Afrika ve Asya’da 3 milyar kişi korumasız: Su yok, sabun yok!

  0
  104

  Çin’den başlayan ve artık merkezi Avrupa ülkeleri olan yeni korona virüsü Covid-19 özellikle yoksul ülkeler için ciddi tehdit oluşturuyor.

  Halen vaka ve ölüm sayılarında tek tük rakamlarda görülen çok sayıda ülkede yaşayan 3 milyar insan, temiz su ve hijyen malzemelerinden yoksun.

  Bunların başında Afrika ve Asya ülkeleri geliyor. Birçok hastalık ve virüs salgınında olduğu gibi Covid-19’un yayılmasının engellenmesi için gerekli olan temiz su ve sabuna milyarlarca insanın erişmesinin kolay olmadığı biliniyor.

  NÜFUSUN YÜZDE 40’I ERİŞEMİYOR

  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tahminlerine göre, dünya genelinde günlük olarak ellerini yıkama imkânı olmayan insanlar 3 milyarı buluyor. Bu ise dünya nüfusunun yüzde 40’ı demek.

  UNICEF’in Güney ve Doğu Afrika sorumlularından Sam Godfrey’e göre, birçok ülkede şebeke suları evlere ulaştırılamazken, nüfusun önemli bir bölümü sabun alamayacak kadar yoksulluk içinde. AFP’ye konuşan Godfrey, ellerin yıkanmasının öneminin kıtadaki sağlık çalışanları arasında dahi tam olarak kavranamadığına dikkat çekti.

  ŞEHİRLERDE ÇOK YÜKSEK ORANLARDA

  UNICEF’e göre temiz su ve sabun gibi temel hijyen için gerekli olanaklardan yoksun olanların en yüksek oranda oldukları yerlerin başında Afrika kıtasındaki şehirler geliyor. Sahra Altı Afrika’sında yaşayanların yüzde 63’ü (258 milyon kişi) bu imkanlardan yoksun iken, Orta ve Güney Asya’da nüfusun yüzde 22’si (153 milyon kişi) bu durumda.

  VİRÜSE KARŞI YETERLİ DUYARLILIK OLUŞMADI

  Afrika ve Güney Asya kıtalarında endişe verici olarak görülen bir diğer nokta ise, toplumların henüz Covid-19 konusunda yeterli bilgi ve duyarlılığa sahip olmamaları. Birçok kişinin virüsün sadece yurtdışına seyahat edenlerde görülmüş olması nedeniyle ‘zengin hastalığı’ olarak tarif ettiği de bilinen bir diğer fenomen.

  Ancak ülkelerine geri dönen bu kişiler üzerinden virüsün yayılması halinde en çok etkilenecek olanlar temiz su ve hijyen malzemelerinden yoksun olan yoksullar olacak.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here