Ocak ayında 112 iş cinayeti

0
197

AKP-MHP iktidarının emek karşıtı uygulamaları iş cinayetlerini artırmaya devam ediyor.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ocak ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Yılın ilk ayında en az 112 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Rapora göre, meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen iş cinayeti olmadığı, ancak Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, bir “iş kazası sonucu ölüm” karşılığında, yaklaşık 6 “meslek hastalığı sonucu ölüm” meydana geldiği kaydedildi.

3 ÇOCUK DA YAŞAMINI YİTİRDİ

Rapora göre, 112 emekçinin 94’ü ücretli (işçi ve memur), 18’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor. Ölenlerin 12’si kadın işçi, 100’ü erkek. Raporda, kadın işçi cinayetlerinin tarım, tekstil, ticaret, büro, sağlık, konaklama ve genel işler işkollarında gerçekleştiği kaydedildi. ISİG, biri 14 yaş ve altında olmak üzere 3 çocuk işçinin can verdiğini, çocuk işçi cinayetlerinin  tarım ve gıda işkollarında gerçekleştiği belirtti.

7 MÜLTECİ DE İŞ CİNAYETİNE UĞRADI

Raporun devamında, 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 28 emekçi bulunduğu, bu işçilerin, çiftçi ve esnaflar ile balıkçı, gıda, büro, inşaat, taşımacılık, konaklama, belediye ve genel işler gibi kollarda çalışırken hayatını kaybettiğii belirtildi. Raporda, Ocak ayında 7 mülteci işçinin yaşamını yitirdiği açıklanırken, bunların 3’ünün Suriyeli, 2’sinin Afganistanlı, 1’inin Gürcistanlı ve 1’inin Türkmenistanlı olduğu vurgulandı.

EN ÇOK HANGİ İŞ KOLLARI ÖLDÜRDÜ?

Ölen işçilerin ikisinin sendikalı olduğuna yer verilen raporda, diğer yandan ölen başka sendikalı işçilerin de olabileceği, ancak kâğıt üzerinde olan sendikal üyeliklerinin gerçek bir örgütlülük olmaması ve birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi sonucu net bir bilgi verme şansı olmadığı belirtildi. Ayrıca, ölümlerin en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel işler, kimya, gıda, metal, madencilik, tekstil ve konaklama işkollarında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here