Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Muharrem Temiz’den Alevi İmam Hatip’e tepki

editor

Published

on

Halk Müziği yorumcusu ve Alevi Dedesi Muharrem Temiz’de Alevi İmam Hatip lisesi olarak bilinen asimilasyon projesine yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

Temiz’in yazısı şöyle:

Aslan ile Ceylanı yan yana getiren Pir Hünkar Hace Bektaş-ı Veli,Doğaya, İnsanlığa barış ve kardeşliğin mesajını verirken,birileri bu mesajı tersten okuyup inançlar üzerinde tek tipleştirme modelini ırkçı,şoven ve faşist bir anlayış ile dayatmaya çalışmaktadır.

Diyoruz ki;

Bu coğrafyada ki farklı inançları,renkleri,cinsleri,etnik kimlikleri vs. bizim zenginliğimiz olarak algılayıp,yaşam alanlarımızı çağın ve çağdaşlığın ilkeleri ile donatıp barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşayabilme ve geliştirme erdemliliğini göstermek zorundayız.

Ülkemizde yeteri kadar İmam Hatip Okulları ve Yeteri kadar İmamların ,Camilerin olduğunu göz önüne alırsak,İlim yolunda çağdaş,demokrat,devrimci,laik ,özgür ilim adamları,eğitimciler,akademisyenler,sanatçılar,yazarlar vs. gibi bireylerin eksikliğini fazlasıyla görmemiz mümkündür.Bu kapsamda eğitim kurumları inşa etmek ve nitelikli bireyler yetiştirmek çağın ve çağdaşlığın bir gereğidir.

İstanbul Halkalı’da “Hacı Bektaş-ı Veli Projesi” adı altında ısrarla uygulanmak istenilen okul modeli ,Alevi-Bektaşi inancının içini boşaltmaya ,sünnileştirmeye ve asimile etmeye dönük zorlama bir uygulama olduğunu anlamak gerekir.Zorla dayatılan bu uygulamayı Çağdaş,demokrat,aydın insanların asla kabul edemeyeceği ve toplumda yer edinemiyeceğinin bilinmesi gerekir.

Geçmiş yıllarda toplumda kabul görmeyen uydurma ve temeli boş olan Cami-Cemevi projesinin başka bir örneği olan bu anlayışa karşı duyarlı olmak ,toplumsal muhalefet yaratmak gerektiğinin altı çizilmelidir.
Hiç bir inanç bir başka inanç içerisinde asimile edilemez.Zorlama ile ,baskı ile,türlü hile ve oyunlarla dolap çevirerek inançlar üzerinden toplumun değerleri yok edilemez.

İstanbul Halkalı’da yapılmak istenen bu bu projeyi asla kabul etmeyeceğimizi ve toplumda yer bulmaması yönünde her türlü demokrasi mücadelemizi vereceğimizin bilinmesi gerekir.

Ayrıca bu zorlama ,dayatma projesine destek veren ,içinde yer alan her kurum (özellikle Alevi-Bektaş-i kurum ve yöneticileri ) tarih önünde mahcup olacaklardır.Çocuklarının,torunlarının ,sonraki nesillerin veballeri bunların boynunda olacaktır.Belirtmiş olalım.

Muharrem Temiz

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Avatar

    akaltun23

    14 Ağustos 2019 at 13:38

    Evet, öyle iseler eleştirelim ancak böyle bir kanıya nereden vardığımızı göstermek koşuluyla. Çünkü nitelikli bireyler hele bunlar rol-modeller ise “ben öyle tahmin ediyorum” ile yola düşmezler. Norveç Helsinki İnsan Hakları izleme raporu ile AB Bakanlar komşitesinin bizi insan yerine koyup Aleviler hk. AİHM kararlarının uygulanması için takip etmesi yetmez. Önce biz basmakalıp sözlerden sıyrılıp o kararların hukukta nasıl gerçekleşeceğine daİR SOMUT ÖNERİLERDE BULUNMALI, HAZIR ELDE EDİLMİŞ BU KARARLAR İLE EŞİT HAKLARIMIZI nasıl yerine geleceğini, daha iyi seçenekler sunarak DEVLETİ DEMOKRASİYE ZORLAYACAĞINI hesaplamayan tumturaklı sözlerin sadece mevcut duruma payanda ve uşak konumunda olduğunu anlamalıyız. Bunun için bir deli bir kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış şartlandığımız kalasik İSTEMEZZÜKÇÜLÜKTEN kurtulmak öncelikle yol önderlerine düşer. Aksi halde hakkına başkalarının sahip çıktığı, fiiliyastta ise egemen durumun sürmesini isteyen başkalarının uşağı konumuna düşebiliriz. Önce az bilgi sonra fikir lütfen.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI