Efrînli kadınlardan açıklama ve BM’ye mektup

  0
  160

  Efrînli kadınlar, bugün Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Qamişlo’daki temsilciliği önünde işgal altındaki kentlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin açıklama yaptı.

  Onlarca kadının katıldığı açıklamada, BM temsilciliğine, BM Genel Sekreteri António Guterres ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e gönderilmek üzere Türk devletinin Efrîn’deki uygulamalarına ilişkin bir mektup verildi.

  Açıklamayı okuyan Mîdiya Omer, Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’deki hak ihlallerinin sürdüğünü söyledi. Omer, “Çete grupları tarafından servis edilen görüntülerde, onlarca Kürt kadının askeri bir üs içerisinde tutulduğu ve işkenceye maruz kaldıkları görülmektedir” dedi. Efrîn’den her gün katletme, kaçırma ve talan haberlerinin geldiğine dikkat çeken Mîdiya, “İnsanlık ve ahlak değerleriyle hiçbir şekilde örtüşmeyen bu uygulamaların temel sebebi uluslararası kamuoyu ve insan hakları örgütlerinin sessizliğidir. Bu sessizlik utanç vericidir” dedi.

  Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’deki işgallerinin hiçbir meşruiyetinin bulunmadığını kaydeden Mîdiya, “Efrîn’de tüm uluslararası kanun ve insanlık değerlerini ayaklar altına alan uygulamalar sürmektedir. Efrîn’de DAİŞ uygulamaları sahnededir” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here