Kızıltepe’de 8 Mart kutlaması: Kadınlar faşizmi yenecek

0
123

Mardin Kızıltepe ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Şahmeran Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında şölen gerçekleştirdi. Berçem Mahallesi’nde bulunan bir alanda düzenlenen şölenin sahnesine “Em xwe birêxistin dikin ber bi azadîyê ve dimeşin” yazılı pankart asıldı. HDP Sözcüsü Ebru Günay ve Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın da aralarında bulunduğu binlerce kadın şölene katıldı. Kadınlar, yöresel kıyafetleriyle alanı renk cümbüşüne çevirdi. 

Doğa katliamı ve kadın cinayetlerine dikkati çeken dövizlerin yanı sıra polis şiddeti sonucu ve sokağa çıkma yasakları döneminde öldürülen kadınların isimlerinin yer aldığı dövizler taşıyan kadınlar, saatlerce halay çekti. Şölende sık sık “Jin jiyan, azadî” ve “Jin şer naxwazin – Kadınlar savaş istemiyor” sloganları yükseldi. Kadınların, ellerindeki sarı, kırmızı ve yeşil şallar ile erbaneler eşliğinde eğlenmesi renkli görüntüler ortaya çıkardı.

Şölende konuşan Barış Anneleri Meclisi’nden Halime Kaya, yıllardır barış mücadelesi verdiklerini belirterek, savaşın önünde durmaya devam edeceklerini söyledi. Tek bir insanın savaşlarda hayatını kaybetmesini istemediklerini vurgulayan Kaya, annelerin sesinin kesilmeyeceğini kaydetti. 

HDP Milletvekili Pero Dündar da kadınların mücadelesiyle zafer kazanılacağını  vurguladı. Dündar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınadı. Kadınların faşizmi yeneceklerini söyleyen Dündar, AKP-MHP ittifakının en büyük korkusunun kadınlar olduğunu ifade etti. 

Şölen, Dengê Jinên Azad isimli müzik grubunun seslendirdiği şarkılarla devam etti. Bu sırada sahneye çıkarak, mikrofonu kapan 10 yaşındaki bir kız çocuğu “Cilê gerîla reş e” şarkısını söylemeye başladı. Bunun üzerine alana giren polisler, çocuğu gözaltına almaya kalktı. Kadınların engel olması üzerine polislerin çocuğu alması engellendi. 

Etkinlik, kadınların halaylarıyla sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here