Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Kongre’den Trump’a Türkiye baskısı

AleviNet

Published

on

Beyaz Saray’ın ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamasının ardından Başkan Donald Trump’a yönelik eleştirilere kendi partisi Cumhuriyetçilerden önemli isimler de katıldı.

Cumhuriyetçilerin Senato’daki lideri Mitch McConnell Trump’ın Suriye’den çekilme kararını yerden yere vurdu.

Kongre’de Trump’ın en önemli müttefiki olarak görülen McConnell yaptığı yazılı açıklamada “Obama yönetimi sırasında zor yoldan öğrendiğimiz üzere Amerikan çıkarları en iyi Amerikan liderliği altında temsil edilir, geri adımlarla ya da çekilerek değil” dedi.

Cumhuriyetçilerin Senato’daki lideri McConnell Kongre’de çoğunluğun kuzeydoğu Suriye’deki askeri varlığın devamını desteklediğini kaydederek hızlı bir çekilmenin Rusya, İran ve Esad rejiminin çıkarına hizmet edeceğini ve “IŞİD ve diğer terörist grupların” geri gelmesine neden olacağını belirtti.

McConnell, Türkiye ve Suriyeli Kürtler arasında çıkabilecek bir çatışmanın hem Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vereceği hem de Türkiye’nin dünya siyasetinde yalnızlığa itilmesine neden olacağını kaydetti.

“Kürtleri yüzüstü bırakma” eleştirisi

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat partili Başkanı Nancy Pelosi de kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bir kez daha Başkan Trump otoriter bir diktatörü yatıştırmak için bir müttefiki terk ederek aptalca bir girişimde bulunuyor” dedi ve ABD’nin “Kürt ortaklarını terk ettiği” için Trump’ı eleştirdi.

Trump’ın destekçilerinden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da Twitter’da yaptığı açıklamada, ABD’nin askerlerini Suriye’den geri çekme kararının geri alınması için Senato’ya tasarı sunacağını ve tasarının Demokratlardan da destek göreceğine inandığını belirtti.

Graham Trump’ın Suriye’den çekilerek Kürtleri yüzüstü bıraktığını ve bunun “ABD’nin güvenilmez bir müttefik” olduğu mesajı verdiğini söyleyerek Trump’ı eleştirdi.

Türkiye’ye yaptırım tehdidi

Graham Türkiye’ye de Suriye’ye girmesi durumunda yaptırım uygulama tehdidinde bulundu. Graham Türkiye’nin IŞİD’e karşı savaşta ABD’ye destek veren Kürt güçlere saldırması halinde NATO üyeliğinin askıya alınması için de çağrıda bulunacaklarını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör Chris Van Hollen da Graham’i desteklediğini belirten Twitter mesajında Kongre’nin Türkiye’ye Suriye’deki Kürt güçlere saldırdığı taktirde “ağır bir bedel ödeyeceği” konusunda net bir mesaj vermesi gerektiğini söyledi.

Pentagon: Operasyonu desteklemiyoruz

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden de Türkiye’nin olası operasyonunu desteklemedikleri yönünde art arda açıklamalar geldi.

Pentagon Başsözcüsü Jonathan Hoffman tarafından yapılan yazılı açıklamada ABD’nin Türkiye’nin Suriye’ye askeri operasyonunu desteklemediği ve Türkiye’yi kuzeydoğu Suriye’yi işgal etmekten vazgeçirmeye çalıştıkları belirtildi. Hoffmann Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı General Mark Miley’nin Türk mevkidaşlarına “Suriye’nin Kürt bölgesine yapılacak tek taraflı bir eylemin Türkiye için riskli olduğunu” söyledikleri kaydedildi.

Hoffmann Pentagon’un müttefikleri ile Türkiye’nin olası bir askeri operasyonun Türkiye ve bölge için “muhtemel istikrarsızlaştırıcı neticeleri” olacağını tekrar ettiklerini söyledi.

“Operasyon çok kötü bir fikir”

Öte yandan Reuters’a konuşan ve ismi açıklanmayan “kıdemli bir ABD dışişleri bakanlığı yetkilisi” ABD’nin Türkiye’nin yapacağı bir operasyonu IŞİD tehdidine karşı bölgeyi daha güvenli bir hale getirmeyeceği için hiçbir şekilde desteklemediğini söyledi.

Yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’ye operasyonu desteklemedikleri konusunda net olduklarını belirterek “Biz bu operasyonun çok kötü bir fikir olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yetkili çoğunluğunu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunan IŞİD’lilerin tutulduğu hapishanelerin olduğu bölgenin Türkiye tarafından işgal etmesi halinde IŞİD’lilerin sorumluluğunu Ankara’nın devralmasını beklediklerini de kaydetti.

Öte yandan yardım kuruluşları, Türkiye’nin olası bir operasyonunun yüz binlerce kişinin yerinden olmasına neden olacağı uyarısında bulundu. Save The Children kuruluşu bölgede 1 milyon 600 bin kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

DW, AP, Reuters/SSB, BK

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

ABD bin askerini çekiyor, yeni yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

CBS kanalında konuşan Mark Esper, AB Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’nin kuzey parçasındaki Amerikan güçlerinin çekilmesi” yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Esper, “Amerikan güçlerimiz ilerleyen iki silahlı güç arasında kendisini bulamaz” dedi.

