG terör örgütünün silahlandırılmasına son verilmesi konularında da net adımlar bekliyoruz” dedi.
Erdoğan, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefini koruduğunu da belirterek “AB küresel bir aktör olmak istiyorsa, öncelikle Türkiye’yi kazanmalıdır. Türkiye’nin üyeliği birkaç ülkenin ihtiraslarına kurban edilmemelidir” diye konuştu.

ABD: HAREKÂTI ENGELLERİZ
ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye’de güvenli bölge konusunda Amerikan ve Türk heyetleri arasındaki kritik görüşme ile eşzamanlı olarak yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) karşı tek taraflı bir adımını “kabul edilemez” bulduklarını ve böyle bir durumu “engelleyeceklerini” söyledi.

Ankara’da ABD heyeti ile önceki gün başlayan güvenli bölge konusunda yapılan kritik görüşmenin ikinci oturumunun başladığı sırada, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’den dikkat çekici bir açıklama geldi. Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenleyeceği herhangi bir tek taraflı askeri operasyonu “kabul edilemez” bulduklarını söyledi. Japonya ziyaretinde konuşan ABD’li Bakan, “Türkiye’nin sınır ötesinde tek taraflı adımlarını engelleyeceklerini” belirtti. “ABD’nin SDG’yi terk etmek gibi bir arzusu olmadığı” ifadesini kullanan Esper, “Türkiye’nin tek taraflı bir adımını kabul edilemez bulduğumuz açık. Yapacağımız şey, ABD, Türkiye ve SDG’nin Suriye’nin kuzeyinde paylaştığı karşılıklı çıkarlara zarar verecek tek taraflı sınır ötesi adımları engellemek” dedi. ABD’li bakan, Ankara’da yapılan heyetler arası görüşmede bir anlaşma sağlanacağından “umutlu olduğunu” da söyledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Rusya ve Şili’den HDP’ye destek

AleviNet

Published

on

Sovyetler Birliği Komünist Partisi, HDP ve Kürt halkıyla dayanışma halinde olduklarını vurguladı.

Komünist Parti’nin açıklaması şöyle: “Türkiye İçişleri Bakanı, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’den seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlarını görevden uzaklaştırdı. Aynı zamanda ülke genelinde birden fazla şehirde polis operasyonları yapıldı ve aralarında bölge belediye çalışanlarının da olduğu 418 kişi gözaltına aldı. Sovyetler Birliği Komünist Partisi olarak görevden uzaklaştırılan belediye başkanları ve baskılara maruz kalan HDP ve Kürt halkıyla dayanışma halinde olduğumuzu belirtiriz.”

La Convergencia partisi de “sokaklarda mücadele eden Türk ve Kürt halkını” selamladı.

Convergencia’nın açıklaması şöyle: “La Convergencia, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümetinin, genel olarak Kürt halkına ve özellikle de HDP üyelerine karşı yürüttüğü son günlerdeki baskıyı mutlak olarak kabul edilemez buluyor. Demokratik yollarla seçilmiş Amed, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması, hükümetin partiyi yok etme stratejisinin bir parçasıdır.

Türkiye’de Erdoğan yönetiminin otoriterliğine karşı demokrasiyi savunan ve karşı karşıya kaldıkları yoğun baskıyla sokaklarda mücadele eden Kürt ve Türk halkının cesaretini selamlıyoruz. HDP’yle, Türk ve Kürt işçilerin özgürlük ve kendi kaderini tayin etme mücadelesiyle tam dayanışma içinde olduğumuzu beyan ederiz.”

Continue Reading

Politika

Amed’de HDP’liler yeniden oturma eylemi başlattı

AleviNet

Published

on

Amed’de protesto eylemleri dördüncü gününe girdi. HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Feleknas Uca ve Dilşat Canbaz’ın da aralarında olduğu HDP’li bir grup, polis kuşatması altındaki belediye karşısında oturma eylemi başlattı. Eylem, Lise Caddesi’nde yapılıyor.

HDP’lilerin ayrıca Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde kitlesel basın açıklaması yapması bekleniyor.

Çarşamba günkü protesto eylemlerine polis şiddetli saldırıda bulunmuş aralarında HDP’li vekiller ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi darp edilmiş, 10’u aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

HDP’li Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri 19 Ağustos’ta rejim güçleri tarafından baskına uğrayarak, gasp edilmişti. Belediye eşbaşkanlarının yerine kayyum atanmıştı. Paralel olarak onlarca kentte yürütülen polis teröründe 400’ü aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

Continue Reading

Politika

Mehmet Metiner’in ‘AK Parti ömrünü doldurdu’ sözlerine AKP’den yanıt

AleviNet

Published

on

Eski AKP milletvekillerinden Mehmet Metiner, AKP’nin artık ömrünü tamamladığını belirtirken, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması gerekiyor. Yenilenmiş bir AK Parti’ye değil yeni bir AK Parti’ye acilen ihtiyaç var” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözlerin ardından FOX Ana Haber’e konuşan AKP TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, “Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Mehmet Metiner’in değerlendirmelerini iyi niyetli sözler olarak niteleyen Bostancı, AKP ömrünü doldurdu sözlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Yalnız partilerin ömürlerine ilişkin kararı halk verir. AK Parti, 600 milletvekili olan parlamentoda 295 milletvekili çıkarmış bir siyasi partidir. Dolayısıyla halkımız AK Partinin ömrüne ilişkin kararını halkımız çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. AK Parti aynı şekilde kendi kusurlarını azaltmak, meziyetlerini çoğaltmak istikametinde Türkiye’nin bütün akıllarından faydalanma yolunda çabayla siyasal hayatına devam etmektedir. Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır.”
(Sözcü)

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI