Bitlis’te AKP’li vekilin ismi sokağa verildi!

0
181

Bitlis’in Tatvan ilçesinde belediye, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Bitlis Milletvekili Cemal Taşar’ın isminin muhtelif noktalarda bulvar ve sokaklara verilmesini kararlaştırıldı. Erdoğan ve Taşar’ın isminin sokağa verilmesine ilişkin son sözü kaymakamlık söyleyecek ama tabelalar asılmadan tepkiler geldi.

YOLU DA ‘ERDOĞAN CADDESİ’ YAPTILAR

Tatvan’da gazetecilik yapan ve Taşar’ın isminin sokağa verilmesine tepki gösteren Sinan Aygül, “Daha önce Tatvan ile Bitlis arasındaki yolun neredeyse tamamına ‘Recep Tayyip Erdoğan Caddesi’ adı verildi. AKP Bitlis Milletvekili Cemal Taşar’ın ismi de sokağa veriliyor. İsmi verilen kişinin ya dünya evrensel mirasına yadsınamaz bir katkısı olmuştur ya önemli bir figürdür, dünyayı ya da en azından adı verildiği yerin sağını solunu etkilemiştir bir şekilde ve en önemlisi hayatta değildir, kendisi de yaptıkları da tarih olmuştur. Cemal Taşar’da bu özellikler yok. Aksine verilmemesi için bir dünya sebep var” şeklinde konuştu.

‘TATVAN HALKI KABUL ETMİYOR’

“İki dönemdir AKP’den Bitlis milletvekilliği yapmış Cemal Taşar’ın memleketimize ne katkısı olmuş” diye tepki gösteren Aygül, “Cemal Taşar’ın iktidar vekilliği gücünü kullanarak Tatvan’a nasıl bir ambargo uyguladığını, belediyeyi nasıl işlemez hale getirdiğini, memlekete ne sıkıntılar yaşattığının bizzat şahidiyim. Kendi partisine oy verilmemesi durumunda memleketi 50 yıl geriye götürmekle tehdit eden birinin isminin sokağa verilmesini sadece ben değil, hiçbir Tatvanlı kabul etmiyor” diye konuştu.

‘HİLELERLE BELEDİYEYİ ALDILAR’

HDP Tatvan Belediye Meclis Üyesi Özcan Yurtada ise kazandıkları belediyenin çeşitli sandık hileleri ve taşımalı oy oyunları ile ellerinden alındığını belirtti, kazandıkları 14 encümenden 11’nin ise KHK ve ‘Terör Örgütü üyesi’ gibi iddialarla görevden alındığını ve şu anda HDP’yi mecliste 3 kişi ile temsil ettiklerini söyledi. Yurtada, “Mecliste 13 AKP oyu var. Bu yapılan meclis çalışmalarında yaşanan usulsüzlükleri derhal halka aktarıyoruz ve bu konuda duruşumuz nettir. 3 aydır da pandemi süreci nedeniyle toplantı yapamıyorduk ama geçen hafta olağanüstü toplantıya çağırdılar. Cadde isimlerinin değiştirilmesi gündem maddesi oldu ve HDP grubu olarak ‘hayır’ oyu kullandık” dedi.

‘HALK KENDİSİNİ SEVMİYOR’

“Cemal Taşar, 2018 seçimlerinde Tatvan seçim bölgesi olduğu halde HDP birinci, AKP ikinci oldu” diyen Yurtada, şunları da söyledi:

“Halkın sevdiği biri değil. Bitlis gerek siyasi ve tarihi konumu olarak evliyalara, şahıslara, edebiyatçılara başkentlik yapan bir yerken neden Cemal Taşar’ın ismi veriliyor? Bu ismin verilmesi tepkiye yol açtı. Konu kaymakamlığa intikal ediyor. Bu konu ile ilgili yürütmenin durdurulması için yargıya başvurmayı düşünüyoruz. Bireysel olarak değil parti kararı alacağız ve harekete geçeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here