Fox televizyon kanalına da konuşan Savunma Bakanı, “Kürtleri terk etmedik” iddiasında bulunurken, geri çekilecek askeri sayısının bin dolaylarında olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı da Pazar sabahı Twitter üzerinde “sonu gelmeyen savaşlar” diyerek çekilmeye ilişkin gerekçelendirmede bulundu. Trump, “Kürtler ve Türkiye yıllardan beridir savaşıyor” derken, durumu yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Aynı Trump, yoğun tepkiler ardından geçen Pazartesi günü Türkiye ekonomisini yok etme tehdidinde bulunmuştu. Ardından yaptırımlara imza atmıştı.

YENİ YAPTIRIM TEHDİDİ

Trump gün içinde yeni bir açıklamada bulunarak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Türkiye’ye “güçlü” yaptırımlar uygulanması konusunda “büyük bir mutabakat” sağladığını duyurdu.

Hazine Bakanlığı’nın harekete geçmeye hazır olduğunu belirten Trump, Türkiye’nin bunu istemediğini ifade ederek, “Beklemede kalın” dedi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu Pazar ABC televizyon kanalında konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Başkan Türk ekonomisini felç etmek için bana onay verdi ve onun emirleri doğrultusunda her an yapabiliriz” dedi.

Mnuchin, “Tüm Türk hükümeti ile dolar bazlı ticari işlemleri durdurabiliriz. Yapabileceğimiz bir şeydir. Bu konuda tüm yetkiye sahibiz” diye ekledi

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

QSD: Türkiye, etnik soykırımı hedefliyor

AleviNet

Published

on

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, Türk devletinin Serêkaniyê’de 11 sivilin şehit olduğu ve 74 sivilin de yaralandığı sivil konvoyuna dönük saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Türk devleti, kendisine bağlı çete grupları ile birçok basın kurumuyla ortak hareket ederek dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katletmeye ve halkları etnik soykırımdan geçirme hedefine devam ediyor.

Türk ordusu, Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katliamdan geçirme planları doğrultusunda bugün (13 Ekim 2019), işgal saldırılarına karşı Serêkaniyê’ye gitmek isteyen sivillere ait konvoyu direkt hedef alarak bombalamıştır. Bombardımanda siviller şehit olmuş ve yaralanmıştır.

Konvoyda, sivil halkın yanı sıra gazeteciler ve sivilleri korumak isteyen İç Güvenlik Güçleri bulunuyordu. Türk devleti sivil ve gazetecileri barbarca hedef almıştır. Bu da Türkiye’nin gerçek yüzünü gözler önüne sermektedir.

Türk devletinin dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük gerçekleştirdiği bu saldırı, büyük bir savaş suçudur. Türk devleti, tüm uluslararası anlaşma ve insanlık değerlerini ayaklar altına almaktadır. Türk devletinin gerçekleştirdiği bu sivil katliamlardan uluslararası kamuoyunu sorumlu görüyoruz. Tüm dünya güçlerine, bir kez daha sivil katliamlarına karşı harekete geçme çağrısı yapıyoruz.”

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Hevrîn Xelef ve Onur Direnişi şehitleri son yolculuğuna uğurlandı

AleviNet

Published

on

Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgal saldırılarına karşı sürdürülen Onur Direnişi’nde şehit düşenler Dêrik’teki Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef ve parti üyesi Ferhad Remedan ile Onur Direnişi’nde Serêkaniyê’de şehit düşen QSD savaşçıları Emîr Rakan (Kajîn Şiyar), Mislih Elî (Bîlal Til Mişhen) ve Muaz Semar (Harûn Doşka); Dêrik’te şehit düşen Salih Hemk kitlesel tören ile toprağa verildi.

Şehit cenazelerini Şehit Hogir Hastanesi’nden teslim alan kitle, araç konvoyu ile şehitliğe doğru yola çıktı. Saygı duruşu ile başlayan cenaze törenine, aralarında siyasi parti temsilcileri, aşiret kanat önderleri ve din insanlarının da bulunduğu binlerce kişi katıldı.

YPG ve YPJ savaşçıları tarafından gerçekleştirilen askeri törenin ardından YPJ Komutanı Kurdistan Xêrkî, Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yûsif ve Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah birer konuşma yaptı.

‘ERDOĞAN DAİŞ’İ CANLANDIRIYOR’

Törende konuşan Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, “Halkların kardeşliği ve barışçıl yaşamın sembolünü yaratan Kuzey ve Doğu Suriye halkları barbarca katlediliyor” dedi.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı iç krizi gizleyebilmek için halkları katlettiğini söyleyen TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yusif ise şunları belirtti: “Türkiye’nin bölgelerimize dönük saldırıları, terör için yeni bir yaşam kaynağı oluyor. DAİŞ terörünün yok edilmesi Erdoğan’ın işine gelmedi. Bu yüzden DAİŞ’i yeniden canlandırmak istiyor.”

‘NATO SAVAŞ SUÇLARININ ORTAĞIDIR’

Dünya devletlerinin saldırıları kınama açıklamalarının katliamların önüne geçmediğine dikkat çeken Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah ise, “Her devlet, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük saldırıların karşısında durmalı ve savaş suçlularının yargılanması için sorumluluğunu yerine getirmelidir. NATO, Türk devletinin işlediği savaş suçlarının ortağıdır. NATO, bir an önce savaş suçlarının durdurulması için harekete geçmelidir” diye konuştu.

‘HEVRÎN HALKLARIN YAŞAMI İÇİN SOLUKSUZ BİR MÜCADELE SÜRDÜRDÜ’

Şehit Hevrîn Xelef’in annesi Suad Mihemed de kısa bir konuşma yaparak, kızının halkların ortak yaşamı için soluksuz bir mücadele sürdürdüğünü belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi.

Şehit cenazeleri direniş sloganları eşliğinde son yolculuğa uğurlandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI