Tahran polisi: Göstericilere ateş etmedik!

Hafta sonu Tahran’da yaşanan protesto eylemlerine ilişkin sosyal ağlarda yayınlanan görüntülerde, silah sesleri gelirken, yaralıların eylemciler tarafından taşındığı görülüyordu. Görüntülerin doğruluğu henüz bağımsız kaynaklarca teyit edilmezken, Tahran polisi eylemcilere ateş etmediklerini savundu.

Polis şefi Hüseyin Rahimi, “Eylemler sırasında, polis kesinlikle ateş etmesi zira başkent polisleri itidal örneği gösterme talimatı aldı” dedi.

Protesto eylemleri, 8 Ocak günü 176 kişiyi taşıyan Ukrayna havayollarına ait yolcu uçağının düşmesi ardından başladı. İran ordusu, uçağı yanlışlıkla düşürdüklerini itiraf etti.

Muhalif kaynaklara göre protesto eylemleri en az 17 ile yayıldı. Bunlar arasında Tahran, İsfahan, Ahvaz, Şiraz, Tebriz, Kazvin, Zencan ve Arak ile Doğu Kürdistan’ın Kirmaşan, Sine ve Urmiye kentleri de var.

İran’da Kasım 2019’da benzin zammına karşı gerçekleşen isyanda en düşük tahminle yüzlerce kişi katledilmişti. Af Örgütü, 300’ün üzerinde kişinin öldüğünü belirtirken, muhalif kaynaklar bin 500 kişinin öldürüldüğünü savunarak, bunlardan 704’ünün isim listesini yayınladı.