Connect with us

.

Dünya

Myanmar’da askeri okula saldırı: 15 ölü

AleviNet

Published

on

Myanmar Ordusundan yapılan açıklamaya göre, Myanmar’ın kuzeyindeki bir askeri okula ve bazı hükümet tesislerine hükümet karşıtı silahlı gruplar tarafından saldırı düzenlendi. Çoğu askeri görevli en az 15 kişi hayatını kaybetti. Bölgedeki bir silahlı grup koalisyonu olan Kuzey İttifakı, ordu mühendislerinin eğitildiği Batı Shan eyaletindeki Pyin Oo Lwin’deki Savunma Hizmetleri Teknoloji Akademisi’ne ve diğer dört tesise yapılan saldırıları üstlendi.

Myanmar Ordusu Sözcüsü Tun Tun Nyi, askerlerin İngiltere sömürge yönetimi döneminde inşa edilen bir demir yolu köprüsü ve turistler için ziyaret noktası olan Gokteik viyadüğünün yakınındaki Nawnghkio ilçesinde isyancılarla çatıştığını duyurdu. Nyi, kasabanın narkotik polis teşkilatını da yakan isyancılar tarafından Gok Twin Vadisi’ndeki bir başka köprünün de tahrip edildiğini söyledi. Tun Tun Nyi tarafından bir diğer çatışmanın Shan eyaletinin en büyük şehri olan Lashio’ya giden otoyol gişelerinde gerçekleştiği bildirildi. Telefonla yaptığı açıklamada “Gok Twin’de yedi, gişelerde ise iki askeri görevliyi ve polislerle sivilleri öldürdüler” diyen Tun Tun Nyi, öldürülenler arasında askeri akademide çalışan sivil bir personelin de bulunduğunu söyledi.
Saldırılar, bölgede on yıllardır etnik azınlıklara daha fazla hak tanınması için yürütülen mücadelelerdeki artışı gösteriyor. Askeri bir kasaba ve Mandalay şehri dışındaki eski İngiliz istasyonu olan Pyin Oo Lwin, bugüne kadar bölgedeki kırsal alanlarda devam eden çatışmalardan etkilenmemişti.

“Ateşkes ilan etmelerine rağmen istedikleri her yere saldırıyorlar”
Birkaç aydır devam eden ateşkes Haziranda bitmesinin ardından 31 Ağustos’a kadar uzatılmıştı. Kuzey İttifakı’nı oluşturan gruplardan biri olan Ta’ang Ulusal Kurtuluş Ordusunun Sözcüsü Mong Aik Kyaw, saldırıların ordunun son zamanlardaki faaliyetlerine karşılık niteliğinde olduğunu açıkladı. Kyaw, “Myanmar Silahlı Kuvvetleri, etnik azınlıkların çoğunlukta olduğu bölgelere yönelik saldırılarını son günlerde arttırdığı için biz de cepheleri değiştirmeyi hedefliyoruz. Myanmar lideri Aung San Suu Kyi hükümeti barış yapmaya çalışsa da ordu da buna dahil olmadığı sürece gerçekleşmesi mümkün değil” dedi.
Myanmar’da yaşanan zulme gözlerini kapayan Nobel ödüllü lider Suu Kyi, 2016’nın sonlarında yapılan seçiminin ardından etnik silahlı gruplar, askeri ve sivil hükümet arasındaki barış görüşmelerine öncelik verme sözüyle iktidara gelmişti. Ancak Kuzey Kachin ve Shan eyaletleri ile Bangladeş sınırındaki batı Arakan bölgesinde çatışmalar artış gösterdi.
Son zamanlarda hükümet birlikleri, bölgedeki çoğunlukla Budist Arakan çoğunluğundan asker toplayan Arakan Ordusuna mensup hükümet karşıtlarına odaklı operasyonlar gerçekleştiriyor. Kuzey İttifakı’nın da üyesi olan Arakan Ordusu Sözcüsü Khine Thu Kha, birliklerinin dünkü saldırılara katıldığını açıkladı. Khine Thu Kha, “Yoldaşlarımızın yaşadığı bölgelere saldıran Burma Ordusu’na karşı saldırı gerçekleştirdik. Ateşkes ilan etmelerine rağmen istedikleri her yere saldırıyorlar” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

145 Amerikalı şirket yönetici yasası istedi

AleviNet

Published

on

Senato üyelerine mektup gönderen şirketler arasında Airbnb, Twitter, Uber ve Levi Strauss da var.

Ateşli silahların yol açtığı ölümlere dikkat çeken şirket yöneticileri, “acil eyleme çağıran kamusal bir sağlık krizi” yaşandığını belirtti.

