Connect with us

.

Kültür-Sanat

Zeynep Cemali Öykü Ödülleri verildi

AleviNet

Published

on

Aynı gün yurt çapında 6, 7, 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2019 Ödül Töreni de yapıldı. “Yalan” temalı öyküleriyle ödül alan Ayşe Ezgi Döm, Batu Özdemir, Elif Osmanağaoğlu’na ödüllerini seçici kurul üyeleri Dr. Müren Beykan, Ayşe Sarısayın, yazarımız Mine Söğüt, ile Faruk Duman sundu.

Açılış konuşmasını Leyla Ruhan Okyay’ın yaptığı, Seçkin Selvi, Banu Ünal, Murat Yalçın, Faruk Duman, Sevengül Sönmez ve Anadolu’nun bağımsız kitapçıları Bülent Ateş, İsmail Kün ve Zeki Şevli’nin yer aldığı konferansta Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk sektörün birlikte hareket etmek zorunda olduğunu vurguladı. KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır da siyasi, ekonomik ve sosyokültürel veriler ışığında bakıldığında geleceğin bugünden daha iyi olacağını söyleyerek; “Yayıncılar yakınmak yerine yeni ilişki biçimleri, yeni iletişim yöntemleri bularak, öncelikle okurlarına ulaşmayı hedeflemeli, AVM gerçeğini de kabul ederek çözüm üretmeliler” dedi.

Konferansın kapanış konuşmasını yapan Murathan Mungan ise, 40 yıllık deneyimiyle yazar olarak sektörün sorunlarını dile getirdi. Mungan, “Önemsediğim şey emek. Edebiyat bir damıtma sanatıdır. Sosyal medyada çok ağır bir kirlilik var. Hızın kutsallaştırıldığı dünyada yapay zekâ konuşuyor, insanlığın gelişimi ve doğal zekâsını hiç konuşmuyoruz” sözleriyle kapitalizmden ayrı değerlendirilemeyecek olan teknolojinin tehlikesine dikkat çekti. Onuncusu 2020 sonbaharında düzenlenecek olan konferansın içeriği, Aralık ayında e-dergi Keçi‘nin Kış 2019 sayısında yayınlanacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

İranlı ünlü şairden işgal tepkisi: DAİŞ gitti, babası geldi!

AleviNet

Published

on

 

Seyit Ali Salihi yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Türk devletinin Rojavaya başlattığı işgal saldırı, özgürlük istemlerinin hedef alınmasıdır. Bu büyük zülüm ve saldırılara karşı her türlü sessizlik ve kaçış zorbaların desteklenmesidir. DAİŞ giti şimdi babası geldi.”

Continue Reading

Kültür-Sanat

Kürt Müzisyen Kelhor: Direnerek yenebiliriz!

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Rojava ve Kuzey Doğu Suriye topraklarına yönelik başlattığı işgal saldırılarına tepkiler devam ediyor.

Birçok siyasetçi, sanatçı, yazar, aydın, şairden sonra şimdi de ödüllü Kürt Müzisyen Kayhan Kelhor’dan tepki geldi.

‘GÜCÜMÜZ YETİYOR’

Kayhan Kalhor, yazılı bir mesaj yayımlayarak, “Kürtler olarak direnerek bu saldırıları kırabiliriz” dedi. Kalhor, şunları kaydetti:

“Zorbalık, zulüm ve bir halkın yok edilmesine karşı hiçbir zaman sessiz kalınamaz. Silahım olan müziğim bu gecelerde Rojava’ya göre ayarlanıyor ve elim silahım olan müziğimin tetiğindedir. Ağır gece ve gündüzler geçiyor. Biz Kürtler olarak direnerek işgali durdurabiliriz. Kürt olarak da gücümüz buna yetiyor.”

 

Continue Reading

Kültür-Sanat

Nobel Edebiyat Ödülü Handke ve Tokarczuk’un oldu

AleviNet

Published

on

2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne Avusturyalı yazar Peter Handke, 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’ne ise Polonyalı yazar Olga Tokarczuk layık görüldü. İsveç Akademisi’nden Perşembe günü Stockholm’de yapılan açıklamada, Handke’nin “dili ustalıkla kullandığı güçlü eserlerinde çevreyi ve insan deneyiminin özelliklerini araştırdığı” belirtildi.

Açıklamada, Tokarczuk’un da “ansiklopedik bir tutku içeren anlatım gücünün bir yaşam biçimi olarak sınırlar arasında geçişini sembolize ettiği” kaydedildi.

Akademi’yi sarsan cinsel taciz ve yolsuzluk skandalı nedeniyle geçen yıl Nobel Edebiyat Ödülü verilmemişti. Bu nedenle, Nobel Komitesi bu yıl bir istisna yaparak iki ödül birden verdi.

Yaklaşık 830 bin euro tutarındaki Nobel Edebiyat Ödülü 10 Aralık’ta Stockholm’de düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

1942 doğumlu Avusturyalı yazar Peter Handke’nin Türkçe’ye çevrilen anlatı ve romanları arasında “Solak Kadın”, “Kaspar”, “Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi” ve “Çocuğun Endişesi” bulunuyor.

Polonyalı yazar Olga Tokarczuk’un ise Türkçe’ye “Koşucular” adlı romanı çevrilmişti.

Nobel Edebiyat Ödülü, 2016 yılında da Orhan Pamuk’a verilmişti.

DW,AFP,epd/JD,BK

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI