Connect with us

.

Yaşam-Ekoloji

‘Çevreci kız kötü arkadaşlar ediniyor’!

AleviNet

Published

on

Almanya’nın Köln ve Aachen kentleri arasında bulunan 12 bin yıllık Hambach ormanında kalan son ağaçlık bölge enerji devi RWE’nin linyit madenini genişletmek için yok edilmeyle karşı karşıya. Geçtiğimiz yıldan bu yana çevreci aktivistlerin direnişi sonucu maden ocağının yapımı durdurulurken, 2030’ya kadar ormanlık alanın tamamen RWE’ye teslim edilmesi bekleniyor.

Şu ana kadar yüzde 90’ı yok edilen ormanın geri kalan kısmının kurtarılması için polisin geçtiğimiz Ekim ayında ağaç evleri zorla yıkmasına rağmen aktivistlerin direnişi sürüyor. Direnişçileri son olarak iklim değişikliğine karşı dünya çapında öğrencilerin esin kaynağı olan 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg ziyaret etti.

‘SİVİL İTAATSİZLİK EYLEMLERİ ÖNEMLİ’

Aktivistlerle bir süre sohbet eden Thunberg sivil itaatsizlik eylemlerinin önemine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Şayet başka bir yol yoksa sivil itaatsizlik eylemleri bazen işe yarıyor. Ancak kimseye zarar verilmeden ve barışçıl şekilde yapılması gerekiyor.”

Hem ziyaretin kendisi hem de Thunberg’in fotoğraf çektirdiği eylemcilerden birisinin yüzünün kapalı olması Alman devlet yöneticilerini kızdırdı.

Başını Bild gazetesinin çektiği yaygın Alman medyasında “Çevreci kız kötü arkadaşlar ediniyor” şeklinde yorumlar yapılırken, Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Polis Sendikası sözcüsü Michael Mertens, Thunberg’in ziyaretine tepki gösterdi.

Thunberg’in yüzü kapalı kişilerle yan yan durmasının yanlış bir durum olduğunu öne süren Mertens “Hambach’daki protesto bir sivil itaatsizlik eylemi değildi. Birçok polis ve RWE çalışanı yaralandı, taşlar ve molotoflar atıldı” görüşünü savundu. Ancak sözü edilen olaylar polisin çevrecilere sert şekilde saldırmasından sonra yaşanmıştı.

Bu arada Thunberg’in ziyareti sonrasında “yüz kapatma yasal mıdır, değil midir” tartışması başladı. Baden-Württemberg Eyaleti Kişisel Bilgileri Koruma ile görevli yetkili Stefan Brink “Eğer dezavantaj yaratacak bir durumu önlemek amacıyla insanın yüzünü kapatabilir, bu bir saldırı değil, savunmadır” diye konuştu.

POLİS YETKİLİSİNDEN PİŞKİN SÖZLER!

Ancak Bild gazetesinin bugünkü sayısına konuşan Alman Polis Sendikası Başkan Yardımcısı  Joachim Lenders, Brink’in sözlerine şu şekilde tepki gösterdi: “Siyasi aktivistlere yönelik takiplerin günlük hayatın parçası olduğu Rusya ve Türkiye’deki gibi baskıcı bir rejim altında yaşamıyoruz. Almanya’da herkes yüzünü açabilir, siyasi görüşünü dile getirebilir.” Polis yetkilisinin iddiasının aksine Almanya’da birçok kişi siyasi gösterilere katıldığı için fişlenmiş durumda.

Geçtiğimiz yıl 15 yaşında olduğu sırada Greta Thunberg, İsveç parlamento binasının önünde kendi hazırladığı “İklim için okul boykotu” yazılı pankartla oturarak eylemine başlamıştı. Siyasilerin iklim değişiklikleri karşısında acil tedbirler almasını isteyen Thunberg’e destek kısa bir sürede küresel bir boyut kazandı. Başta Avrupa olmak üzere dünya çapında Cuma günleri onbinlerce çocuğun katılımıyla gösteriler gerçekleşti. Öğrencilerin eylemleri yaz tatiline rağmen hala birçok yerde devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam-Ekoloji

Alamos Gold Kaz Dağları’ndaki çalışmalarını askıya aldı

AleviNet

Published

on

Kaz Dağları’ndaki altın madenciliği faaliyetleri sebebiyle uzun süredir tepki toplayan Kanadalı şirket Alamos Gold, çalışma ruhsatının yenilenmediğini ve bu sebeple Kaz Dağları’ndaki faaliyetine ara verdiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, Toronto merkezli şirketin projeyi yürütmesini sağlayan ruhsatın süresi 13 Ekim’de doldu. Ruhsatın yenilenmesi için gereken şartları yerine getirdiğini duyuran şirket, bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalıştıklarını ve aynı bakanlıktan tekrar ruhsat almayı beklediklerini açıkladı. Alamos Gold ayrıca, ruhsat yenilenmesinin gecikmesi sebebiyle 2020 sonunda üretime geçmesi planlanan projenin gecikebileceğini söyledi.

Alamos Gold’un Kaz Dağları’ndaki projesini yürüten Doğu Biga Madencilik’in Twitter hesabından ise Kirazlı Altın Madeni Projesi’nin kurulum aşamasında olduğuna ve 2021 yılında faaliyete geçeceğine ilişkin bir Tweet atıldı.

Alamos Gold’un açıklama metninde ayrıca “yerel toplulukların Kirazlı projesine destek vermeye devam ettiği” yönünde bir ifadeye yer verildi. Projeyle ilgili sosyal medyada yanlış bilgiler yayıldığını ve bunun protestoların artmasına neden olduğunu iddia eden şirket, “projeyle ilgili doğru bilgileri paylaşmaya devam ettiklerini” ifade etti.