El Paso’da 22 kişi, Dayton’da 9 kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırıları hatırlatan şirket yöneticileri, hiçbir şey yapmamanın kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Patronlar Kongre’den iki tedbir alınmasını talep ediyor. Bunlardan biri tüm silah satışlarında, alıcının geçmişine bakılmasını içerirken, diğer talep çevreleri tarafından tehlikeli olarak değerlendirilen kişilerin silahlarına el konulmasını sağlayan bir düzenleme şeklinde özetleniyor. Mektubun imzacılarına göre bu öneriler, Amerikan kamuoyu tarafından da geniş destek görüyor.

Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, Şubat ayında silah satışını daha sıkı denetimler getiren bir yasa tasarısını onaylamış ancak Cumhuriyetçilerin elindeki Senato ateşli silahlara ilişkin herhangi bir oylamada bulunmayı reddediyor. Cumhuriyetçiler, milyarder ABD Başkanı Donald Trump’ın konuya ilişkin tutumunu açıklamasını bekliyor.

ABD’de sadece 2017 yılında 40 bin kişi ateşli silahlar nedeniyle öldü. Bunların yarısının intihar olduğu belirtiliyor.

Continue Reading

Dünya

Fransa’da tüm meslek dalları greve gidiyor!

AleviNet

Published

on

Ulusal Barolar Konseyi Başkanı Christiane Feral-Schuhl, emeklilik reformuna karşı eylemlerin “son derece güçlü” geçeceğini açıkladı.

Konsey, Pazartesi günü grevlere paralel olarak Paris’te bir yürüyüş düzenleyecek. Bu yürüyüşe, doktorlar, hemşireler, kineziterapistler, pilotlar ve hostesler de katılacak.

Farklı meslek dallarının çalışanları saat 13.00’te Opera meydanında yürüyüşe başlamayı planlıyor.

Paris’te basın toplantısı düzenleyen Feral-Schuhl, neredeyse tüm baroların eyleme katılacağını ve avukatların trenlerle Paris’e akın edeceğini söyledi.

Ulusal Pilotlar Sendikası (SNPL) de emeklilik reformuna karşı güçlü bir şekilde mücadele edeceklerini bildirirken, Fransa Doktorlar Federasyonu (FMF), emeklilik haklarının çalınmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Serbest Doktorlar Birliği, hükümetin kendilerini dinlememesi halinde “tamamen iş durdurmaya” hazır olduklarını belirtti.

TOPLU ULAŞIMDA KARA GÜN

Emeklilik reformuna karşı Paris’te metrolar dahil toplu ulaşım sektöründe 13 Eylül’de greve gidilecek. CGT, UNSA, CFE-CGC, FO ve SUD sendikaları grev çağrısında bulundu. Bu sendikalar da grevin güçlü geçeceğini belirtiyor. En az 10 metro hattının kapanacağı verilen bilgiler arasında yer alıyor. 

1995 HAYALETİ GERİ Mİ DÖNÜYOR?

Mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan önce Nicolas Sarkozy de emeklilik sistemini hedef almış ancak büyük toplumsal tepki karşısında başarısız olmuştu. Emeklilik reformuna karşı tepkilerle birlikte 1995 yılındaki gibi yeniden büyük grevlerin yaşanabileceği belirtiliyor. Sendikalar şimdiden 21 ve 24 Eylül’de de eylemlere gitme kararı aldı.

Continue Reading

Dünya

Nijerya’da Boko Haram ile çatışmada 22 bin kişi kayboldu

AleviNet

Published

on

Komite, 190 milyon nüfuslu Nijerya’nın dünyada en fazla kayıpların yaşandığı ülke haline geldiğini belirtti.

Komitenin başkanı Nijerya’ya yapılan beş günlük ziyaretin ardından bu açıklama yapıldı.

Kızıl Haç Komitesi, “Kendilerinden haber alamadığımız bu kişilerin yüzde 60’ı, kayıp olarak ilan edildiklerinde çocuktu” dedi.

Lagos’ta basın toplantısı düzenleyen komitenin başkanı Peter Maurer, “Binlerce aile çocuklarının hayatta olup olmadığını bilmiyor. Bir aile açısından en büyük kabus budur” dedi.

Maurer, ayrıca ülkenin kuzey doğusunun büyük bir bölümünün tamamen insani personele kapalı olduğuna da dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler, bu çatışmalardan dolayı 2 milyona yakın kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını tahmin ediyor.

Nijeryalı general Tukur Buratai, Salı günü yaptığı açıklamada Boko Haram “teröristlerinin” ellerindeki topraklardan çıkarıldıklarını ve artık hiçbir toprak parçasının onların kontrolünde olmadığını savundu.

Son 10 yıl içerisinde DAİŞ bağlantılı Boko Haram’ın saldırıları ve çetelere karşı ordunun yürüttüğü operasyonlarda, 27 bini aşkın kişi öldü. Pazartesi akşamı da bir askeri üsse düzenlenen saldırıda çok sayıda Nijeryalı asker ölmüştü.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI