İran: Türkiye ve Suriye arasında arabuluculuk yapmaya hazırız

  0
  111

  İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘İran’ın Ankara ve Şam arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesinde yardımcı olmaya hazır olduğu’ söylendi. Birleşmiş Milletler’in Suriye özel temsilcisi Geir Pedersen ve İranlı yetkililerin katıldığı toplantıda Tahran yönetimi, ‘Suriye’deki sorunların diplomasi yoluyla çözülmesi gerekiğini’ dile getirdi.

  İran Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfasında yayınlanan açıklamada toplantıda, İran hükümetini temsil eden yetkililerin ‘Suriye’deki sivillerin kalkan olarak kullanılmaması gerektiğini’ söylediği aktarıldı.  

  ZARİF: “SURİYE SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ” 

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif de Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını önceleyen her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi. 

  İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen ile başkent Tahran’da görüştü. Suriye’deki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede İran Dışişleri Bakanı Zarif Suriye krizinin tek çözüm yolunun diplomasi olduğunu vurgulayarak, “İran Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı çerçevesinde her türlü işbirliğine hazırdır” dedi. 

  Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’ın önümüzdeki günlerde diğer İranlı yetkililer ile bir araya geleceği belirtildi.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here