EPP: BM Kuzey Suriye’de Güvenli Bölge ilan etsin

0
671

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) muhafazakâr partilerin oluşturduğu Avrupa Halk Partisi (EPP) adına yapılan açıklamada, Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki işgal saldırıları ser bir dille kınanırken, güçlerini geri çekmesi çağrısı yapıldı.

KESİN DİLLE KINANDI; DERHAL GERİ ÇEKİLME İSTENDİ

Aynı zamanda AP’nin en büyük grubu olan EPP’nin Dış İşleri Sözcüsü Michael Gahler tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin askerî harekâtını en kesin dille kınarken, Türkiye’nin Suriye’den acilen çekilmesi çağrısı yapıyoruz” denildi.

‘BM GÖZETİMİNDE GÜVENLİ BÖLGE İLAN EDİLMELİ’

Türkiye’ye AB tarafından verilen katılım öncesi yardım fonlarının derhal dondurulması çağrısının yapıldığı açıklamada, “AB’nin silah ambargosu konusundaki yetersizliğinden duyduğumuz üzüntüyü belirtirken, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin kuzeyindeki halkın güvenliğini garantiye alacak bir güvenli bölge oluşturulmasını istiyoruz” diye vurgulandı.

SALDIRILAR NE DEĞERLER NE DE HEDEFLERLE UYUŞMUYOR

Açıklamada, AP’nin mart ayında Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması yönündeki tavsiye kararı hatırlatılırken, “Türkiye’nin saldırgan tutumu, bu tür müzakerelerin devamına engeldir. Bu tür eylemler ne değerlerimiz ne politikalarımız ne de hedeflerimizle uyumlu değildir” denildi.

EPP’nin açıklamasında AB’nin Türkiye’deki sivil toplum örgütlerine desteğini sürdürmesi çağrısı yapılırken, özellikle üniversite öğrencilerinin Avrupa’da eğitim almalarının kolaylaştırılmasının istenmesi de dikkat çekti.

EPP’NİN EN BÜYÜK ÜYESİ CDU DA İSTEMİŞTİ

BM gözetiminde bir güvenli bölge çağrısı son olarak Almanya’daki iktidar partisi ve EPP üyesi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Başkanı Annegret Kramp Karrenbauer tarafından yüksek sesle dillendirilmişti. Bu fikre Başbakan Angela Merkel’in de olumlu baktığı Alman medyasına yansımıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here