Nusaybin davasında yargılanan tutsaklara mahkemede işkence

0
201

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki öz yönetim direnişleri sırasında mahallelerden 26 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildikten sonra tutuklanan 17’si çocuk 53 kişi hakkında açılan davanın duruşması görülmeye devam ediyor. Toplamda 70 tutsağın yargılandığı duruşmada karar veren mahkeme heyeti, bugün öğleden sonra da görülen duruşmada tutsaklara ceza yağdırdı.

Mardin 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde sabah saatlerinde başlayan duruşmaya katılan tutsaklar yeniden kendilerine verilen cezalara tepki göstererek “Biji Serok Apo” sloganları attı.

ÇAY: SÜREKLİ İŞKENCE ALTINDAYIZ

Sabah saatlerinde görülen duruşmaların ardından mahkeme ara verdi. Verilen aranın ardından mahkemeye ilk olarak tutuklu Mahsum Çay çıkarıldı. Savunma yapan Çay kaldığı Osmaniye Cezaevi’nde sürekli işkence altında olduklarını belirtti. Kendisi üzerinde verilen ifadeleri kabul etmediğini söyleyen Çay, “Öyle bir şey yok. O ifadeler doğru değil. Ben onları tanımıyorum. Benim üzerime verilen ifadeleri kabul etmiyorum. Yaşım küçük olmasına rağmen beni büyüklerin arasında yargıladınız. Bu nedenle ben mağdur oldum. Mütalaayı da kabul etmiyorum. Beni Osmaniye Cezaevi’ne götürdüklerinde işkence ettiler. Buraya gelirken de bana işkence ettiler. İşkence izleri hala vücudumda” dedi. Daha sonra ara verilen duruşmada Çay’ın yaş testi için ATK raporu alınması talebiyle mahkeme 14 Kasım’a ertelendi.

BOZKURT: BU İDDİANAME HAYALİ BİR İDDİANAMEDİR

Savunma yapan bir diğer tutsak Osman Bozkurt, mütalaayı reddettiğini ve iddianameyi kabul etmediğini belirterek , “Zaten bu iddianame hayali bir iddianamedir. Ben 6 yerde aynı anda nasıl bulunabilirim? Bu mantıklı bir şey değil. Size mantıklı geliyor mu? Hayal ürünü bir dosya ile bizi yargılıyorlar. Tanımadığım insanlar benim üzerimde ifade vermişler. Bunların yanı sıra da alınan ifadeler işkence altında alınan ifadelerdir. Bunlardan kimseyi tanımıyorum. Bunların bazılarını cezaevinde bazılarını da mahkemede tanıdım. Verilecek ceza bu ifadeler üzerine verilecek. O yüzden bu ifade verenler ile bizi karşılaştırsınlar ondan sonra mahkeme karar versin. Bu ifadeler geri çekilse benim cezaevinde kalmam için hiçbir neden kalmayacak. Eski ifadelerimi tekrar ediyorum” dedi.

Tutsaklar ardından avukatlar eski savunmalarını tekrar ettiklerini söyleyerek müvekkilleri hakkında tahliye kararı istedi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmaya 5 dakika ara verdi.

Verilen kararın ardından devam eden duruşmada mahkeme Bozkurt’a “Ağırlaştırılmış müebbet” ile birlikte adam öldürmeye teşebbüsten 15 yıl hapis cezası verdi. Okunan ceza sonrasında “Biji Serok Apo” sloganı atmak isteyen Bozkurt’un ağzı askerler tarafından kapatılmak istendi. Askerler, saldırıya rağmen slogan atmaya devam eden Bozkurt’u içeri sürüklerken duruşma salonunda kapanan kapının ardından kırılma ve bağırma seslerinin gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

DOSYANIN TOPLU GÖRÜLMESİ TALEBİ

Verilen ceza ve darp sonrası bir başka tutuklu Hamit Acur’un da duruşması görüldü. Duruşma salonuna getirilen Acur yaptığı savunmada kendisine atılan suçları kabul etmeyerek, “Mahkeme adaletsiz bir şekilde yargılama yaptı. Başta dosyalar birlikte görülüyordu ama daha sonra ayrılma kararı verildi. Bu tek başına bile heyetin bize karşı tutumunu ortaya çıkarıyor. Heyet bu şekilde bize bir güven vermedi. Çok basit gerekçeler ile dosya ayrıldı. Eğer bu yargılamanın koşulları oluşturulmadıysa neden yargılamaya başlandı? Ben bir sivil olarak Nusaybin’e gittim, sivil bir şekilde de çıktım. Ne görüntü ne de parmak izi yok ortada. Sadece üzerimize atılı ifadeler var. Dosyanın yeniden toplu bir şekilde devam etmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Avukat savunmasının ardından verilen 5 dakikalık ara sonrası Acur’a aynı gerekçeler ile ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası verildi.

Duruşma yarın kalan diğer tutsakların yargılanmasıyla devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here