Connect with us

.

Dünya

Paris’te avukatlar, pilotlar, doktorlar sokaklara iniyor

AleviNet

Published

on

Fransız hükümeti mevcut emeklilik sistemindeki 42 özel rejimi, puanlı tek bir sistem haline getirmek istiyor. Liberal meslek çalışanları, sahip oldukları emeklilik avantajlarını kaybetmekten endişe ediyor.

Bu nedenle Paris’te öğleden sonra saat 13.00’te Opera meydanında büyük bir yürüyüş planlanıyor.

Yürüyüş öncesi SOS Retraites adıyla emeklilik reformuna karşı bir kolektif kuruldu. Kolektif, en az 14 öfkeli serbest meslek dalını temsil ediyor. Bunula birlikte pilotlar, hostes ve stewardlar da protesto hareketine katıldı.

SOS Retraites kolektifi, “Bu ülkenin sosyal tarihinde ilk kez bir kolektifte buluşan avukatlar, sağlık personelleri ve hava ulaşımı işçileri, birlikte projeye karşı yürüyecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hayata geçirmeye çalıştığı emeklilik reformuna karşı, toplumsal hareket Cuma günü Paris’teki grevle başladı.

CGT, Unsa ve CFE-CGC gibi sendikaların öncülük ettiği grevde, toplu ulaşım neredeyse tamamen durdu. Son 12 yıldır ilk kez bu boyutta bir grev yaşandı.

Hükümet bir yıl sonra metnin tasarının meclise geleceğini söyleyerek, tepkileri yatıştırmaya çalışsa da şimdiden bir çok ulusal eylem günü belirlendi.

FO sendikası 21 Eylül’de “hükümet projesini başarısızlığa uğratmak için” eyleme çağırdı. Reforma karşı esas sendikal hareketin 24 Eylül’de kendisini hissettirmesi bekleniyor. CGT, Solidaires ve FSU ulusal çapta grev ve eylemlere çağırdı.

CGT Genel Sekreteri Philipp Martinez, “Tecrübe bize gösterdi ki, eğer hindistancevizi ağacını biraz sallamazsak, bir şey elde edemeyeceğiz” dedi. Martinez, hükümet politikalarına karşı hiç olmadığı kadar “mücadeleler birliği” oluştuğunu belirtti. Martinez, “Taleplerin çeşitliliğini hesaba katarak, birlikte hareket edebilmeliyiz. İş dünyası bölünmüş, parçalanmış ve hükümet bu karşıtlıkları geliştiriyor” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Bulgaristan VW fabrikası için teşviki ikiye katladı

AleviNet

Published

on

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın (VW) kuracağı yeni fabrika için yer arayışında Türkiye’nin en ciddi rakibi olan Bulgaristan, fabrika için vereceği devlet teşviki miktarını ikiye katladı.

Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Alman “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesine verdiği demeçte, yeni fabrika için teklif ettikleri devlet teşvikini iki kat artırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Başkent Sofya merkezli Bulgar otomotivciler birliğinin başkanı olan Plevneliyev gazeteye yaptığı açıklamada, “Volkswagen şirketine 135 milyon euro yerine 250-260 milyon euro teklif etmenin bir yolunu bulduk” diye konuştu.

“AB Komisyonu ile görüştük”

Üzerine demiryolu ve otoyol bağlantıları ile tramvay gibi altyapı eklendiğinde teklif miktarının 800 milyon euroya yükseldiğine dikkat çeken Plevneliyev, söz konusu devlet teşvik miktarı konusunda AB Komisyonu ile de görüşüldüğünü kaydetti.

Bulgaristan'ın eski cumhurbaşkanı Plevneliyev

Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Plevneliyev

AB üyesi ülkeler AB rekabet hukukuna bağlılıkla yükümlü oldukları için Komisyon’un çeşitli bölgeler ve özel durumlar için öngördüğü miktarın üzerinde devlet teşviki veremiyor. Plevneliyev Türkiye’nin ise AB kurallarının dışına çıkarak teklifini yaptığını savundu.

Plevneliyev teklifin VW’ye iletildiğini, henüz bir yanıt almadıklarını da belirtti.