Kaz Dağları’nda yapılan doğa tahribatıyla gündeme gelen Alamos Gold projesinde TEMA Vakfı, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre 45 bin 650 ağacın kesilmesi öngörülen proje için 195 bin ağaç kesildiğini belirlemiş, Tarım ve Orman Bakanlığı ise kesilen ağaç sayısını 13 bin 400 olarak açıklamıştı. Ancak daha sonra Orman Genel Müdürlüğü’nün internet üzerinden ilan ettiği ihale kayıtlarında ÇED raporunun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ya da TEMA’nın belirttiği sayıda bir orman ürününün yer almadığı ortaya çıkmıştı.  

ŞŞ/HS

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Antibiyotiğe alternatif

AleviNet

Published

on

Modern antibiyotiklerden önce doktorlar, hastalıkların tedavilerinde bakır ve cıva gibi maddelerden yararlanıyorlardı. Antibiyotik dirençliği problemi yüzünden bazı araştırmacılar artık bu eski geleneğe dönüş yapıyorlar.

Peki, metaller gerçekten antibiyotiklere karşı alternatif olabilir mi? Washington Üniversitesi’nden Christopher Goss, bu amaçta galyumu inceledi. Çünkü galyum, demire benzer bir yapıya sahip ve mikroplar da özümleme için buna besleyici madde olarak gereksinim duyuyorlar. Gross, “Galyum bir Troya Atı gibi hastalık etkeninin metabolizma sistemine aşılanabilir. Galyum bakterileri beslemekle kalmayıp onlara zarar da verir” diyor. Bu yöntemin pratikte ne derece işlediğini bilim insanları tipik bir hastane bakterisi olan Pseudomonas aeruginosa üzerinde denediler.

UMUT VERİCİ

Özellikle ağır akciğer enfeksiyonlarına neden olan bu bakteriyi taşıyan hastaların tükürük/balgam örneklerine dayanan incelemeler, düşük dozda galyumun bile mikropların üremesini engellediğini gösterdi. Daha sonraki incelemelerde ise bakterilerin tıpkı etkili antibiyotiklerde olduğu gibi galyuma çok yavaş direnç kazandıkları görüldü. Dahası Colistin gibi maddelerle kombine edildiğinde galyum tedavisinin oldukça etkili olduğu anlaşıldı. Umut verici sonuçlar hayvan deneyleriyle de tespit edildi. Galyum, ciddi yan etkiler yapmadan akciğer fonksiyonlarını iyileştirdi.

(Science Translational Medicine)

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Ünlülerin tanıttığı ‘zayıflama çayı’ da o listede

AleviNet

Published

on

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı liste vatandaşları endişelendirdi. Alkollü içeceklerden yağlara, baldan enerji içeceklerine kadar pek çok ürünün markasını açıklayan bakanlık, ürünlerin içindeki zarar verici etkenleri de belirtti.

İçinde ‘sibutramin’ tespit edilen Teff çayı bakanlığın kamuoyuna duyurduğu, ‘kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünler’ listesinde yerini aldı.Sözcü’den Eser Akgül’ün haberine göre ürünün tanıtımını yapan ünlülerin arasında Seda Sayan, Ece Erken, Gonca Vuslateri, Deniz Akkaya, İvana Sert, Seren Serengil, Selin Ciğerci, Yeliz Yeşilmen, Seda Akgül gibi geniş takipçi kitlesine sahip isimler yer alıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARMIŞTI

Uzmanlar piyasada satılan ve zayıflattığı iddiası ile sunulan bu tip ürünlerin zararları konusunda sık sık uyarılar yaparken, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, bu tip ürünlerin satışının önüne geçmek için 50 ünlüye mektup göndermiş ve bu kişilerden güvenilirliği kanıtlanmamış ürünlerin, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı şekilde yapılan tanıtımlarında yer almamalarını istemişti.

TEFF ÇAYINDA TESPİT EDİLEN SİBUTRAMİN MADDESİNİN ZARARLARI NELER?

İnternet kanalıyla birkaç adres üzerinden satışa sunulan ürünün içerisindeki ‘sibutramin’ maddesinin kalp rahatsızlıklarına ve ruhsal rahatsızlıklara neden olduğu ortaya çıktı. Magazin dünyasının ünlü isimlerinin sosyal medya aracılığı ile reklamını yaptıkları çayın içinde bulunan ‘sibutramin’ maddesinin 2010 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandığı biliniyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Mehmet Hanifi Kokaçya bu maddenin 30 yıl önce bir antidepresan olarak ortaya çıktığını ancak daha sonra anorektik (iştah kesici) etkileri fark edildiğini, molekülün zamanla antidepresan olarak kullanılmamaya başlandığını açıkladı. Çok fazla yan etkisi var Kokaçya, “İştah kesici etkisinin daha çok beyin içi haberleşmeyi sağlayan serotonin ve dopamin gibi maddeler üzerine etkisi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Türkiye’de 1999’da kullanılmaya başlanan bu ilaç, ciddi kardiyak yan etkileri ve kan basıncını artırması nedeniyle 2010 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. İlacın ayrıca antidepresan özelliği nedeniyle özellikle genetik yatkınlığı olanlarda ve ailesinde manik depresif bozukluk öyküsü olanlarda ruhsal açıdan bir coşkunluk dönemini (manik atak) tetikleyebilir” dedi.

Bakanlık tek tek açıkladı: At eti yedirmişler

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI