HDP: Savaşa karşı Rojava’ya ses verelim

0
262

HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı işgal saldırılarına ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Bugün AKP-MHP hükümetinin uluslararası bütün anlaşmaları ihlal ederek dünyanın gözü önünde Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal girişimi başlattığı belirtilen açıklamada, “Rojava’da Kürt halkının kazanımlarını ve statüsünü hedef aldığı kadar, Türkiye’de yükselen demokrasi dinamiğini de hedef alan saldırıyı en güçlü biçimde kınıyoruz.

İktidarın kendi siyasi geleceği için sınır ötesine yönelik başlattığı bu saldırı aynı zamanda sınır içinde yaşayan halklara, demokrasi güçlerine ve onların dayanışma ruhuna karşı da başlatılan bir saldırıdır. Selefi IŞİD artığı ÖSO çeteleriyle eliyle başlatılan bu savaş başta Aleviler olmak üzere Rojava’da barış içinde yaşayan Êzidîleri, Süryanileri, Türkmenleri, Ermenileri, Arapları, bütün halkları ve inanç gruplarını hedef alan bir saldırıdır” denildi.

DAİŞ’İ YENİDEN VAR ETME GİRİŞİMİDİR

İşgal saldırısının iktidarın iddia ettiği gibi bir partiye, ya da herhangi bir siyasi yapıya yönelik olmadığına dikkat çekilen açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı: “Bu saldırılar Kürt halkına ve onun bölge halkları ile var ettiği demokratik kazanımlara yöneliktir. Kadın devrimi başta olmak üzere demokratik ve insani bütün değerleri hedef alan bu saldırı, Orta Doğu’daki farklı inançlara karşı savaş açmış olan IŞİD’in önünü açma, onu yeniden var etme girişimidir.

Hukuki ve meşru olmayan bu savaşa karşı halkımızla ve Türkiye demokrasi güçleriyle en ufak bir tereddüt yaşamadan karşı duracağız. Vicdan sahibi herkesi, AKP-MHP’nin iktidarını uzatmak için başlattığı bu savaşa karşı durmaya bir kez daha çağırıyoruz. Savaşa karşı Rojava’ya ses verelim. Kazanan bizler olacağız, kazanan halklarımız olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here