VW yönetiminde harekât huzursuzluğu

VW teftiş kurulu üyelerinden Aşağı Saksonya eyaleti Başbakanı Stephan Weil, “Suriye’nin kuzeyinden gelen görüntüler korkunç. Volkswagen’ın bu koşullar altında Türkiye’de milyarlık yatırım yapacağını tahayyül edemiyorum” diye konuştu. Eyalet, VW’nin ikinci büyük hissedarı konumunda.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik geçen Çarşamba günü başlattığı askeri operasyon Almanya ve AB tarafından kınanmış, Türkiye’ye yönelik silah satışlarının durdurulması gibi önlemler açıklanmıştı. Volkswagen Salı günü yaptığı açıklamada Türkiye ile ilgili mevcut gelişmelerin endişeyle izlendiğini ve yatırımla ilgili kararın ertelendiğini bildirmişti. Nihai kararın Ekim ayı başlarında açıklanması bekleniyordu.

DW/BK,BW

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Dünya

“Türk topçu ateşinde iki Suriye askeri öldü” iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye’nin Ayn İsa kasabası yakınlarında dün gece yaşanan çatışmalarda iki Suriye askerinin Türk topçu ateşi nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Alman haber ajansı dpa’nın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı habere göre, gece boyunca Türkiye ve bölgedeki müttefiklerinin Ayn İsa’nın doğusundaki bölgelere yaptığı top ve havan atışları nedeniyle Suriye ordusundan en az iki asker hayatını kaybetti. Gözlemevi yaralanan Suriyeli askerler de olduğunu duyurdu.

Gözlemevi verilerine göre ayrıca bölgede Türkiye destekli muhalif gruplarla, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında süren çatışmalarda Türkiye destekli “Suriye Milli Ordusu”ndan 21, SDG’den ise en az 9 savaşçı yaşamını yitirdi.

9 Ekim’de Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda SDG kontrolündeki bölgelere yönelik başlattığı askeri harekâtın ardından Kürtler, Şam yönetimiyle anlaşmaya gitme kararı almış, bu anlaşmanın ardından Suriye ordusu ülkenin kuzeydoğusundaki bölgelere sevk edilmişti.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, Suriye-Türkiye sınırına yakın bölgelerdeki Amerikan askerlerini bölgeden çekeceğini açıklamış, bu hamle Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık olarak yorumlanmıştı.

Beyaz Saray ve ABD Hazine Bakanlığı daha sonra Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırım uygulama kararı almıştı.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, dün yaptığı açıklamada Türk ve Suriye ordularının karşı karşıya gelmemesini Rusya’nın sağlayacağını ifade etmiş ancak Türkiye’nin Suriye’ye kalıcı bir şekilde asker konuşlandırmaya hakkı olmadığını söylemişti.

DW/BK,BK

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Dünya

Katalonya’da şiddetli çatışmalar, 50’yi aşkın gözaltı

AleviNet

Published

on

İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, 29 kişi Barselona bölgesinde olmak üzere Katalonya’nın bir çok bölgesindeki protesto eylemlerinde 51 kişi gözaltına alındı. Ayrıca çatışmalar sırasında 72 yerel ve ulusal polisin yaralandığı iddia edildi. Eylemcilerden yaralı olup olmadığına yer verilmedi.

İspanya Yüksek Mahkemesi, bağımsızlıkçı dokuz yönetici hakkında Çarşamba günü 9 yıldan 13 yıla varan hapis cezaları verdi. Toplam 12 yönetici yargılanıyordu. Geri kalan üç yöneticiden her biri itaatsizlikten 60 bin euro para cezasına çarptırıldı.

Protestolar bu mahkumiyetin ardından gelişti. Bağımsızlık yanlısı dernekler hükümet binaları önünde eylem yapmaya çağırmıştı.

Özerk bölgenin başkenti Barsalona’da 40 bini aşkın kişi sokaklara dökülürken, barikatlar kuruldu, çöp konteynırları ateşe verildi, kentte şiddetli sokak çatışmaları yaşandı. Yetkililere göre Barselona ile Fransa arsındaki hızlı tren hattı da bir sabotaj eyleminden dolayı kapandı.

Çarşamba günü ayrıca Katalonya’nın beş kentinden Barselona’ya doğru yürüyüşler başladı. Kitlenin Cuma günü Barselona’ya ulaşması ve genel grev yaşanması bekleniyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI