Connect with us

.

Kültür-Sanat

Hildesheim’da 7. Kültür ve Sanat Festivali

AleviNet

Published

on

Festivale Braunschweig, Gifhorn, Hildesheim, Wolfsburg, Peine ve Salzgitter’den katılımlar oldu.

Kutlamadan önce Hildesheim tren garı önünde toplanan Kürtler ve dostları bir yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe geleneksel kıyafetleri ve müzik enstrümanlarıyla katılan kadınlar yoğun ilgi gördü.

“Bijî berxwedana Amedê”, “Direne direne kazanacağız”, “Her yer Amed her yer direniş”, “Yaşasın HDP”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının atıldığı yürüyüş, kutlama alana kadar sürdü.

Alanda, Türk devletine karşı gerilla mücadelesinin başladığı ve ilk kurşunun sıkıldığı 15 Ağustos atılımı da müzik ve halaylar eşliğinde kutlandı.

Festival için tarihi önemi olan Marienfriedhof seçildi. Burada Hildesheim mezarlığı bulunuyor. Mezarlık, 12 Ağustos 1834’de Hristiyan iki mezhep tarafından kurulmuş. Mezarlıkta bulunan, unutuldukları eleştirilerinin yapıldığı deniz savaşçılarının mezarları bulunuyor.

Hildesheim şehri 2025’de Avrupa’nın kültür başkenti olmak istiyor. Kürtler de bu çabaya kültürel zenginlikleriyle destek oldu.

Alanda kurulan sahnenin sol tarafında dev Mahsun Korkmaz (Egîd) pankartı asıldı. Alanda ayrıca Kürdistan’ın yazılı ve görsel tarihi değerleri bir tahta panoya asıldı.

Etkinliğe katılan Kon-Med Eşbaşkanı Tahir Köçer, YJK-E üyesi Hakime Yousef, siyasetçi Leyla Birlik, HDK-A Braunschweig, ATİK, Fed-Dem üyesi Letif Karakaş, Die Linke ve Linksjugend, Mamoste Farqîn, Meryem Kadın Komünü sözcüsü Hayat Donma birer konuşma yaptı. Konuşmalarda temel gündem 19 Ağustos’ta HDP’li üç büyükşehir belediyesine el konulması olurken, kayyuma geçit verilmeyeceği belirtildi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI DUYARLILIK

Etkinliğin kültür bölümünde Sîmar, Dîlan Baysal, Koma Rêdûr, Koma Volkana Şoreşê, Karzan Salih, Dimli Amed, Süpriz sanatçı Azad Bedran ve Şiir okuyan Kadir Şîrî sahne aldı. Kürt folklorunu geleneksel kıyafetleriyle Koma Azadi Hildesheim ve Koma Şiyar Salzgitter oynadılar.

Ayrıca çevre kirliliğini ve mikro plastiğe dur demek için içecekler cam şişelerde verildi, yemekler kağıt tabaklarda sunuldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI