Connect with us

.

Yaşam-Ekoloji

Dünyada sadece Denizli’de görülen tür için çalışma başlatıldı

AleviNet

Published

on

İlçeye bağlı Akdağlar Çakıroluk mevkiisindeki sulak alanda yaşayan Tavas kurbağaları, 1960 yılında Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Baran tarafından bulunup, bilim dünyasına tanıtıldı. Henüz 20 yaşındayken yeni bir endemik tür keşfeden Baran, dünyada sadece bu bölgede yaşadığı tespit edilen kurbağaların ismini ‘Rana Tavasensiz’, Türkçe ismiyle yaşadıkları yerin ismi olan ‘Tavas Kurbağası’ koydu. Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyeleri Zooloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Düşen, Botanik ve Sistem Uzmanı Prof. Dr. Olcay Düşen ile Ekolog Prof. Dr. Eyüp Başkale, 2010 yılında bölgede tekrar inceleme başlattı. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, Tavas kurbağalarının sayılarının oldukça azaldığı belirlendi.

Dünya Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) de yapılan çalışma sonunda yayınladıkları bildiride, Tavas kurbağası neslinin tehlike altında olduğunu açıkladı. Akdağlar’da 10 dekar sulak alanda yaşayan 100’e yakın endemik türü korumak için akademisyenler harekete geçti. Kurbağaların korunması ve neslinin yaşatılabilmesi için Pamukkale Üniversitesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü iş birliğinde eylem planı hazırlandı. Plan kapsamında, ilk olarak bölgeye tabelalar asıldı. Bundan sonra ise, kurbağaların yaşadığı alan tel örgülerle kapatılarak, hayvanlar korumaya alınacak.

‘BU NESLİN TÜKENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Kurbağaların yaşadığı alanda inceleme yapan Prof. Dr. Serdar Düşen, bölgede çok sayıda av tüfeği fişekleri ile piknik malzemesi atıkları olduğunu, ayrıca off-road ve motokros araçlarla bölgeye gelenlerin kurbağaların yaşam alanlarına zarar verdiklerini söyledi. Tavas kurbağalarının böyle bir alanda yaşamlarını sürdürmelerinin mucize olduğunu belirterek, türün neslinin devamı için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Prof. Dr. Düşen, şöyle konuştu:

“Burada izleme çalışmaları yapacağız. En az 5 yıllık bir izleme planımız var. Belirli zamanlarda bu hayvanın üreme aktiviteleri ve sayımları yapılacak. Gözlemlerimiz raporlanacak. Koruma altına alındıktan sonra kurbağaların sayısının artacağını öngörüyoruz. Bu çevrede avcılık faaliyetleri var. Kontrolsüz off-road ve motokros faaliyetleri yapılıyor. Bunlar doğa tahribatına yol açıyor. Yetkililer tarafından bu durumun önüne geçilmesi lazım. Hayvancılık faaliyetleri de bu havzaya ve hayvanların yaşamına çok ciddi tehdit oluşturuyor. Amacımız, bu türü bir sonraki kuşaklara aktarmaktır. Bu bizim ülkemize olan en önemli borçlarımızdan birisidir.”

EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR

Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Müdürü Hamdi Akan ise, Tavas kurbağalarının yaşam alanının korunması için gerekli tedbirlerin alınacağını ifade ederek, “Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl, tür eylem planı yapılıyor. 2019 yılında Rana Tavasensis’in tür eylem planı yapılacak. İlimizde 3 yıldır devam eden biyolojik çeşitlilik projesi vardı. Bu kapsamda bu yıl, Tavas kurbağasının tür eylem planını yapıyoruz. Kasım ayında planımız sonuçlanacak. Ekim ayında yapılacak olan çalıştayla da Tavas kurbağasının bu alandaki yaşam koşullarının korunması ve neslinin devamlılığı için nelerin gerekli olduğu tespit edilecek” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam-Ekoloji

Rapor: Su kıtlığı yeni felaket risklerini artırıyor

AleviNet

Published

on

Küresel ısınma kendini aşırı sıcaklar, artan sel felaketleri ve kuraklıkların yanı sıra temiz suya ulaşım ve bu suyun dağıtımında yaşanan sıkıntılarda da belli ediyor.

2019 Dünya Risk Raporu, temiz suya erişim ve bu suyun dağıtımında sıkıntı yaşayan ülkelerin, olası doğal felaketlere karşı da daha zayıf ve kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Çeşitli yardım örgütlerini bünyesinde barındıran “Kalkınma Yardım Eder” adlı birlik ile Bochum Ruhr Üniversitesi’ne bağlı Barışı Güvence Altına Alma ve İnsani Uluslararası Hukuk Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor, 180 ülkedeki felaket risklerini doğal felaketler ve toplumların bu felaketlere dayanma gücü üzerinden analiz ediyor.

Sorun sadece suyun az olması değil

Raporda temiz suya erişim ve suyun yol açtığı tehlikelerden korunmaya, “Su güvenliği” başlığı ayrıldı. İklim değişikliğinin su bazlı sorunları sadece suyun az olduğu bölgelerde değil, dünyanın her yerinde artırdığı raporun dikkat çekici tespitlerinden biri.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Fransa’da Paris dahil beş büyük kent böcek ilaçlarını yasakladı

AleviNet

Published

on

Fransa’da hükümet böcek ilaçlarının kullanımına ilişkin 9 Eylül’de tartışmaları başlattı. Tartışmalar üç hafta sürecek ve bu istişarelerin herkese açık olduğu belirtildi.

Ancak böcek ilaçlarının yasaklanmasına ilişkin tartışmaların, konut ve gübre serpilen alanlar arasındaki mesafe üzerinden yürütülmesi tepkiye neden oldu.

Hükümet, konut ve gübrelenen alanlar arasında ekilen ürün türüne göre 5 ila 10 metre mesafe konulmasını önerdi. Bu öneri, sağlık alanındaki bilimsel tavsiyelere dayandırıldı.

Paris, Lille, Nantes, Grenoble ve Clermont-Ferrand gibi beş büyük kent, yasada değişiklik yapılması umuduyla kendi sınırları içerisinde böcek ilaçlarını yasakladı.

Beş kentin belediyeleri yaptıkları ortak açıklamada, “Sözkonusu olan yasada değişiklik yapmak ve toraklarımızdaki paha biçilmez biyoçeşitlilik mirası ve vatandaşlarımızın sağlığının korunması için ortak bir girişimdir” dedi.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Kaz Dağları’nda ‘Hasankeyf’ çağrısı

AleviNet

Published

on

Kaz Dağları içim Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” 48’inci gününde devam ediyor. Gece ve gündüz aralıksız süren nöbeti her gün olduğu gibi bugün de kent merkezinden gelen onlarca kişi ziyaret etti.

Ziyaretçiler ve nöbet gönüllüleri, gün içinde neler yapacaklarına, bundan sonraki eylem etkinlik planlarına ve her gün yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği şantiye alanına gidiş amaçlarına dair konuşmalar yaptı.

“Su ve Vicdan Nöbeti” gönüllüleri ayrıca 14 Eylül Cumartesi günü nöbetin devam ettiği alanda düzenleyecekleri Hasankeyf destek etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI